Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Семантикостилістичне наповнення метафори в поезії Олександра Олеся

Семантикостилістичне наповнення метафори в поезії Олександра Олеся

Назва:
Семантикостилістичне наповнення метафори в поезії Олександра Олеся
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,96 KB
Завантажень:
178
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 811.161.2'37:821.161.21.01/7.08
Л. В.Мужело есь ка
Семантикостилістичне наповнення метафори в поезії Олександра Олеся
У статті на основі аналізу поезії Олександра Олеся розглядаємо функціонування метафори як одного з найпотужніших художніх засобів, досліджуємо її семантичне наповнення та стилістичні функції.
Ключові слова: метафора, експресія, образність, концепт, семантичний, епітет, порівняння, розгорнутий, генітив.
Мова художньої літератури один із стильових різновидів у загальному комплексі національної літературної мови відіграє величезну роль у художньоестетичному й соціальнонауковому розвитку людства як дійовий фактор пізнання світу, істини, духовності людини.
Специфікою художньої літератури загалом і художнього слова зокрема є їх тропеїчність. Розуміння тропів як сутності творчого мислення, способупізнання світу, основи образності формувалося з давніхдавен, починаючи ще від учення Аристотеля про поетичне мистецтво. Саме Аристотель уперше виділив такий інтегральний елемент поетичного стилю, як метафора, пояснюючи його зміст так: «Переносне слово це невластиве ім'я, перенесене з роду на вид, чи з виду на рід, чи з виду на вид, або ж за аналогією» [1, с.669].
Досвід вивчення метафори впродовж останніх десятиріч засвідчує: зацікавленість питаннями метафорології, що особливо спалахнула в шістдесятих рокахXX століття у зв'язку з розвитком загальної теорії знакових систем (семіотики), неориторики, герменевтики, структурної лінгвістики та поетики, граматики тексту, когнітивнош мовознавства, нейролінгвістики, не згасає й дотепер. З'являються праці на зразок наукової розвідки бельгійського філософа Х.Перельмана «Аналогія і метафора в науці, поезії та філософії», американського вченого Макса Блака «Моделі і метафори». Сучасні українські дослідження вітчизняних лінгвістів, якот: І.Колесникової «Принципи метафоричної номінації в термінології: об'єктивні та суб'єктивні чинники», Ю.Тимошенка «Феномен метафори: проблема давня й своєчасна», Т.Є.Кіс «Формування метафоричної парадигми в процесі еволюції базової метафори» також передбачають з'ясування проблемних питань у вивченні метафори: її генези, функціонування, структури, внутрішніх «прихованих» ресурсів, що забезпечують естетичну дієвість. У науковотеоретичному дискурсі розглядали метафору як феномен мови і мислення й такі відомі мовознавці, як О.Тараненко, Л.Пустовіт, ЛМойсеєнко, В.Кононенко, С.Єрмоленко та інші. Так, С.Єрмоленко вважає, що «метафора один з основних тропів, який полягає в перенесенні ознак одною предмета, явища на другий на підставі подібності. В основі метафори лежить логічний механізм порівняння» [4, с.88].
Об'єктом нашої статті обрано поезії Олександра Олеся. Предметом аналізу є метафора в його поезіях. Мета нашого дослідження простежити функціонування метафори в поетичному мовленні Олександра Олеся, з'ясувати її семантичне наповнення та визначити стилістичні функції.
Олександр Олесь природжений поет, який вибудував власний світ слова й почуттів. Мова його творів живиться кришталевими джерелами української національної мови як у надбаннях її високої літературної традиції, так і в багатогранних виявах індивідуальної словотворчості. Поет зумів майстерно поєднати поетику фольклору з витонченою версифікацією модерної поезії, тому його творчість явище настільки яскраве й самобутнє в своїй класичності, що не піддається нівелюванню й спрощенню.
Дослідник творчості Олександра Олеся Максим Рильський зазначав, що поет був «щирим і безпосереднім ліриком упродовж усього свого життя, до того ж ліриком природженим», що істотною ознакою «мистецького почерку Олександра Олеся була ясна й проста образність, яка дається тільки талантом», що типовим явищем у його ліричних творах є їх виняткова музикальність і народність.
Метафора є одним з найпотужніших образотворчих засобів у поетичному мовленні Олександра Олеся. Саме цей троп є найважливішим і невід'ємним компонентом інтерпретації та усвідомлення світогляду поета. Її первинна функція в поезії тропеїчна, образотворча, спрямована на формування художньої якості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Семантикостилістичне наповнення метафори в поезії Олександра Олеся

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок