Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Л.В.Павлішена Жанровостилістичні модифікації у драматургії Івана КарпенкаКарого

Л.В.Павлішена Жанровостилістичні модифікації у драматургії Івана КарпенкаКарого

Назва:
Л.В.Павлішена Жанровостилістичні модифікації у драматургії Івана КарпенкаКарого
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,68 KB
Завантажень:
308
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 821.161.2222.09
Л.В.Павлішена Жанровостилістичні модифікації у драматургії Івана КарпенкаКарого
У статті мова йде про майстерність Івана КарпенкаКарого як фундатора жанру високої викривальної української комедії, про спроби драматурга надати українським комедіям сильного соціального звучання, вивести їх за вузькі рамки етнографічності та побутописання Підкреслюється значення творчості драматурга для розвитку комедійного жанру у XX столітті. Основна увага звертається на новаторство митця у жанровій модифікації комедії.
Ключові слова: драма, комедія, жанр, модифікація, стереотипи.
Складання дискурсу навколо проблеми жанру і жанрових модифікацій поширюється на реалістичнопсихологічну драматургію української літератури кінця XIX початку XX сторіч. Потужна історичність, соціальність, психологічність та «рання пророчість» драми цього етапу є унікальним об'єктом для сучасного дослідження, особливо в умовах зміни моральнопсихологічних та соціальних пріоритетів українців. Це питання стало предметом дискусій давно і сказати сьогодні нове слово у цій площині важко. Не варто і нам дефініювати це поняття. Звичайно, можна подискутувати на фоні множинних теоретичних наголосів, але правильніше буде погодитись, що на практиці усі визначення жанру як такого узгоджені між собою. Зрозуміло, що жанр мікрокосмічна мініатюра з відображення буття, адже він не лише набір певних текстів, а й сукупність змін у системі цінностей, норм. Він врештірешт проявляє межу тих сподівань, які і здійснюються, і втрачаються у свідомості читача.
Варто зауважити, що жанрові особливості твору виконують ідейну та естетичну функцію відображення дійових осіб, інтонацій та синтаксичного ладу мови. Для кожної літературної епохи і напряму властиві певні жанрові форми. Як зауважив Іван Франко, «кожний час, кожна суспільність має свої осібні естетичні міри для творів літературних» [12, с.248]. Той факт, що комедії І.КарпенкаКарого «наочно демонструють генезис тих рис і якостей, які стали істотними й визначальними у кращих взірцях жанру» [8, с.172], дає підстави називати творчість драматурга унікальним об'єктом для сучасного дослідження в умовах постсоцреалізму. Складні і суперечливі диференційноінтеграційні процеси в літературі кінця XIX початку
XX століття вимагали від письменників нового розв'язання зазначених вище проблем. Творчість Івана КарпенкаКарого яскраво ілюструє палітру жанрових відтінків. В оцінці його літературного надбання нас не задовольняють загальні і безликі кліше типу «п'єса», «сатирична комедія», «реалістична комедія». Звісно, у контексті нашою дослідження, ми не можемо відмовитися від цих загальних понять для позначення видів творів, однак, насамперед нас цікавлять «живі» ознаки жанрових модифікацій у межах одного творчого доробку.
Зазначену проблему порушили у літературознавстві Я.Мамонгов, 3.Мороз, Л.Мороз, Л.Дем'янівська, Н.Малютіна. Однак, новаторські комедійні прийоми, образні артикуляції, не прогнозовані драматургічні ходи, «розмивання» жанрових рамок, модерністські, психологічні проектування буттєвих ілюзій дійових осіб у творах письменника спонукають до детальнішого опрацювання його «модифікацій нової драми».
Спочатку зазначимо, що в основі реалістичної комедії лежить глибокий гумор, сміх обурення, змалювання жалюгідних пристрастей, безглуздого смішного життя комічних персонажів, хоч поряд з ними можуть виступати сильні духом, серйозні характери. Звідси, логічним є літературознавчий висновок: жанр високої викривальної української комедії утвердив саме Іван КарпенкоКарий. Він, як фіксує С.Петлюра «.. .прищепив нашій драмі реалізм» [9, с. 13]. Відображення родиннопобутового життя проектувало реалізацію у драматичних творах соціального конфлікту, що в свою чергу обґрунтовує змалювання типових характерів у типових обставинах. Однак, зазначений набір драматичних можливостей реалізує лише один із напрямків творчих шукань митця. Ця думка особливо продуктивна, якщо її інтегрувати з визнанням жанровостильової неоднорідності п'єс Івана КарпенкаКарого.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Л.В.Павлішена Жанровостилістичні модифікації у драматургії Івана КарпенкаКарого

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок