Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Початки української середньої школи у ХІХ ст: перші підручники з літератури

Початки української середньої школи у ХІХ ст: перші підручники з літератури

Назва:
Початки української середньої школи у ХІХ ст: перші підручники з літератури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,36 KB
Завантажень:
30
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Початки української середньої школи у ХІХ ст: перші підручники з літератури


В історії української науки чи не наймолодшою галуззю є методика викладання української літератури у школах (гімназіях) і вищих навчальних закладах, хоча початки цієї науки заглиблені ще в освіту Русі і в досвід вивчення художнього слова в Острозькій і Києво-Могилянській академіях та у братських школах.
Наука про викладання української літератури починає формуватися у середині ХІХ ст. як нова галузь вітчизняної педагогіки. Потужним поштовхом для її появи став феномен розвитку української літератури на мовно-народній основі, а також більш-менш сприятливі умови для розгортання рідної середньої школи в суспільно-політичних умовах Австро-Угорської імперії.
Певний поступ української освіти спостерігався в Галичині уже на початку ХІХ ст., де під Австро-Угорською імперією українцям вдалося ціною неймовірних зусиль створювати умови для розвитку української науки і культури.
І.Я.Франко так оцінював суспільно-політичну ситуацію в Галичині у “Нарисі українсько-руської літератури до 1890 р.”: “Перехід від польської анархії під австрійське бюрократичне панування відбився подекуди корисно на розвою тієї частини південноруської нації, яка заселяла східну Галичину. Влекшення панщизняних тягарів, урядовий помір землі і забезпечення земельної власності....заснування сільських і вищих шкіл з руською викладовою мовою, заведення правильнішого судівництва і громадських шпихлірів — се були важні культурні здобутки, наділені галицько-руській людності австрійськими монархами” [1, 258].
У цьому зв’язку є цікавими спостереження безпосереднього учасника широкомасштабного поступу українства на західноукраїнських землях у другій половині ХІХ ст. Ізидора Сохацького, який у своїх спогадах писав:
“Було це тяжке, безперервне і послідовне лупання скали, що стояла на шляху розвитку і поступу народу. Боротьба з москвофільством — цим виявом зневіри у власні сили народу — і знищення його; боротьба з п'янством, що загрожувало руїною і так безпримірно бідного селянства; створення, завдяки довголітній боротьбі, українського народнього шкільництва; боротьба з неграмотністю дорослих; праця над позашкільною освітою і національним освідомленням широких мас по читальнях «Просвіти»; організація молоді в «Соколах» і «Січах”; праця над економічним піднесенням селянства, що виявилася в закладанні церковних і громадських шпихлірів, цілої мережі щадничопозичкових кас і банків, асекураційного товариства «Дністер», кооперативних споживчих крамниць та інших кооперативних установ, організації рільничих страйків і сезонової зарібкової еміграції та врешті створення краєвого товариства «Сільський Господар» враз з його філіями і кружками по селах і рільничими школами; боротьба за середнє і високе шкільництво і творення приватних народніх і середніх шкіл по містах; утримування коло 50 бурс по містах для незаможної молоді; створення неофіційної Академії Наук — Наукового Товариства ім. Шевченка; створення політичних партій і організаційне охоплення ними інтелігенції, селянства і почасти робітництва; створення преси і різних видавництв — оце головні стовпи цієї величезної праці нової провідної верстви. Наслідкові цієї праці було незнане в історії інших народів перетворення впродовж відносно короткого часу темної, безпросвітної маси в національне свідомий, зорганізований і здисцилінований колектив” [2,84]. Отже, тільки боротьба, довготривала, послідовна і національно свідома навіть в умовах недержавності створювала можливості для поступу українського суспільства.
Історія розвитку підручника літератури — важлива і повчальна сторінка не тільки для методики літератури і педагогіки, але й, без перебільшення можна стверджувати, української культури взагалі. Дослідження здобутків у галузі навчальної книжки з літератури сьогодні необхідне не тільки для поглиблення знань про минуле освіти, але й для прогнозування подальших шляхів розвитку підручника.
У середині ХІХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Початки української середньої школи у ХІХ ст: перші підручники з літератури

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок