Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> реферат: СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ

СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ / сторінка 2

Назва:
СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,73 KB
Завантажень:
187
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
За всієї відмінності, стильові модерні течії єднала орієнтація на красу як фундаментальну категорію, моделюючу мистецтво слова. Естетизм як художня ознака літературних творів привертав увагу багатьох дослідників 20-х років. Так, О.Дорошкевич відзначав «перевагу естетизму над суспільними завданнями поезії» [5, c. 302 ]. Ф.Якубовський наголошував на пануванні двох найпримітніших для української мистецької традиції ліній: соціальної та естетичної, а в характеристиці загальних тенденцій розвитку української літератури означеної пори зосереджувався переважно на оцінці естетичної поезії, яка «більшої за Максима Рильського постаті не витворить» [23, с. 122]. А.Музичка, підсумовуючи загальний огляд української журнальної лірики, говорив про «досягнення модерністичної естетики» в 20-х роках, що «принесли перемогу естетизму» [16, с. 169].
Стиль М.Драй-Хмари, як і багатьох його сучасників, відображав загальні тенденції доби, пов'язані зі стильовими закономірностями означеної пори. Разом з тим, поет створив власний художній світ, заявивши про органічну для нього стильову домінанту, що, як відомо, завжди «прояснює цілий ряд явищ стилю письменника як такого» [21, с. 302].
Стильова манера М. Драй-Хмари доволі специфічна. Діонісійська природа його таланту близька до поетики символізму, аполлонівська - до художньої системи неокласиків, чия типодиференційна парадигма вирізнялася чітко структурованими художньо-стильовими інтенціями (генетичний зв'язок з античним світом, превалювання раціонального начала в освоєнні дійсності, пластичні образи, відгранені поетичні форми, естетизація тексту тощо). В художній свідомості М.Драй-Хмари своєрідну індивідуальну інтерпретацію дістали й ознаки символістської поетики (поліасоціативність образотворення, багатоплановість ліричного сюжету, ірраціонально-суб'єктивне світовідчуття, особливий кольоризм та евфонія, мінливість смислового поля). Означені екстреми поетичного світу митця існували в межах його оригінального стилю. Синтез кількох, на перший погляд, протилежних художніх світів (свідомо раціональної неокласицистичної витонченості з незбагненно інтуїтивними глибинами символізму) засвідчує здобутки особистої поетики митця.
Естетична система М.Драй-Хмари, зорієнтована на збереження традиційних способів художнього моделювання світу, була відкритою і для засвоєння естетичних новацій. Перебуваючи під сильним впливом характерної для тодішньої доби тенденції відтворення чуттєвої сфери, злиття автора й героя, «я» та «іншого» (М.Бахтін), поет досить активно випробовував завуальоване окреслення ліричної особистості через наскрізні коди, образи-символи. Йдеться про органічну для його творчої індивідуальності поліасоціативність образотворення, характерну для символізму, «не пізнавану за допомогою раціоналістичних засобів, а лише доступну інтуїції, на ірраціональній основі, що розкривається через натяк, осяяння» [14, с. 636].
Значний пласт віршів М.Драй-Хмари позбавлений властивого неокласикам логічно-пластичного самовираження, інтелектуальної впорядкованості, раціонально-об' єктивного світовідчуття. Тож закономірно, що окремі його поезії важко розшифрувати логічно («Шехерезада, II», «Я полюбив тебе на п'яту...», «За водою зозуля кує...»). Ю.Шерех підкреслює, що неокласицизм у М.Драй-Хмари - «щось зовнішнє і поверхове», а все «органічне, посутнє, внутрішнє» лежить «в плані символьного світогляду й стилю» [22, с. 103]. Сам поет свідчив про тяжіння до символізму. В одному з протоколів допиту, що міститься в «Слідчій справі» М.Драй-Хмари, читаємо: «.я долгое время чувствовал себя символистом, культивировал символистов русских и украинских (Блока, Тьічину) [8, с. 496].
В окремих віршах М.Драй-Хмара використовує «новомодні» образи («гострими глицями проколює більма дня»), що потверджує відлуння романтично-символістського світобачення, котре «вважає суть речей невпізна- ваною, а призначення поезії вбачає в тому, щоб збуджувати в душі читача ірраціональні і настроєві луни цієї далекої й недосяжної суті речей» [22, с. 97].

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок