Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Трамвай - це контактна зона? (Про трамвай в українській літературі першої третини ХХ ст.)

Трамвай - це контактна зона? (Про трамвай в українській літературі першої третини ХХ ст.)

Назва:
Трамвай - це контактна зона? (Про трамвай в українській літературі першої третини ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,51 KB
Завантажень:
297
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 821.161.2.09
Цимбал Я.В., к.філол.н., науковий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка Національної академії наук України
Трамвай - це контактна зона? (Про трамвай в українській літературі першої третини ХХ ст.)
Стаття присвячена поетиці й міфології образу трамвая в українській літературі першої третини ХХ ст. Трамвай трактується як один із елементів мікропоетики урбанізму. На прикладі аналізу конкретних текстів доведено, що трамвай функціонує в них як символ, що продукує нові семантичні зв 'язки та нові тексти.
The article is devoted to poetics and mythology of the image of tram in Ukrainian literature from 1900s to 1930s. The tram is concidered as an element of micropoetics of urbanism. An analysis of certain texts shows that tram's literary function is to be a symbol producing new semantic liaisons and new texts.Трамвай - один з елементів поетики урбанізму в літературі; своєю чергою, урбанізм у сучасному літературознавстві, за визначенням Юрія Лєвінґа, - це "взаємодія технічних новацій і "матеріяльного світу" ("вещный мир" у Лєвінґа) з культурою та наступна проєкція цього процесу на художній текст" [12; 11]. В українській науці про літературу набереться, либонь, кількадесят досліджень, присвячених вивченню поетики й естетики урбанізму. Більшість із них мають загальний характер і написані за формулою "Образ/ Дискурс Міста у творчості.". До мікропоетики урбанізму українські літературознавці майже не зверталися, на відміну від, скажімо, російських колеґ (див. праці Юрія Лєвінґа, Романа Тімєнчі- ка, Андрєя Топоркова та ін.). Ця розвідка - спроба окреслити головні моменти поетики трамвая в українській літературі першої третини ХХ ст.
Трамвай приніс чи то "привіз" у літературний світ безліч несподіваних сюжетних колізій і мотивів. Поява його на вулицях міста негайно вплинула на міфопоетику міського простору. Передусім трамвай став ледь не обов'язковим елементом метонімічних міських пейзажів - поруч із ліхтарями, візниками, тротуарами, ресторанами тощо. Особливо яскраво це засвідчує вже майже хрестоматійний вірш Михайля Семе- нка "Місто": "Осте сте / ... / візники - люди / трамваї - люди / автомобілібілі / бігорух рухобі- ги / рухливобіги / . / життєдать / життєрух / життєбе / нзін / авто / трам" [18; 100-101].
Як найновітніше досягнення технічної думки трамвай одразу було вписано в загальну опозицію Місто/Природа (Село). У ньому все було неприродне - і матеріял, і звук: "Я лину в степ, я лину до села, - / Хай місто шкабарчить трамваєм, тротуаром, / Та знаю я - не схилить мур чола, / А я схилю так скоро, незабаром" [11; 6]; "Кощаво гримлять трамваї, / Ніби падають з висоти." [17; 211]. Олександр Копиленко ори- ґінально інтерпретував опозицію Місто/ Природа, протиставивши навіть не трамвай і коня, а трамвай і вола. Розумна мовчазна тварина ("Сиві, сиві очі - мудрі, як книга Коран") губиться перед містом, усвідомлює свою зайвість, непотрібність: "Розбила вулиця волячого щастя скриньку - / Зневажливо скрипить зламаними щелепами трамвай. / Зневажливо вигук дико авто кинув - / Промчав і не помітив вола" [10; 1]. Політика країни Рад спрямована була на об' єднання міста й села, пролетаря й селянина. Та задовго до офіційних ідеологем ("Рабочий и колхозница" Вєри Мухіної) Володимир Сосюра символізував цю опозицію в образах трамвая й пшениці. Поет бачив цю спілку в майбутньому: "Сьогодні геніїв чекаю, / я чую дивну їх ходу . / Уже з провінції лунають / їх голоси і там і тут. / Я в це не вірю, але знаю, / (мій електричний, ніжний край!..), / бо по новому оспівають, / вони пшеницю і трамвай. / . / Сьогодні в синтезі новому / хай будуть місто і село" [20; 52].
Трамвай - символ нової технічної доби - органічно поповнив образний ряд ще однієї традиційної опозиції Минуле/Майбутнє. Пам'ятна дошка на будинку, де збиралися декабристи, нагадує ліричному героєві у вірші Павла Фили- повича про минуле, а трамвай повертає до теперішнього і кличе в майбутнє: "І ті змагання многих поколінь / Майнули в серці. Та уже кругом / Шуміло місто, мчалися трамваї, / І кликали вітрини та афіші, / І підлітки купить пропонували / Газет і цигарок" [25; 122].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Трамвай - це контактна зона? (Про трамвай в українській літературі першої третини ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок