Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> ЄВГЕН-ЮЛІЙ ПЕЛЕНСЬКИЙ

ЄВГЕН-ЮЛІЙ ПЕЛЕНСЬКИЙ

Назва:
ЄВГЕН-ЮЛІЙ ПЕЛЕНСЬКИЙ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,06 KB
Завантажень:
370
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
ЄВГЕН-ЮЛІЙ ПЕЛЕНСЬКИЙ


У літературно-мистецькому та науковому житті 30-х років у Галичині ця постать вирізняється передусім багатогранністю творчих зацікавлень. Бібліограф, історик літератури, видавець, журналіст — він у кожній з ділянок розкрив нову грань своєї натури. Та чи не найяскравіше вписав він своє ім'я в розвиток літературознавства і критики цього періоду, хоч наукова та видавнича діяльність його тривала й згодом.
Є.-Ю.Пеленський не формулював якоїсь чіткої теоретичної доктрини, якій підпорядковував би факти літератури. Людина чіткої національної орієнтації, він водночас не зводив літератури до функції утвердження засобами слова волі й чину на противагу мислі й краси, як це робив Д.Донцов, не заперечуючи ролі світогляду для письменника, як М.Рудницький. Стверджуючи, що література повинна спиратися на засади християнської етики, він виступав проти зведення їх до рамок вузької конфесійності, як деякі представники католицької критики. Тому статті та рецензії Є.-Ю.Пеленського мають значення не тільки факту літературного життя 30-х років, а й можуть прислужитися дослідникам при осмисленні літературного процесу XX століття, його періодизації і характеристики основних течій.
Літературна та громадська діяльність Є.-Ю.Пеленського почалася рано, в двацятирічному віці, але обставини склалися так, що активна творча праця його на батьківщині тривала ледь понад десятиліття — далі довелося працювати в умовах еміграції.
Літературознавчі зацікавлення посідають найважливіше місце, якщо брати до уваги весь комплекс дисциплін про красне письменство — історію і теорію літератури, літературну критику та бібліографію. Наголошую на цьому, бо всі ці галузі науки про літературу постають у його працях у “скомплікованому”, як кажуть поляки, вигляді; це прагнення до повноти охоплюваного матеріалу поєднується з аналізом тексту, а конкретні деталі наштовхують на зіставлення, аналогії або ж певні теоретичні узагальнення.
Уже на початку літературознавчої діяльності дослідник прагнув до синтезу, усвідомлюючи небезпеку “причинкарства” в працях тогочасних учених, де переважало з'ясування частковостей, без широкого погляду на розвиток літератури як на процес, без узагальнення фактів. Брак синтезу він вважав недоліком не тільки в літературознавстві, й в етнографії, філософії та й громадському житті1.
Засилля в науці “причинкарів” і “довботекстів” відзначали й інші його сучасники, зокрема М.Гнатишак (із визнанням деякої корисності такого типу праць) і Б.-І. Антонич (із констатацією глухоти авторів до мистецької вартості творів), але вони пропонували власні теоретичні підходи — концепція ідейно-етичного естетизму Гнатишака чи трактування Антоничем мети мистецтва — викликали в нашій психіці ті переживання, яких не дає реальна дійсність.
Є.-Ю.Пеленського цікавила історія літератури — як її безпосереднє буття, живий процес, що, з одного боку, єднає віки й покоління одного народу, а з другого — пов'язує багатьма вузлами його культуру з культурою інших народів.
В опублікованих працях дослідника маємо тільки фрагменти, які виявляють обшир його творчих зацікавлень, лише контури цілісної історико-літературної панорами. Але, як засвідчує Ірина Пеленська-Пасєка, Євген-Юлій уже на початку наукової діяльності виробляв власну концепцію історії української літератури, яка “пересувала” початок її виникнення на три століття назад — з IX до VI й спиралася головно на фольклорний матеріал магічного дійства (замовляння, молитви, заклинання тощо), що завдяки функціональному призначенню найдовше зберігається в незмінному вигляді. Авторка стверджує, що ці статті, залишилися в рукопису. Серед матеріалів архіву Є.— Ю.Пеленського (відділ рукописів Львів. наук. бібліотеки ім. В.Стефаника НАНУ) їх немає, тому важко говорити про рівень наукової обґрунтованості такого твердження, бо, приміром, погляд щодо автора “Слова о полку Ігоревім” чи існування творів дружинної поезії раннього київського періоду мають гіпотетичний характер і є свідченням радше юнацьких захоплень, аніж виважених висновків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: ЄВГЕН-ЮЛІЙ ПЕЛЕНСЬКИЙ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок