Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Світоглядні засади поетики Василя Стефаника та західноєвропейський модернізм

Світоглядні засади поетики Василя Стефаника та західноєвропейський модернізм

Назва:
Світоглядні засади поетики Василя Стефаника та західноєвропейський модернізм
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,83 KB
Завантажень:
421
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Світоглядні засади поетики Василя Стефаника та західноєвропейський модернізм


Наукові дослідження сучасних літературознавців, як вітчизняних (М.Коцюбинська, колективна монографія «Василь Стефаник – художник слова», - Івано-Франківськ, 1197), так і зарубіжні (О.Черненко, Г.Грабович) поставили під сумнів усталену модель трактування творчості В.Стефаника в рамках реалізму. Адже дуже складно «втиснути» художній доробок митця у заздалегідь заготовлену схему. Великий письменник сам по собі є таким незмірним багатством, що його важко однозначно охарактеризувати. «Рішають справу кінець кінцем таланти, - писав С.Єфремов, - а вони раз у раз ширші бувають за омріяні для них рамки й виломлюються так буйно, що від рамок часто самі тріски лишаються» [1, 13].
Те, що Стефаник є саме таким, нині не треба доводити. Стефаникознавці вже звертали увагу на неперебутню роль цього художника слова у створенні нового типу малої прози, своєрідність та оригінальність його творів пов’язували з новаторством їхньої жанрової форми. Визначаючи художній метод письменника, часто прагнули показати його власне реалістичний характер, різко відмежовуючи літературний доробок прозаїка від модернізму. Одна з головних вад традиційних інтерпретацій, на думку О.Черненко, полягає в тому, що вони не розглядають творчість В.Стефаника в контексті літературно-мистецької атмосфери сучасної йому доби. «Стефаник був емоційно глибоко зв’язаним з українським селом, з якого вийшов, - зазначає канадська дослідниця, - але водночас його світогляд був співзвучний з тим світоглядом, що оволодів Європою на переломі ХХ ст.» [2, 13]. Тут же додає: «себто з течією експресіонізму». Але хіба можна експресіонізм ототожнювати з усією різноманітністю і взаємною суперечністю літературних, мистецьких і суспільних рухів, які хвилювали інтелектуалів Європи а la fin du siиcle ?
Останнім часом в українському літературознавстві спостерігається поглиблений інтерес до зазначеного періоду, який вилився у багатогранну дискусію навколо модернізму. Певною мірою це пояснюється зняттям офіційного «верховного» табу, коли марксистсько-ленінські підходи й критерії оцінки втратили свою монополію на істину, а також прагненням до об’єктивного усестороннього переосмислення української літератури, шляхів її розвитку в контексті зрушень і змін, що відбувалися в її структурі на основі спільних для континенту закономірностей суспільного й літературного розвитку, і водночас з урахуванням відмінностей, породжуваних місцевими умовами й національною специфікою.
На загальну думку дослідників, модерність включає певні рухи у філософії, мистецтві та суспільній думці, які характеризуються неприйняттям позитивістської реальної дійсності, і через оновлення ідей, образів, засобів, прагне відтворити іншу (ірреальну) дійсність. С.Павличко у книзі «Дискурс модернізму в українській літературі» до модернізму як мистецтва нової, анти позитивістської орієнтації відносить такі художні течії, які стверджують пріоритети мистецтва над мораллю, історією або реальністю взагалі: декаданс, імпресіонізм, неоромантизм. Експресіонізм на зламі віку як самостійна літературно-мистецька течія ще не визначився, він виникає пізніше як реакція на імпресіонізм з його орієнтацією на випадкове, мінливе, нетривке і, подібно до неоромантизму та символізму зосереджується на суб’єктивному та інтуїтивному відчуванні дійсності, тобто на противагу тому ж таки раціоналізму й позитивізму базується на ірраціоналізмі, трансцендентних, містичних і метафізичних проблемах.
Навчання Стеафаника у Ягеллонському університеті в 1892-1900 роках припадає на той час, коли Краків був одним із осередків громадсько-культурного життя Польщі. Великий вплив на формування творчого світогляду майбутнього новеліста мало знайомство з подружжям Софією та Вацлавом Морачевськими, людьми високої європейської культури, всесторонньо обізнаними не лише з найновішими течіями в літературі та мистецтві, а й з глибокими знаннями наук загальноосвітнього значення: психології, політичної економії, історії, філософії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Світоглядні засади поетики Василя Стефаника та західноєвропейський модернізм

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок