Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Образ матері в художньому світі Є.Гуцала: етнопсихологічний аспект

Образ матері в художньому світі Є.Гуцала: етнопсихологічний аспект

Назва:
Образ матері в художньому світі Є.Гуцала: етнопсихологічний аспект
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,26 KB
Завантажень:
369
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 821.161.2.0931
Л.І.Громик
Образ матері в художньому світі Є.Гуцала: етнопсихологічний аспект
У статті досліджуються особливості індивідуальномистецької інтерпретації теми материнства в творчості Є.Гуцала. Головна увага звертається на концептуальність образу матері та виявлення його найхарактерніших етнопсихологічних ознак в межах конкретного художнього світу.
Ключові слова: образ матері, жіночий характер, архетип, ментальність, духовність.
Образ жінкиматері є одним з найзначиміших образів української культури і української літератури зокрема. Мова йде про особливу тему що формує значний пласт духовного простору нації, та важливий образ, що має глибоке етнокультурне коріння, виявляє особливості ментальності українців, є суттєвим чинником пізнання етнічних соціо культур них та моральнопсихологічних особливостей українського народу.
Різноманітні аспекти етнопсихології українців, спрямовані насамперед у русло осмислення значення та ролі родинного виховання, особливостей життя української родини, стали предметом дослідження багатьох вчених, зокрема І.Гончаренка, А.Горохович, В.Яніва, РКирчіва, РЧмелика, А.Онищука, Н.Заглади. На важливості архетипу матері у національній свідомості наголошували Д.Донцов, Є.Онацький, Б.Цимбалістий, Ю.Липатаін. Зокрема відомий дослідник етнопсихології українців Б.Цимбалістий у своїй праці «Родина і душа народу» вказував на виняткове значення жінкиматері в ментальності українців і наголошував на тому, що саме родина є тим середовищем, «що формує характер, вдачу людини. Життя в лоні родини в перших роках земного існування дає ключ до розуміння структури характеру, до розуміння того, як численні почувальні конфлікти малої дитини доводять до витворення своєрідних рис характеру, які проявляються в соціальній поведінці. Ці переживання раннього дитинства, звичайно, забуваються, але їхні сліди в підсвідомості діють і керують поведінкою дорослої людини» [б, с.78].
Ґрунтовна культурологічна концепція К.Г.Юнга виокремлює в системі жіночих архетипів архетип Великої Матері, присутність якого простежується упродовж усього культурного розвитку, що відтворено передусім уфольклорній спадщині українства. Належачи до систем, які «конденсують як загальнолюдські аксіологічні набутки, так і специфічно національні, закодовані етногенетичною пам'яттю» [4, с.97], цей архетип трансформується у творчості багатьох українських письменників, стає сутнісним чинником формування їх світосприйняття та світобачення.
У цьому контексті особливої уваги заслуговує творчість талановитого письменникшістдесятника, тонкого лірика, самобутнього новеліста і повістяра Євгена Гуцала, літературна спадщина якого, незважаючи на наявний корпус літературознавчих досліджень (МЖулинський, В.Дончик, ІДзюба, М.Слабошпицький, В.Агеєва, Л.Новиченко, АШевченко, В.Плющ, АГурбанська та ін.) не була предметом спеціального дослідження в межах зазначеної проблеми. Метою нашої статті є дослідження особливостей індивідуальномистецького потрактування теми материнства в творчості Є.Гуцала, з'ясування ідейноестетичних та смислових домінант образу матері через виявлення його найхарактерніших етнопсихологічних ознак в межах конкретного художнього світу.
У численних новелах, оповіданнях і повістях письменника важливим складовим компонентом образної системи є образ матері, який формує у кожному творі особливу духовноемоційну атмосферу. Не випадково саме ним створена ціла галерея незабутніх материнських образів, що увібрали в себе моральну чистоту й духовну велич, святість і жертовність, любов і доброту, вірність і безкорисливість, співчуття і милосердя: Ганка Волох («Родинне вогнище»), Меланка («Мертва зона»), Олена Вітрук («Подорожні»), Олена Шкаруба («Сільські вчителі», «Шкільний хліб»), образи матерів з численних оповідань та новел письменника.
Так, у повісті «Родинне вогнище» головна героїня Ганка Волох це своєрідний образсимвол усіх матерів, яким судилося у повоєнний час не лише доглядати і виховувати своїх дітей без чоловіків, але й нести на собі увесь тягар відповідальності за відновлення зруйнованого війною господарства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Образ матері в художньому світі Є.Гуцала: етнопсихологічний аспект

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок