Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Україна в поезії Володимира Сосюри

Україна в поезії Володимира Сосюри

Назва:
Україна в поезії Володимира Сосюри
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,38 KB
Завантажень:
246
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Твір на тему:
Україна в поезії Володимира Сосюри


Солов'їні далі, далі солов'їні...
Знов весна розквітла на моїй Вкраїні!
В. Сосюра
Цими словами відкривається одна з двадцяти восьми книг, які Володимир Сосюра видав у післявоєнний час,— «Солов'їні далі». Поет гордий з того, що живе і працює разом із своїм народом. Творити для нього — найбільше щастя, і душа його відкрита для людей:
Я іду до гаю. Краю, ти мій краю,
Кращого за тебе я в житті не знаю!
Кращого не знаю, далі мої сині,
Як весну стрічати на моїй Вкраїні.
Усе своє творче життя Володимир Сосюра присвятив рідному народові, розвитку його культури, зокрема рідної мови, яку він при-страсно любив, оберігав і збагачував. Любов до Батьківщини в по-ета нерозривно поєднується з любов'ю до української мови. У вірші «Як не любити рідну мову» йдеться про те, що кожен з нас не має права її забувати, пам'ятаючи, що «мова — це душа народу, народ без мови — не народ».
Мова — «душа головна України» — має магічну силу. Вона — «сурми на сонці...», «вибухів огнених повна», «гостріша за кри-цю багнета, мова «єднає сердець мільйони».
Свій щирий монолог на честь мови поет увінчує строфою:
Це — матері мова. Я звуки твої
Люблю, наче очі дитини...
О мово вкраїнська!.. Хто любить її,
Той любить мою Україну.
Володимир Сосюра віддано любить Україну, народ свій, якому впродовж його тернистого шляху випало зазнати стільки кривд і поневірянь.
Згадаймо Тараса Григоровича, який усе своє полум'яне жит-тя поклав на олтар Вітчизни України, матері, неньки єдиної, найдорожчої. Про палку любов до неї він з далекої Орської фортеці посилав свій голос:
Я так її, я так люблю
Мою Україну убогу,
Що прокляну святого бога,
За неї душу погублю.
Крізь віки з глухого царського каземату чуємо його напуття:
Свою Україну любіть,
Любіть її...
За неї Кобзар наш карався, мучився, страждав, але не ка-явся.
Майже така сама доля спіткала вже в радянський час і Во-лодимира Сосюру — автора чудової поезії «Любіть Україну».
Літо 1951 року. В Москві завершилась перша повоєнна Дека-да українського мистецтва і літератури. У ній брав активну участь і В. Сосюра. Як і інші письменники, він виступав у театрах, на фабриках і заводах, у школах і вузах... і всюди — з великим ус-піхом. Його задушевні поезії припадали до серця москвичам — особливо вірш «Любіть Україну».
І раптом — наче виляск нагая — стаття в «Правде» «Про-ти ідеологічних перекручень у літературі». Нею наче ножа за-городили поетові в спину, У статті шельмувався один-єдиний вірш Володимира Сосюри — «Любіть Україну».
Що ж було головною причиною тяжких звинувачень поетові? Письменник Віталій Коваль розмірковував: «Командній лізі Сталіна потрібно було вбити в людях... дуже небезпечне для них почуття любові до рідної землі, до рідного краю».
Послухаймо, як сердечне, мовби в душу заглядаючи, звертаєть-ся поет зокрема до кожного з нас і до всього народу:
Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води,
в годину щасливу і радості мить,
любіть у годину негоди!..
Ми бачимо її, в світі єдину, одну», в зірках, у квітці, в пташині, у хвилях Дніпра — в тому вічному і нетлінному, що прийшло до нас крізь віки. Україні всміхається сонце, миготять зорі, шум-лять верби над ставами. Через сторіччя вловлюємо і беремо до серця й розуму українську пісню, думу, красу її національних святинь, які нагадують золоті моря пшениці під мирними бла-китними небесами.
Палким закликом завершується високопатріотична поезія Володимира Сосюри:
Всім серцем любіть Україну свою, —
і вічні ми будемо з нею.
Пощезли хулителі і брехуни, наклепники і кон'юнктурники, а чиста і ясна, мов сонце, сосюрина поезія живе і проймає наші серця закликом: «Любіть Україну!»


2 варіант твору на тему:
Україна в творчості В.Сосюри
Натхненним співцем України став у літературі XX ст. Володимир Сосюра. Його поетичну музу називають «Голосом ніжним, як пісня у солов'я, громом молодим» під час суспільних заграв і бур. Син шахтаря і сам шахтар з Донбасу, він увійшов у літературу рідного народу і разом з ним пройшов тернистий шлях зростання та утвердження як один з улюблених поетів-ліриків України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Україна в поезії Володимира Сосюри

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок