Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Теми, мотиви і проблеми поетичної творчості Ліни Костенко

Теми, мотиви і проблеми поетичної творчості Ліни Костенко

Назва:
Теми, мотиви і проблеми поетичної творчості Ліни Костенко
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,16 KB
Завантажень:
95
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
Теми, мотиви і проблеми поетичної творчості Ліни Костенко


Творчість Ліни Костенко — приклад шляхетного служіння поезії. І докір тим, хто свою іскру божу послідовно глушив марнослів'ям кон'юнктури.
В. Базилевський
Поетка Ліна Костенко — наша су-часниця, як митець вона «вписана» у свій час. її творчість стала небуден-ним явищем сучасної української по-езії, явищем, яке на наших очах помітно впливає на весь її подальший розвиток. Увібравши в себе націона-льні ідеали й найкращі риси живої народної мови, ідейною вагомістю, образною довершеністю вона підно-сить українську літературу на рівень найліпших зразків європейської ху-дожньої творчості. Національні про-блеми, які досягли в поезії Ліни Кос-тенко найвищого ступеня узагаль-нення, проникають у свідомість читача, викликаючи активне співпе-реживання.
Особливості індивідуального пое-тичного стилю: філософічність, істо-ризм мислення, вишукана тради-ційність, висока культура поетично-го вислову, інтелектуальність, «заряд актуальної публіцистичності».
Творчість Ліни Костенко не розме-жуєш на інтимну та громадську: на-стільки тісно переплелися особисте та суспільне, настільки органічно вони вживлені в художнє полотно й до певної міри навіть живляться одне одним.
 
Безкомпромісність—ось пароль її поезії. У часи, коли Ідеологічний контроль над словом і думкою людини після короткої хрущовської «відлиги» знову став тотальним, від Ліни Костенко вимагалося бути такою, як усі.
В поезії чується бунт проти стандартизації, спрощення, примітивізації людини. Неповторність — ось друге з ключовихпонять, смислових знаків волелюбної музи Ліни Костенко.
Від літератури «соціалістичного реалізму» вимагався тотальний мажор — у ліриці ж Ліни Костенко нерідко пере-ломлювалися драматичні колізії буття. І це, загалом, фунда-ментальна особливість її таланту—трагедійний характер світовідчування. У своїх віршах вона й справді промовляє «від імені болю» (А. Макаров).
У поезії Ліни Костенко є свої лейтмотиви, тобто наскріз-ні теми, образи.
Вже в перших збірках поетеси болісно зазвучав мотив дитинства, вбитого війною. Потрясіння, пережите поколін-ням її ровесників у роки фашистської навали, довго мучило пам'ять, відлупившись у низці поетичних творів.
Нелегка творча доля Ліни Костен-ко зумовила появу в її поезії мотиву морального стоїцизму митця, який став на прю зі «світом». Недарма серед її супутників і співрозмовників бачимо Сковороду, Шевченка, Пушкіна, — тих, кого світ ловив, але не впіймав...
Найбільше гармонії та душевної злагоди —у тих віршах Ліни Костенко, де домінує мотив єднання людини з природою.
Тема відпочинку душі серед гармонійної природи, части-ною якої є й сама людина, переростає, отже, у мотив апокаліпсису, зникання життя, викликаного людською нерозум-ністю.
Певно, несподіванкою для давніх читачів Ліни Костенко була поява в її ліриці останніх років мотиву прощання із селянською Атлантидою, «останньою в світі казкою».
Емоційним багатством відзначається й інтимна лірика Ліни Костенко, пронизана мотивом любові як прекрасної Jстихії ніжності й осяяння душі., У книзі «Вибраного» вона складає розділ «Безсмертним рухом скрипаля”.
Люблю до оніміння,
до стогону, до сліз...
Це дуже характерні для інтимної лірики Ліни Костенко рядки з вірша «Недумано, негадано». Ще й тим характерні, що в них—бунт проти ерзац-почуттів, напівлюбові, лукав-ства й розрахунку.
Вірш «Пастораль XX сторіччя» побудований на антитезі заголовка твору і його змісту. Перед нами роз-гортається болюче, трагічне відлуння війни, яка не обминула жодної ук-раїнської родини. У поезії йдеться про сільських пастушків Павла, Са-шка, Степана, яким, здавалося б, рости, мужніти треба, але цю звичну, природну схему життя ламає відлун-ня війни — залишена в полі граната. Поетеса змальовує жахливий епізод, починаючи з кульмінації: убитих дітей несуть з поля.
Трагізм змальованої події підсилюється яскравим ліричним началом вірша. Поетеса сама гостро переживає непоправність утрати.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Теми, мотиви і проблеми поетичної творчості Ліни Костенко

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок