Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> реферат українською: СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ


СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ / сторінка 5

Назва:
СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,73 KB
Завантажень:
187
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Драй-Хмари є такі засоби звукового інструментування вірша, як асонанси й алітерації. Вони виконують у текстах поета різні функції - від увиразнення звукової ритміки й створення ефекту милозвуччя (тобто суто естетична роль) і до осмислення окремої фонеми як поетичного образу (смислове значення). В цьому сенсі твори М.Драй-Хмари вписуються в ряд і європейської символістської поезії, і національної мистецької традиції. В багатьох випадках маємо приклади використання сонорики для філігранного звучання тексту. Природні, позбавлені штучних афектацій алітерації («Дивлюся й слухаю: прозоро / співає струмінь битія...») та асананси («слова повнодзвонні», «дзвінкокопитого коня», «золототканне полотно», «сонце в сонну потязь») роблять мову М.Драй-Хмари мелодійно- поетичною, допомагають йому «віддати його почуття, його світогляд» [2, с. 47].
У вірші «Поетові», присвяченому П.Тичині, М.Драй-Хмара говорив про взору вання на його мову, бо «розцвітає вона, як мак». У фонічному інструментуванні власних текстів він у багатьох випадках рівнявся на звукову сферу художньої мови свого кумира. Подібно до нього, М. Драй-Хмара вбирав у свою естетичну систему досягнення поетичної форми кінця ХІХ - поч. ХХ століть, зберігаючи «те основне, чого не могли зберегти символісти, - образну сутність слова» [10, с. 11]. Звукопис у його віршах доволі часто виконує роль поетичного образу; в окремих випадках - це асонанси та алітерації, що є самостійними фонічними засобами. Так, поет наскрізно використовує традиційно «брутальне» (І.Качуровський) «р» для створення зорово-смислового образу, що має трагічний зміст. На потвердження наведемо як художню ілюстрацію фрагмент вірша «Сліпа»:
В розкритий рот, в незрячі очі - студений вітер, пилюга... «О, де літа мої дівочі?» - на брук, на тротуар ляга [6, c. 63].
Нерідко алітерації й асонанси виконують у віршах М.Драй-Хмари роль звукової метафори. Відомо, що існування таких метафор можливе лише в конкретному поетичному тексті. Ю.Лотман, наприклад, розглядає фонетичну символіку як явище «суб' єктивно-асоціативне і контекстуальне» [15, с. 136]. Так, звук «о» для символістів асоціювався виключно зі станом емоційного піднесення. Чимало таких випадків зустрічаємо і в М.Драй-Хмари: «Ой, колом сонце догори», «Я славлю злотокосу осінь». Тут поет іде за усталеною символістською традицією ще й у тому сенсі, що досягає смислового й водночас естетичного ефекту, перемежовуючи асонанси (повторюваність звука «о» ) з алітерацією на звук «с». Однак можна навести багато прикладів, що ілюструють звукові метафори «о», які символізують трагізм зображуваного, як, приміром, у вірші «Серпневий прохолонув вар...»:
Померкло горяне горно. Вдягає ніч жалобне рам'я. О, хто це ранить утлу пам'ять? День одгорів. Давно [6, c. 61].
Опанування М.Драй-Хмарою таємниць асонансів та алітерацій дали йому можливість посилювати смислові антитези звуковими контрастами. У вірші «Ще губи кам'яні» в одній строфі наскрізна повторюваність «і» передає ефект радісно-піднесеного настрою («...і ще послухаєш музик, / коли і в хаті найбідніший [...] і в кожнім серці / Заквітнуть сонячні троянди»). Наступна строфа цього вірша є антитезою до попередньої. Автор використовує її для увиразнення трагічних дисонансів пореволюційної реальності. Цьому значною мірою прислужилося використання асонансу на «о», що в загальній атмосфері тексту створює похмурий песимістичний настрій («Ґринджолами / мовчазно / кожух проїхав...).
Художня практика М.Драй-Хмари, таким чином, переконує, що його фонічне інструментування як органічна ознака індивідуальної манери не ідентифікується із суто самоцінним естетизмом французьких і російських символістів (П.Верлен: «Насамперед музика»; А.Бєлий: «Музика - скелет поезії»). Поет, як видно з його текстів, ішов своїм шляхом, синтезуючи європейський художній досвід з національною літературною традицією. У цьому сенсі, думаємо, символізм був сприйнятий ним радше як художній метод, аніж як мистецький світогляд. З'ясування всіх атрибутивних ознак індивідуального варіанта символістської поезії М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок