Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Українське літературне середовище в Польщі

Українське літературне середовище в Польщі

Назва:
Українське літературне середовище в Польщі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,73 KB
Завантажень:
487
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Українське літературне середовище в Польщі


Українське літературне середовище в Польщі існує як складова частина української національної меншини етнічних земель Надсяння (Перемишля), Лемківщини, Бойківщини, Холмщини та Підляшшя.
Історія літературного середовища відображує процеси, яким підлягали українці Польщі, від акції „Вісла” у 1947 р. і початків організованого життя, пов’язаного з УСКТ і заснуванням газети „Наше слово” у 1956 р. до демократичних перетворень 90-х рр. ХХ ст. Від 1958 р. як щомісячний додаток до тижневика „ Наше слово” почала видаватися „Наша культура”, де друкувалися перші літературні твори українських літераторів.
Місцем видання газети „Наше слово” та його додатків, а згодом щорічника „Український календар” була Варшава – осередок ГП УСКТ. Тут у 1959 р. засновано Літературне об’єднання, головою якого обрано Євгена Самохваленка. З огляду на несприятливі політичні умови та розпорошеність письменників, як наслідок акції „Вісла”, Літературне об’єднання не вийшло поза рамки організаційних структур УСКТ і фактично не діяло самостійно. Натомість вершиною літературного успіху було видання антології Гомін у 1964 р. під егідою УСКТ, де надруковано твори 22 поетів і 21 прозаїка. Згодом літературні функції перейняв щорічник „Український календар”, який друкував творчість українських письменників Польщі. Сформувалася окрема частина „Українського календаря”, де відбувалися презентації літературного доробку.
У 70-80-хх рр. ГП УСКТ видало окремі збірки поезії Євгена Самохваленка, Якова Гудемчука, Івана Златокудра, Мілі Лучак, Петра Львовича, Петра Мурянки, Тадея Карабовича, Степана Сидорука, Якова Дудри та інших. У 1982 р. видано збірку перекладів Єжи Гарасимовича, яку здійснив Остап Лапський, під заголовком Лемківські елегії та дещо інше.
У 1982 р. краківський гурток УСКТ за проектом проф. Володимира Мокрого організував поетичний конкурс для українських молодих творців. Нагороджені автори, згідно з домовленістю з головним редактором „Нашого слова” Мирославом Вербовим, друкувалися на сторінках „Нашої культури”. Ця надзвичайно цікава поетична ініціатива дозволила відкрити творчість поетеси Ярослави Хруник з Ольштина, Мирослава Чеха, Олени Дуць, Юрія Гаврилюка та інших. На жаль, вдалі дебюти у 1983 р. на шпальтах „Нашої культури” не визначили пізнішого творчого шляху для молодих письменників, особливо для обдарованої поетеси Ярослави Хруник, творчість якої несла надзвичайно цікаві емоції і заповідала літературний успіх на майбутнє.
Цікаво заповідалися також творчі початки Романа Крика, який згодом обрав журналістику, та Мирослава Чеха, який після закінчених історичних студій на Ягеллонському та Варшавському університетах, зайнявся політикою і був депутатом польського парламенту в 19 – рр. Нагороджений тоді Юрій Гаврилюк, студент історії Ягеллонського університету, не залишив поезії, хоча серйозно зайнявся вивченням історії Підляшшя і видав ряд історичних книжок польською мовою.
У 1983 заходами Івана Ігнатюка та Івана Киризюка почав виходити позацензурний збірник Наш голос, припинений з огляду на брак фондів. У 1988 р. цей рукописний щорічник був збіркою Поетичного об’єднання „Підляшшя”, яке існувало як неформальна структура для потреб видавання Нашого голосу. На сторінках Нашого голосу дебютували поети з Підляшшя: Юрій (Юрко) Баєна, Ірина Боровик, Юрій Гаврилюк, Євгенія Овсянюк-Мартинюк, Галина Пасічник, Софія Сачко, Іван Хващевский.
Тут друкував свої вірші Іван Ігнатюк, Іван Киризюк, його брат Петро Киризюк та Степан Сидорук. Говіркові твори Нашого голосу доповнювали лемківські вірші Петра Мурянки, Олени Дуць, Якова Дудри, що друкувалися у „Нашому слові” на „Лемківській сторінці” та „Нашій культурі”. Загалом можна сказати, що протягом існування літературного руху українські письменники в Польщі писали літературною мовою, підляською говіркою та по-лемківськи. Це в якійсь мірі відображувало мовні регіони, з яких вийшла частина літераторів, а саме: Лемківщину та Підляшшя, де говіркова традиція збереглася, незважаючи на українську літературну мову.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Українське літературне середовище в Польщі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок