Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> МІЖОСОБИСТІСНІ СТОСУНКИ: ПРОБЛЕМА ВИБОРУ - СУТНІСТЬ ЕСТЕТИЧНО- ХУДОЖНЬОГО ФЕНОМЕНА ПРОЗИ ГНАТА МИХАЙЛИЧЕНКА

МІЖОСОБИСТІСНІ СТОСУНКИ: ПРОБЛЕМА ВИБОРУ - СУТНІСТЬ ЕСТЕТИЧНО- ХУДОЖНЬОГО ФЕНОМЕНА ПРОЗИ ГНАТА МИХАЙЛИЧЕНКА

Назва:
МІЖОСОБИСТІСНІ СТОСУНКИ: ПРОБЛЕМА ВИБОРУ - СУТНІСТЬ ЕСТЕТИЧНО- ХУДОЖНЬОГО ФЕНОМЕНА ПРОЗИ ГНАТА МИХАЙЛИЧЕНКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,65 KB
Завантажень:
101
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 821.161.2-3.09
Марчак Т.А.
МІЖОСОБИСТІСНІ СТОСУНКИ: ПРОБЛЕМА ВИБОРУ - СУТНІСТЬ ЕСТЕТИЧНО- ХУДОЖНЬОГО ФЕНОМЕНА ПРОЗИ ГНАТА МИХАЙЛИЧЕНКА
У статті подається аналіз міжособистісних стосунків у прозі Гната Михайличенка, присвяченого пошуку ідеалів, проблемі вибору, мріям, тривогам, радощам і розчаруванням викликаних почуттям кохання. Розглядаються явища, що визначають сутність естетично- художнього феномена літератури і посилений інтерес до однієї з модних у тогочасному словесному мистецтві проблем - гендерної.
Ключові слова: міжособистісні стосунки, феномен прози, жіночий мотив, гендерна модифікація, рецепція стосунків.
Формуючи нову філософсько-естетичну парадигму ХХ століття, письменники прагнули осягнути людину і світ у модерних вимірах і співвідношеннях. Одним із явищ, що визначали сутність естетично-художнього феномена літератури, було протистояння "патріархальних і сучасних уявлень про місце і роль чоловіка та жінки в соціокультурних процесах, про біологічні й соціальні чинники гендерної ідентифікації" [1, 206]
У творчості письмеників цього періоду спостерігається посилений інтерес до однієї з модних у тогочасному словесному мистецтві проблем - ґендерної. Рецепція стосунків чоловіка і жінки, як двох типів світовідчування, двох філософій буття, зосередження уваги на міжособистісних стосунках та пошуках людиною себе і свого місця в світі характеризують прозу 20-х років минулого століття.
Цей інтерес був закономірним, адже рубіж культурних епох позначався всеосяжною "переоцінкою цінностей", шуканням нових ідей. Відійшли усталені ціннісно-нормативні уявлення про права і можливості чоловіків і жінок, вічні пристрасті, що визначають поведінку людей: любов, зрада, розчарування, віра - осмислюється по-іншому ніж у традиційному мистецтві.
Тема кохання розглядається у художній прозі цього періоду цілком у модерному дусі. Творче натхнення, яке асоціюється із жінкою, є невичерпним джерелом образів, картин, звуків, думок, що, немов у калейдоскопі, з'являються у свідомості митців. Ці образи багатогранні і різноманітні, знайшли оригінальне новаторське осягнення у творчості Гната Михайличенка. До осмислення прози письменника зверталися у своїх дослідженнях чимало літературознавців. Серед обґрунтованих розвідок праці Ю.Бурляя, М.Васьківа, В.Гадзінського, Ю.Коваліва, В.Мельника, О.Цибаньової- Стиценко, М.Яремкович.
Впадає в око спроба письменника пов'язати кохання із суспільним розвитком. В інтепритації Гната Михайличенка кохання - це моральна цінність, що гармонізує внутрішній світ людини і протягом усього існування людства керувала і керує життям; "порухи душі" інспірують вивільнення віталістичної енергії, яка сприяє досягнення людиною щастя.
Гнат Михайличенко - різний у своїх творах. Їх аналіз дає змогу говорити про нього як про оригінального художника з гострим і зболеним зором, витонченого у кольорах, ритміці. Підзаголовки, поставлені автором, досить точно відбивають головну "ношу" твору.
Так, у новелі шукань "Дівчина" герой хоче знайти кохану жінку, яка б розділила його долю: "Дівчино!.. Дівчино, де ти?.. Люба, прегарна! Прийди!.. Сумую за тобою, щоденно журюся й щоночі плачу. Змучився, зневівся, змарнів. Дівчино! Прийди!.." [4, 61].
Найпотаємніші слова-мрії лягають на папір, а зміст їх і суть хвилюють душу. Він мріє на засіяних снігом дорогах наздогнати свою долю, заповнити почуттям кохання свою душу: "Після довгих років неволі відчував я напівволю на півночі холодного Сибіру. Відчув я, що чогось мені бракувало, що не зовсім одноцільний я" [4, 62].
Автор починає міркувати про волю, далеку прекрасну волю, "де клекоче вічним буруном яскраво радісне життя" [4, 62].
Він згадує, як його приваблювало загальне щастя - не моє, не твоє, а всіх. А серед усіх, звичайно, й дівчата. Багато бачив щасливих дівчат, "подібних до різнобарвних квітів на сонячній леваді" [4, 62]. То була уява мрійника, а зараз він бачить лише жінок-арештанток "з неприємним блиском в очах" [4, 62], які "голосно торгуються". "У вихорі панування животного над людським змішалися конвойні й арештанти, жінки й чоловіки, івани і шпана, старі й молоді.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: МІЖОСОБИСТІСНІ СТОСУНКИ: ПРОБЛЕМА ВИБОРУ - СУТНІСТЬ ЕСТЕТИЧНО- ХУДОЖНЬОГО ФЕНОМЕНА ПРОЗИ ГНАТА МИХАЙЛИЧЕНКА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок