Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Новаторські західноєвропейські літературні напрями та течії у творчій рецепції Василя Стефаника

Новаторські західноєвропейські літературні напрями та течії у творчій рецепції Василя Стефаника

Назва:
Новаторські західноєвропейські літературні напрями та течії у творчій рецепції Василя Стефаника
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,54 KB
Завантажень:
498
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Новаторські західноєвропейські літературні напрями та течії у творчій рецепції Василя Стефаника


Формування творчого світогляду Василя Стефаника відбувалося на зламі двох століть. Кожна епоха диктує свої провідні ідеї, концепції, погляд на світ і людину. Характерною особливістю кожного fin de siиcle є типове світовідчуття, яке передбачає проникнення в минулі 100 років, їхню оцінку, а часом і переоцінку.
Навчання Стефаника у Ягеллонському університеті в 1892-1900 роках припадає на той час, коли Краків був одним із осередків громадсько-культурного життя Польщі. У ньому діяло товариство студентів-українців “Академічна громада”, члени якого багато читали, дискутували, прагнули бути там, де йшлося про духовність, літературу, політику. Про участь В. Стефаника у тогочасному польському житті свідчить його лист до Л. Бачинського, датований 04.12.1893р.: ”Я сам жию добре […] спасаю мир політикою, етикою (Спенсера, Дюма, Золя), бігаю по всяких “kolkach literakich”(літературних гуртках — Н.Я. ) [6; 27]. Саме у Кракові під час концерту на честь Т. Шевченка, де Стефаник виголосив вступне слово, відбулося його знайомство з подружжям Софією та Вацлавом Морачевськими, людьми високої європейської культури, всесторонньо обізнаними не лише з найновішими течіями в літературі та мистецтві, а й з глибокими знаннями наук загальноосвітнього значення: психології, політичної економії, історії, філософії, які з того часу мали на українського письменника глибокий вплив. В.Морачевський не лише відомий лікар і хімік, але й чудовий знавець літератури, мистецтва, музики. Перебуваючи тривалий час за кордоном у Швейцарії, Німеччині, Франції, досконало володіючи іноземними мовами, він був добре обізнаний із найновішими течіями в літературі та мистецтві, цікавився науками загальноосвітнього значення: психологією, політичною економією, історією, філософією. Морачевський полонив молодого студента широкою ерудицією, багатим життєвим досвідом і глибокими знаннями. Про це пише сам Стефаник у листі до свого польського товариша: ”Ви мали на мене рішаючий вплив, такий, що мені дуже легонько стало жити” [6, 118], а Софія Морачевська у Стефаниковому етюді “Серце” — “Пані, що навчила мене любити Русів і правду в собі” [6, 38]. За сприянням Морачевських молодий український новеліст знайомиться з тодішніми польськими письменниками С. Пшибишевським, С. Виспянським, Я. Каспровичем, К. Тетмаєром, Вл. Орканом, що стояли на різних модерністичних позиціях і кожен з них пропагував свої власні переконання. Близький друг Стефаника, відомий український письменник Богдан Лепкий так згадував про краківський період своєї еміграції: “Мало не весь молодопольський Парнас пізнав я тоді зі Стефаником, або дякуючи йому” [4, 4]. Початкуючий новеліст цікавився тими ж питаннями, що і його польські колеги, замислюючись над причинами народження й шляхами розвитку нових течій та віянь у мистецтві.
Бурхливі зміни, пов’язані з еволюцією в суспільному житті, призвели у літературі до змагання різних тенденцій, виникнення нових форм і напрямів, зумовлених новітнім художньо-естетичним контекстом. Вільно володіючи слов’янськими мовами, а також німецькою, французькою, В.Стефаник мав змогу познайомитися з творчістю багатьох письменників із першотвору або ж у перекладах. Ще на уроках німецької літератури в дрогобицькій гімназії студенти читали в оригіналі «Марію Стюарт», «Орлеанську діву», «Вільгельма Телля» Шіллера, «Фауста» Ґете. Про обізнаність із зарубіжною літературою свідчить епістолярна спадщина. По-стефаниківському лаконічні оцінки творчого доробку того чи іншого митця, аналіз тогочасних суперечливих літературних течій засвідчують, як пильно він стежив за бурхливим розвитком західноєвропейської літератури. Відомий український художник Іван Труш, згадуючи про краківський період життя письменника, писав, що Стефаник «в часах вільних від науки фахової читає Золя, Бальзака, що знайомиться з новою модерні стичною літературою, в котрій засмакував і розганяється сам щось писати» [4, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Новаторські західноєвропейські літературні напрями та течії у творчій рецепції Василя Стефаника

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок