Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Мотив шляху в ліроепосі І.Котляревського та і. Франка: своєрідність втілення

Мотив шляху в ліроепосі І.Котляревського та і. Франка: своєрідність втілення

Назва:
Мотив шляху в ліроепосі І.Котляревського та і. Франка: своєрідність втілення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,47 KB
Завантажень:
61
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК 821.161.2.09(075.8)
Л.І.Починок
Мотив шляху в ліроепосі І.Котляревського та і. Франка: своєрідність втілення
У статті акцентується на своєрідності втілення мотиву шляху в поемах І.Котляревського «Енеїда» та І. Франка «Мойсей».
Ключові слова: мотив шляху, національна свідомість, національна ідея
Вже так історично склалося, що утвердження української національної ідеї, піднесення національної самосвідомості українців є справою письменників. Саме цим і зумовлене наше звернення в період досить складних і суперечливих процесів розбудови української державності до духовної спадщини класиків вітчизняного письменства.
Цікавим і знаковим фактом є також і те, що митці, осмислюючи історію національновизвольних змагань, простежуючи світоглядні пошуки своїх героїв, часто вдаються до використання у творах мотиву шляху, дороги (що, як відомо, великою мірою властиво й зарубіжним письменникам). Такий прийом не тільки викликає в читача відчуття та глибоке усвідомлення складності й тяілості процесу національного піднесення, а й дозволяє письменникам розставити на цьому шляху чіткі дороговказиорієнгири, що не дозволили б заблукати у нетрях суперечливої української ментальності, зійти на манівці в непростих пошуках правдивих шляхів утвердження національної ідеї, досягнення висот національної самосвідомості.
Серед численних творів українських письменників, які містять в собі такі духовні орієнтири української нації, особливе місце займають поеми І.Котляревськош «Енеїда» та І. Франка «Мойсей», що є двома своєрідними зрізами процесу національної самоіденгифікації українців. Ці твори вже з часу своєї появи стали об'єктом прискіпливої уваги літературознавців та критиків. Необхідно зазначити, що спрямованість критики на ті чи інші аспекти поем значною мірою зумовлювалися суспільнополітичними чинниками. И оскільки українська національна ідея та все, що з нею пов'язане, за радянських часів переслідувалось і замовчувалось, то цим пояснюється і фактична відсутність в цей час конкретних наукових стуцій щодо своєрідності втілення національної ідеї як у поемі І.Котляревського «Енеїда», так і в «Мойсеї» І.Франка, а отже, і дослідження мотиву шляху як ключовою і своєрідною способу втілення ідеї національних змагань у цих творах. Та й взагалі, в українському літературознавстві не здійснено жодної спроби порівняльноаналітичних студій над поемами І.Котляревського та І.Франка.
Здебільшого, ці твори досліджувались в загальному контексті художньої спадщини та жанровостильових пошуків письменників (О.Білецький [2], П.Волинський [3], М.Яценко [25], Є.Кирилюк [1415], Є.Нахлік [19], І.Басс [1], АКаспрук [1, 13], П.Колесник [16]). І тільки на початку та наприкінці XX ст. у окремих дослідженнях літературознавців, присвячених відповідно поемам «Енеїда» І.Котляревського (М.Турчин [23], М.Павлишин [20], В.Шевчук [24], О.Слоньовська [22], М.Жулинський [8], А.Махінова [18], В.Шевчук [24]) та «Мойсей» І.Франка (М.Євшан [67], О.Забужко [11],Я.Грицак [4], Т.Гундорова [5], М.Жулинський [9], ЛСкоць [21], В.Лесик [17], Н.Забужко [10], М.Зубрицька [12]), більше акцентується на проблемі духовних та національнопатріотичних пошуків у творах українських митців. Таким чином, наше завдання якраз і полягає у спробі порівняльного аналізу поем І.Котляревського «Енеїда» та «Мойсей» І.Франка з метою осмислення проблеми своєрідності розкриття письменниками національної ідеї посередництвом використання у творах мотиву шляху.
Хронологічний розрив між написанням «Енеіди» та «Мойсея» становитьблизько одного століття, крім того, обидва твори з'явилися на різних теренах України: «Енеїда» на Лівобережжі, а «Мойсей» в Галичині. Тому є підстави вести мову про певну відмінність субкультурного середовища створення обох поем як в історичному часі, так і географічному просторі. Очевидно, що обидва письменники творили на відмінних соціокультурних і навіть політичних підґрунтях: І.Котляревський в умовах російською самодержавства, закріпачення українського народу, нищення йога культурної самобутності та соціальних інституцій; натомість І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Мотив шляху в ліроепосі І.Котляревського та і. Франка: своєрідність втілення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок