Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> ВЕЛИКИЙ БАЙКАР Леонід Глібов

ВЕЛИКИЙ БАЙКАР Леонід Глібов

Назва:
ВЕЛИКИЙ БАЙКАР Леонід Глібов
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,73 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
ВЕЛИКИЙ БАЙКАР Леонід Глібов
Леонід Іванович Глібов народився 4 березня (21 лютого) 1827 р. в с. Веселий Поділ на Полтавщині. Батько майбутнього письменника був управителем маєтків поміщиків Родзянків у с. Веселий Поділ, а згодом — у с. Горби.
Родзянки видавали себе за прихильників мистецтва, вони всерйоз вважали літературою власні порнографічні вірші, а роз-пусту прикривали увагою до домашнього театру. Недаремно Пуш-кін називав одного з Родзянків «наперсником Феба иль Приапа»? а Шевченко — «грязным стихоплетом» та «отвратительным ста-рикашкой». Родзянки в своєму «чересчур затейливом саду» шма-гали кріпаків таким же робом, як і необізнані з музами сусіди в традиційних конюшнях.
Глібов змалку надивився на поміщицьку жорстокість і люд-ські бідування. Чи не тому, за свідченням сучасників, першим, ще дитячим його твором була сатира на одного з місцевих помі-щиків.
Початкову освіту Глібов здобув дома, а пізніше, з 1840 p., вчився в Полтавській гімназії, де дитячий ще інтерес до літерату-ри зміцнів і поглибився після знайомства з творами видатних російських і українських письменників. Уже в перших класах гімназії він починає писати вірші російською мовою: його перша відома нам поезія «Сон» датована 1841 р. Частина написаних у гімназії поезій була надрукована 1847 р. в Полтаві окремою книжкою «Стихотворения Леонида Глебова». Замість очікуваних лаврів, перша книжка принесла авторові лише неприємності — інспектор гімназії зробив Глібову належне «внушение» та пригро-зив карцером. Однак Глібов і далі продовжував писати вірші, а знайомство з О. Афанасьевим-Чужбинським привернуло особливу увагу молодого поета до творчості Шевченка й Гребінки, яких Чужбинський знав особисто.
Важка хвороба змусила Глібова 1847 р. перервати навчання й повернутися додому. Після невдалої спроби вступити на медич-ний факультет Київського університету він 1849 р. вступає до Ніжинського ліцею князя Безбородька. В ліцеї, утвореному на базі гімназії вищих наук, склалася міцна літературна традиція — його вихованцями були М. Гоголь, Є. Гребінка, А. Мокрицький та інші діячі культури й літератури, імена яких на той час були вже широко відомі.
Нехтуючи заборонами й переслідуваннями, ліцеїсти захоплю-валися читанням прогресивної періодики й пробували писати самі. Байки Глібова, написані ним у Ніжині, здобули визнання товари-шів і навіть деяких викладачів; зокрема професор теорії та істо-рії літератури М. Тулов вважав, що «байки Л. І. Глібова у показі побутового життя українців — цілком самостійна й дуже цінна праця і е великим внеском у літературу». Ці байки разом з вір-шами та етнографічними записами друкувалися в 1853-1861 pp. у додатках до «Черниговских губернских ведомостей».
Після закінчення 1855 р. ліцею Глібова було призначено вчителем історії й географії в Чорному Осколі на Поділлі (1856). Письменницький авторитет Глібова на той час настільки зріс, що вже наступного року збірку його байок збиралися видавати в Чер-нігові й навіть Петербурзі.
Педагогічну й літературну працю Глібов поєднує з куль-турно-просвітительською діяльністю, бере участь у гуртку місце-вої інтелігенції, організовує літературні вечори та вистави, навіть сам пише п'єси «До мирового» й «Хуторяночка». Особливо зблизився Глібов з землевольцем І. О. Андрущенком, який був зв'язаний не тільки з організаціями «Землі і волі» в Москві та Петербурзі, а й з О. Герценом, одержував з закордону і поширював політичну літературу, зокрема «Колокол», «Полярную звезду» та інші заборонені видання.
Певне послаблення реакції в кінці 50-х і на початку 60-х років ознаменувалося організацією недільних шкіл для народу, виданням книжок, виходом нових журналів. Глібов брав безпосе-редню участь у роботі місцевої недільної школи, відкритої при гімназії. Саме в цій школі вчився і зберіг теплі спомини про свого вихователя батько Лесі Українки.
Свої байки та вірші Глібов друкував у журналі «Основа», що з 1861 p. виходив у Петербурзі. В середині 1861 р. він почав видавати тижневик «Черниговский листок» (російською й україн-ською мовами), що мав виразний літературний ухил і виходив за своїм значенням за межі місцевого органу, особливо після припи-нення 1862 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: ВЕЛИКИЙ БАЙКАР Леонід Глібов

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок