Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Вивчення життєпису письменника у школі

Вивчення життєпису письменника у школі

Назва:
Вивчення життєпису письменника у школі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,36 KB
Завантажень:
264
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Науковий реферат
Вивчення життєпису письменника у школі


План
1. Нерозривний зв'язок творчості письменника з обставинами його життя.
2. Особливості вивчення біографії письменника різними віковими групами учнів.
3. Проблема вивчення біографії письменника.
4. Джерела вивчення біографії майстрів слова.
5. Форми і методи викладу життєпису письменника. Знайомство учнів із «творчою лабораторією» митця слова.


1. Біографії письменників служать взірцем для учнів. Вивчення життє-пису письменника має пізнавальне і виховне значення. Адже біографія ви-вчається не сама по собі, а поєднується із творчістю письменника. Виховання учнів засобами художнього слова — процес цілісний, у якому взаємодіють вплив образів твору й особистість його автора. Показове висловлювання з цього приводу І. Я. Франка: «Про свої новели скажу тільки одно, що майже всі вони показують дійсних людей, котрих я колись знав, дійсні факти, на ко-трі я дивився або про котрі я, як то кажуть, переміряв власними ногами. В та-кім розумінні — всі вони частки моєї біографії». А висловлювання Т. Г. Ше-вченка, що «історія мого життя є частиною історії моєї батьківщини» можна застосувати до життєписів усіх письменників.
Вивчення життєвого шляху письменника повинне бути своєрідною пси-хологічною та естетичною підготовкою до розгляду його творчості. Особа письменника в будь-якому випадку повинна розглядатись в нерозривному зв'язку з епохою, що її породила. Розкривати духовний світ письменника — якоюсь мірою означає дати характеристику історичним явищам того часу. Особливо на це слід наголошувати вчителеві при вивченні української класики.
Світогляд письменника виявляється в його громадських справах, став-ленні до явищ соціального і культурного життя, публіцистиці, листах, але не меншою мірою він дає себе знати в тематиці, сюжеті, образах створюваних книг. Із цього приводу спадають на гадку слова Й. В. Гете: «Хто хоче розумі-ти поета, мусить піти в поетову країну».
Проте не всі поети полюбляли, щоб афішували їхнє життя. Так, Леся Українка не поділяла думки, ніби для розуміння творів необхідно знати жит-тєпис автора. «Не знаю, як для кого, а для мене та хвилина, коли б я побачила свою докладну біографію в друку, була б найприкрішою хвилиною мого життя, дарма, що в моїй біографії не знайшла б нічого особливо цікавого, ні надто ганебного для мене самої». Подібну думку висловлював російський письменник О. М. Горький, коли радив критикам «не ритись у чужій білиз-ні», тобто не торкатися інтимних моментів у біографії письменника. Якоюсь мірою це і зрозуміло: не кожен письменник хоче виносити на суд громадсь-кості окремі сторінки свого життя. Він міг помилятись у певний час, припус-катись неправильної оцінки суспільних явищ, окремих подій або вчинків сво-їх друзів тощо. А тому словеснику потрібен певний такт і уміння: що слід сказати учням, а що, можливо, опустити в ході розповіді. Так, наприклад, розкриваючи десятикласникам життєпис М. М. Коцюбинського, мабуть, не слід розповідати учням про «інтимний роман» з Шурою Аплаксіною або про трагізм «сімейного гріха» А. Головка.
На думку багатьох учителів-практиків, у старших класах повинен бути єдиний підручник без поділу його на «хрестоматію» і «критику». Тому слуш-ною є думка вчителя Льва Воловця із Львівщини, що в школу повинне при-йти нове покоління підручників: «За своїм глибоким переконанням (і ие під-тверджують підручники з літератури західної діаспори), для вивчення літера-тури у школі досить одного підручника, який поєднує в собі художні тексти і стислі коментарії до кожного з них. Це хрестоматія-критика, де вміщені біо-графії письменників, а після художнього твору чи уривків з нього йдуть за-питання й завдання, розраховані на розвиток логічного й образного мислення школярів, і лише вслід за цим — стислий коментар до твору, який виходить із його проблематично-ідейно-художньої творчості, місця у творчому дороб-ку автора й усієї літератури» (Літературна Україна / 23 січня 1997 року).
Неприпустимо розкривати особу митця слова у відриві від важливих подій епохи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Вивчення життєпису письменника у школі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок