Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Скачати: В.І. Даль та українська мова

В.І. Даль та українська мова

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"Назва:
В.І. Даль та українська мова
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,73 KB
Завантажень:
305
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
В.І. Даль та українська мова


Великий народолюбець Володимир Іванович Даль [10 (22).ХІ.1801, м. Луганський Завод (Луганськ) – 22.ІХ (4.Х).1872, Москва; похований на Ваганьковському кладовищі] – письменник, лінгвіст, поліглот, фольклорист, етнограф, морський офіцер, лікар, зоолог, ботанік, педагог, двічі академік - відповідно у галузі природознавства і словесності – назавжди увійшов в історію загальнолюдської культури під своїм яскравим і вичерпно ємним псевдонімом Козак Луганський. Поряд з позначенням місця народження (козак Луганського заводу) тут були втілені гуманістичні, волелюбні спрямування (козак лугів, безкрайого квітучого простору). Тим самим, на наш погляд [1,210-218], псевдонім визначив основну суттєву рису мешканців Луганщини, включаючи й постійно переборюване ними протиріччя між пролетарською залежністю від роботодавця і відносною козачою волею.
Подібне ототожнювання з простим людом, звичайно ж, виникло зовсім не випадково. Володимир Іванович з’явився на світ тоді, коли його батько, обрусілий данець Іван Матвійович, який служив старшим лікарем на Луганському ливарному заводі, вів безкомпромісну боротьбу з заводським правлінням – жадібними англійськими культуртрегерами і російською бюрократією – за поліпшення лікарського обслуговування майстрових [2,24-26]. Освічений по-європейському, ще недооцінений сучасною наукою просвітитель-практик, він став фактично фундатором перших безкоштовних лікарень для робітників на теренах нинішньої України і висунув вражаючу за своєю сміливістю та широтою програму збереження народного здоров’я. Зокрема, він реформував медичні пункти при ливарному заводі та на вугільній ломці у Лисичій балці (нині місто Лисичанськ), йому вдалося домогтися поліпшення санітарних умов побуту і продовольчого забезпечення робітників. Свого сина він виховував у любові до нової батьківщини і трудової людини. Думається, що все це, а також активна взаємодія російської та української культури, яка відбувалася в російськомовному середовищі Донбасу, визначило інтерес майбутнього Козака Луганського до особливостей різних народностей.
Важко назвати іншого такого письменника, якому вдалося б відобразити стільки національних типажів: росіяни, українці, білоруси, цигани, поляки, болгари, турки, молдовани, румуни, євреї, греки, казахи, киргизи, калмики, башкири, узбеки, туркмени, лезгини, фіни, німці, французи, англійці… Причому в кожному конкретному випадку Даль виявляє взаємозв’язок між неповторними характерними рисами і життєвим укладом, що їх сформував, а також фольклорними уявленнями того чи іншого народу про самого себе. Даль не розподіляє національності на гарні чи погані, головні чи другорядні. Відзначаючи позитивні риси, він постійно називає й негативні. Однак ніде це не перетворюється в насмішку чи менторство. Здавалося б, немало теплих слів він каже про тямущість і винахідливість російського мужика , але водночас вказує на його ледарство, нехлюйство, пияцтво. Дуже добре про цю особливість далевської творчості відзначив І.С. Тургенєв: “Русскому человеку больно от него досталось – и русский человек его любит, потому что и Даль любит русского человека, любит дворника с его съедомым утиральником и с грязной щеткой, на которую он в раздумье опирает свою бороду”[3,278]. Тим самим ще раз було підкреслено неупереджене ставлення Козака Луганського до представників усіх національностей.
Вказані особливості впадають в ока і при аналізі української тематики у творах Даля. Він чудово знав побут, мову і фольклор українців від Донбасу до Карпат, бо значна частина його життя пройшла в Україні (тоді Малоросії та Новоросії). Нагадаємо, що у 1805 р. він разом з сім’єю переїжджає з містечка Луганський Завод до міста Миколаєва, де й проживає до самого вступу до Петербурзького морського кадетського корпусу в 1815 р. Після закінчення корпусу в 1819 р. у чині мічмана повертається до Миколаєва для проходження служби; часто буває у Криму, насамперед у Севастополі; під час флотських походів докладно знайомиться з акваторією Чорного моря [4,265-272].

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: В.І. Даль та українська мова

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок