Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Осавул української ідеї (повернення Вячеслава Будзиновського)

Осавул української ідеї (повернення Вячеслава Будзиновського)

Назва:
Осавул української ідеї (повернення Вячеслава Будзиновського)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,15 KB
Завантажень:
488
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Осавул української ідеї (повернення Вячеслава Будзиновського)


Говорячи про літературний рух і взагалі про духовне жит-тя в Галичині на зламі 70-80-х років, І. Франко серед молод-шої парослі, «котра виросла під впливами польського пози-тивізму та соціального демократизму», називає передусім Юліана Бачинського та Вячеслава Будзиновського (Фрагіко І. Українсько-руська (малоруська література) // Зібрання творів: В 50 т. — К.: Наук, думка, 1984. — Т. 41. — С. 87). Критик наголошує, що ці представники черпали стимул власної діяльності із західноєвропейських напрямів, зокрема імпре-сіонізму та неоромантизму.
Більшість довідників та ен-циклопедій взагалі випустили це прізвище, і аж у першому томі «Української літературної енциклопедії» (К., 1988. — С. 241), завдячуючи Ф. Погребеннику, знайшлося місце для не-величкої статті про В. Будзи-новського. Правда, значно раніше, ще 1955 р. у першому томі «Енциклопедії україно-знавства» за редакцією профе-сора В. Кубійовича, хоч і дуже скупо, але об'єктивно було ска-зано про цього публіциста й історика-белетриста, політика, визначного суспільно-громадсь-кого діяча (С. 180).
Сьогодні справедливо пише-мо, що Будзиновський Вячеслав Титович (псевдонім та крептонім: Недоля В.; В. Б.; 30.01.1868, с. Баворів теперішнього Тернопільського району на Тернопільщині — 14.02.1935, м. Львів) здобув освіту у Львівському та Віденському універ-ситетах, почав друкуватися на сторінках «Товариша» ще 1888 р.; організаторський перевів у практичну справу: брав активну участь у польській газеті «Рчаса» (1886—1887), організовував численні галицькі віче, редагував зокрема такі видання, як «Радикал» (1895), «Гро-мадський голос» (1896—1897), «Праця» (1897), де вперше над-рукував новели В. Стефаника; з 1897 р. разом з Д. Лукіяновичем видавав «Універсальну бібліотеку», а з вересня 1906 р. — літературно-освітній журнал «Світ»; протягом 1907—1918 рр. був послом до Австрійського парламенту, де постійно виступав на захист українського народу; він — один із засновників Ук-раїнської радикальної партії (1890), а-після виходу з неї 1899 р. — один з організаторів Української націонал-демократичної партії; 1927 р. заснував Українську партію праці і був її чле-ном та керманичем до її ліквідації 1930 р. Це, так би мовити, перебіг найважливіших етапів життєдіяльності В. Будзиновсь-кого.
Предки В. Будзиновського походили з с. Вовчухи, недалеко Городка, що піді Львовом. І носили вони українське прізвище — Будзанівські. Сам письменник згадував, що його дід по ма-тері був німцем з Чехії, а бабця була чешкою, дід по батьковій лінії був українцем, а бабця — полька. Дід Євстахій навчався у Львівському університеті разом з М. Шашкевичем та М. Устияновичем, став священиком. Батько Будзиновського здобув освіту у Львівській нормальній школі, вчителював у с. Баворові.
Початкову школу Вячеслав закінчив у Львові, там же опа-нував вищий вишкіл гімназійний. Довкіл панувало польське духовне й моральне засилля, навчалися й розмовляли в ото-ченні Будзиновських виключно по-польськи. Батько, хоча мет-рично, належав до українців, гонорувався, що є поляком, а мову українську вважав мовою «хлопів», недоучків. Світоглядні переміни у В. Будзиновського сталися під впливом знайомства з І. Франком, М. Драгоманівим, М. Павликом та іншими пере-довими людьми того часу. На якомусь етапі молодий В. Будзи-новський надто захоплюється марксистською теорією; відтак починає «бокувати» від неї, як і від драгоманівського феде-ралізму та космополітизму. Але час вимагав активних дій. Він організовує журнал «Товариш», запрошує до співпраці Фран-ка. Але вийшов 1888 р. лишень один номер, в якому В. Будзи-новський і дебютував статтею-рецензією.
Навчався В. Будзиновський на природничому відділенні філософського факультету Львівського університету (21 берез-ня 1889 р. відрахований за організацію зборів студентів Львова 8-9 березня у міській ратуші), мав намір продовжити навчання в Цюріху, але опинився у Відні на медичному факультеті університету.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Осавул української ідеї (повернення Вячеслава Будзиновського)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок