Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> реферат українською: СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ

Загрузка...

СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ / сторінка 5

Назва:
СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,73 KB
Завантажень:
187
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Драй-Хмари є такі засоби звукового інструментування вірша, як асонанси й алітерації. Вони виконують у текстах поета різні функції - від увиразнення звукової ритміки й створення ефекту милозвуччя (тобто суто естетична роль) і до осмислення окремої фонеми як поетичного образу (смислове значення). В цьому сенсі твори М.Драй-Хмари вписуються в ряд і європейської символістської поезії, і національної мистецької традиції. В багатьох випадках маємо приклади використання сонорики для філігранного звучання тексту. Природні, позбавлені штучних афектацій алітерації («Дивлюся й слухаю: прозоро / співає струмінь битія...») та асананси («слова повнодзвонні», «дзвінкокопитого коня», «золототканне полотно», «сонце в сонну потязь») роблять мову М.Драй-Хмари мелодійно- поетичною, допомагають йому «віддати його почуття, його світогляд» [2, с. 47].
У вірші «Поетові», присвяченому П.Тичині, М.Драй-Хмара говорив про взору вання на його мову, бо «розцвітає вона, як мак». У фонічному інструментуванні власних текстів він у багатьох випадках рівнявся на звукову сферу художньої мови свого кумира. Подібно до нього, М. Драй-Хмара вбирав у свою естетичну систему досягнення поетичної форми кінця ХІХ - поч. ХХ століть, зберігаючи «те основне, чого не могли зберегти символісти, - образну сутність слова» [10, с. 11]. Звукопис у його віршах доволі часто виконує роль поетичного образу; в окремих випадках - це асонанси та алітерації, що є самостійними фонічними засобами. Так, поет наскрізно використовує традиційно «брутальне» (І.Качуровський) «р» для створення зорово-смислового образу, що має трагічний зміст. На потвердження наведемо як художню ілюстрацію фрагмент вірша «Сліпа»:
В розкритий рот, в незрячі очі - студений вітер, пилюга... «О, де літа мої дівочі?» - на брук, на тротуар ляга [6, c. 63].
Нерідко алітерації й асонанси виконують у віршах М.Драй-Хмари роль звукової метафори. Відомо, що існування таких метафор можливе лише в конкретному поетичному тексті. Ю.Лотман, наприклад, розглядає фонетичну символіку як явище «суб' єктивно-асоціативне і контекстуальне» [15, с. 136]. Так, звук «о» для символістів асоціювався виключно зі станом емоційного піднесення. Чимало таких випадків зустрічаємо і в М.Драй-Хмари: «Ой, колом сонце догори», «Я славлю злотокосу осінь». Тут поет іде за усталеною символістською традицією ще й у тому сенсі, що досягає смислового й водночас естетичного ефекту, перемежовуючи асонанси (повторюваність звука «о» ) з алітерацією на звук «с». Однак можна навести багато прикладів, що ілюструють звукові метафори «о», які символізують трагізм зображуваного, як, приміром, у вірші «Серпневий прохолонув вар...»:
Померкло горяне горно. Вдягає ніч жалобне рам'я. О, хто це ранить утлу пам'ять? День одгорів. Давно [6, c. 61].
Опанування М.Драй-Хмарою таємниць асонансів та алітерацій дали йому можливість посилювати смислові антитези звуковими контрастами. У вірші «Ще губи кам'яні» в одній строфі наскрізна повторюваність «і» передає ефект радісно-піднесеного настрою («...і ще послухаєш музик, / коли і в хаті найбідніший [...] і в кожнім серці / Заквітнуть сонячні троянди»). Наступна строфа цього вірша є антитезою до попередньої. Автор використовує її для увиразнення трагічних дисонансів пореволюційної реальності. Цьому значною мірою прислужилося використання асонансу на «о», що в загальній атмосфері тексту створює похмурий песимістичний настрій («Ґринджолами / мовчазно / кожух проїхав...).
Художня практика М.Драй-Хмари, таким чином, переконує, що його фонічне інструментування як органічна ознака індивідуальної манери не ідентифікується із суто самоцінним естетизмом французьких і російських символістів (П.Верлен: «Насамперед музика»; А.Бєлий: «Музика - скелет поезії»). Поет, як видно з його текстів, ішов своїм шляхом, синтезуючи європейський художній досвід з національною літературною традицією. У цьому сенсі, думаємо, символізм був сприйнятий ним радше як художній метод, аніж як мистецький світогляд. З'ясування всіх атрибутивних ознак індивідуального варіанта символістської поезії М.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: СИМВОЛІСТСЬКИЙ КОД ПОЕТИКИ МИХАЙЛА ДРАЙ-ХМАРИ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок