Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Іван Котляревський (1769—1838)

Іван Котляревський (1769—1838)

Назва:
Іван Котляревський (1769—1838)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,84 KB
Завантажень:
487
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Іван Котляревський (1769—1838)


Іван Петрович Котляревський — видатний український письменник кінця ХVIII—поч. ХІХ ст., перший класик нової україн-ської літератури.
Народився 9 вересня 1769 року в Полтаві в родині дрібного чиновника-канцеляриста міської управи. Початкову освіту він здобув у місцевого дяка. 1780 року вступив до Полтавської духовної семінарії, яку не закінчив. Залишивши семінарію на останньому курсі, Котляревський працював канцеляристом, потім учителював у поміщицьких сім’ях.
Дванадцять років віддав письменник військовій службі кадетом у Сіверському карабінерному полку. Котляревський брав участь у задунайському поході російської армії під час війни з турками в 1806—1807 роках. Він відзначився в битві під Бендерами, у боях за Ізмаїл, а також під час переговорів з буджацькими татарами. За особливу хоробрість, мужність і успішне виконання склад-ного дипломатичного доручення штабс-капітана Котляревського нагороджено орденом. Вийшовши у відставку, Іван Петрович невдовзі повертається до Полтави, щоб назавжди оселитися в рідному місті.
Починаючи з 1810 року й майже до останніх днів свого життя Котляревський — незмінний наглядач Полтавського будинку виховання дітей бідних дворян. Коли почалася Вітчизняна війна 1812 року, Івану Петровичу було доручено сформувати п’ятий полк українського козачого війська для боротьби з Наполеоном. За сумлінне виконання цього завдання Котляревського було нагороджено пам’ятною медаллю, встановленою на честь перемож-ного завершення Вітчизняної війни 1812 року.
Важливою сторінкою в біографії письменника є його театральна діяльність. У часи Котляревського Полтава славилась своїм професійним театром, заснованим 1808 року. Це був перший постійний театр на Україні. 1818 року директором цього театру було призначено Івана Петровича.
Перші кроки серйозної літературної діяльності Котляревського проходили в умовах певних етнографічних занять, вивчення народної мови і зближення з народом.
Котляревський укладає словник до «Енеїди», підтримує зв’язки з письменниками, вченими Петербурга, Харкова та інших культур-них центрів. Його обирають почесним членом Харківського, а згодом і Петербурзького «Вільного товариства словесності». Це була не лише шана Котляревському, а й визнання української мови та літератури. За плідну діяльність на ниві освіти й театру Івана Петровича було призначено на почесну посаду попечителя так званих богоугодних, тобто лікувальних і благодійних, закладів Полтави. За сумлінне виконання обов’язків його було нагороджено діамантовим перснем.
10 листопада 1838 року Котляревського не стало. Смерть зачинателя нової української літератури була великою втратою для всієї України. Тарас Шевченко написав поезію «На вічну пам’ять Котляревському». Рядки цієї поезії написано бронзовими літерами на постаменті пам’ятника, відкритого в Полтаві 1903 року:
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди;
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть!
Творчість І. П. Котляревського — явище епохальне, хоча пись-менник залишив у спадщину лише п’ять художніх творів: поему «Енеїда», п’єсу «Наталка Полтавка», водевіль «Москаль-чарів-ник», послання-оду «Пісня на новий 1805-й год...» та переспів російською мовою оди «Сафо». Митець відчув потребу творити розмовною мовою свого народу, відстоювати ідеї національної гідності та гуманності. 1794 року він починає свою багаторічну працю над поемою «Енеїда», що являла собою травестійно-бур-лескну переробку відомої епічної поеми Вергілія. На сюжетній основі, взятій з твору римського поета, І. П. Котляревський розвинув зовсім нову тему, показавши життя різних верств українського суспільства другої половини ХVIII століття. За висловленням І. Я. Франка, український поет вніс у свій твір «стільки сердечного тепла, тонкого гумору і живих барв своєї батьківщини, що його «Енеїда» і до цього часу не втратила своєї чарівності» Іван Франко. Южнорусская литература / «Энциклопедический словарь» Брокгауза і Эфрона.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Іван Котляревський (1769—1838)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок