Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Архип Тесленко (1882—1911)

Архип Тесленко (1882—1911)

Назва:
Архип Тесленко (1882—1911)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,89 KB
Завантажень:
216
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Архип Тесленко (1882—1911)


Видатний український письменник А. Тесленко розвинув прогресивні традиції української прози XIX ст. У його творах постали нові типи, характери, конфлікти українського села початку XX ст.
Архип Юхимович Тесленко народився 2 березня 1882 року в селі Харківцях Лохвицького повіту на Полтавщині в бідній селянській родині. Закінчивши Харківецьку церковно-приходську школу, Архип продовжує навчання в місцевій церковно-вчитель-ській школі, готуючи себе до педагогічної діяльності, постійно займається самоосвітою. Скоро Тесленко сам починає пробувати писати російською, а пізніше українською мовами. З 1897 року почалося трудове життя юнака; спочатку на поденщині у сільських багатіїв, а потім «писарчуком» у волосному управлінні в Лохвиці. Майже чотири роки Архип Тесленко прожив у Лохвиці, працюючи у нотаріальній конторі. Згодом А. Тесленко захоплюється театром, пробує свої сили в драматургії. Влітку 1903 р. навіть організовує аматорський театр у рідному селі, сам бере участь у виставах.
У 1905 р. Архип Тесленко вступив до революційної організації «Селянська спілка», влада переслідувала його, змушений був змінювати місце проживання і навіть два роки просидів у тюрмах та на засланні. Тесленко перехворів тифом у Бутирці, слабого й немічного, погнали пішки етапом до Вятської губернії, куди він прибув 25 грудня 1908 року, а на другий день того ж року закінчувався строк його заслання.
Тюрми, карцери, етапи підірвали здоров’я А. Тесленка, але не зламали його духу. Він залишився такий же мужній і незламний, як і раніше. Важкі щоденні будні забирали час і здоров’я. Залишаючись селянином-інтелігентом, Архип Юхимович роздобуває книги, брошури, живе літературним життям. Протягом осені 1909 р. та весни 1910 р. письменник публікує статті, в яких рішуче заперечує антинародні дії царизму, до кінця залишаючись вірним демократичним ідеалам.
У дописах «Оце ж декілька наших «демократів», «Грабіж», «Блюстителі порядку», «На селі», «Тюрма», «Малюнок селянського життя» автор протиставляє наступові реакції нескореність селянських демократів, викриває представників сільської влади, жорстокий тюремний режим.
Архип Тесленко, незважаючи на тяжку хворобу, постійно працює, посилає рукописи до редакцій.
28 червня 1911 року письменника не стало.
У 1904 р. розпочинається творча діяльність А. Тесленка. У перших оповіданнях рукописної збірки «Хуторяночка», «За пашпортом», «Маруся», «Мати», «Дід Омелько» автор віддає данину класичній оповідній традиції, яка йде від Г. Квітки-Основ’яненка, Марка Вовчка. Соціальні конфлікти лежать в основі власних життєвих драм героїв цих оповідань. Кожен з героїв ранніх оповідань б’ється з горем сам і часто зазнає поразки. Хуторяночка Маринка і шукач кращої долі Павло Грищенко протестують проти наймитського ярма, яке хочуть скинути. У кожного своє горе, але воно має соціальне коріння, це — безземелля та бідність, з яким уже несила боротись. Та героїв не покидають мрії про кращі часи.
Оповідання «Радощі», «Школяр», «У схимника», «Любов до ближнього», «Наука» складають другий цикл творів Архипа Тесленка. У невеличкому творі «Школяр» помітне місце займають автобіографічні мотиви. Головний герой оповідання Миколка прагне вивчитися і стати схожим на вчителя, але злиденне життя батьків не дає здійснитися мрії. З надзвичайною емоційною силою змальовує автор трагедію маленької людини.
Архип Тесленко — художник трагічних, драматичних ситуацій. В оповіданні «Любов до ближнього» два основні герої — парубок і оповідач. Образ парубка уособлює в собі трагічну долю молодої людини в тогочасному суспільстві. Доля оповідача теж трагічна — ті ж поневіряння по «страннях», те ж холодне, голодне життя. Відрізняється оповідач від парубка лише тим, що він не плекає ніяких надій на церковників і іронічно оцінює світ. Художні засоби письменника в оповіданні «Любов до ближнього» прості, близькі до народнопоетичних і разом з тим надзвичайно виразні і своєрідні.
За два з половиною роки після повернення із заслання він створив більшу частину свого прозового доробку: повість «Страчене життя», оповідання «Поганяй до ями!», «Немає матусі!», «В тюрмі», «На чужині», «Свій брат», «Що б з мене було?», «В пазурах у людини» та інші.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Архип Тесленко (1882—1911)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок