Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Світло воскресіння. З приводу нового роману О.Забужко «Музей покинутих секретів»

Світло воскресіння. З приводу нового роману О.Забужко «Музей покинутих секретів»

Назва:
Світло воскресіння. З приводу нового роману О.Забужко «Музей покинутих секретів»
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,89 KB
Завантажень:
441
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 82+821.161.2+8231
О. В. Гук
Світло воскресіння. З приводу нового роману О.Забужко «Музей покинутих секретів»
В статті розглядається проблема національної ідентичності як реальна основа міжнаціональних взаємин.
Ключові слова: духовність, міф, екзистенційний вибір, національна ідентичність.
Проблема національної ідентичності в ситуації духовної розгубленості набуває гостроти виняткової, то ж актуальність новою роману О.Забужко, у якому центральною виступає саме вона, цілком очевидна.
Роман лише входить у поле осмислення, і дана розвідка перша спроба. Поділяючи думку про те, що письменник усе своє життя працює над одним єдиним твором літописом свого життя (духовного), спираємося на численні праці, присвячені творчості О.Забужко, у яких означена проблематика так чи інакше присутня. Маємо на увазі праці Н.Зборовської «Жіноча сповідь на тлі чоловічого «герметизму», А.Бондаренко «Українська еліта: патогенез самотності», О.Корабльової «Сексуальність як вияв самотності у прозі О.Забужко» та ін.
Мета розвідки дослідити еволюцію характеру тележурналістки Дарини Гощинської.
Як умова досягнення поставленої мети окреслюються наступні завдання:
визначити, що є для героїні духовний імператив «життям до себе дорівнятись»;
проаналізувати художню версію процесу самототожності, підкресливши роль традиції у її реалізації (С.Андрусів).
В критичній ситуації «загубленості» український народ, ігноруючи своїх «вождів», як «помаранчевих», так й «білоблакитних», прагне вирватися з національнополітичного та національнокультурного «застою».
За слушним зауваженням Є.Маланюка, «коли вождів у нації нема, ними стають поети» [1, с. 130]. Не хочемо перебільшувати, але в сьогоднішньому письменницькому товаристві з цією місією непогано справляється О.Забужко. І хоча її романи, повісті, оповідання дуже часто мають оманливопривабливі, любовноінтригуючі назви, насправді вони несуть в собі міцний національний запял й ітоонизані духом єтнопєнтоизму Етноиентоизм передбачає конфронтаційну ситуацію між «мивони», але, з іншою боку, фіксує певний рівень розвитку самосвідомості етнічних спільнот [4, с.357], що особливо актуально для нації, яка поступово вироджується.
Якщо взяти до уваги попередню художню прозу письменниці романбестселер «Польові дослідження з українського сексу», «Казку про калинову сопілку», збірку повістей та оповідань «Сестро, сестро», то роман «Музей покинутих секретів» все ж таки має більш потужний ідеологічнонаціональний заряд. Національна література зустрічалася з подібним феноменом жіночого письма в контексті творчості, наприклад, Лесі Українки. Цитуємо за С.Андрусів: «Такою бачить «європеєць» С.Гординський Лесю Українку: «Леся Українка Жанна д'Арк української літератури... дуже мало жіноча і, можливо, лише цією ціною оплатила своє ім'я для літератури. Повна її протилежність Анна де Ноай була поеткою особистих почувань, і на це могла собі позволити, бо у Франції література майже не відігравала ніякої національної місії» [1, с.248].
Розуміючи ідею «національного космосу» як фундаментальну цінність, О.Забужко створює роман «Музей покинутих секретів», в якому ця ідея виражена досить переконливо. «Національний космос» тут представлений у широкому сенсі, тому слушним буде посилання на С.Андрусів: «Національний космос це властивий саме для цього народу спосіб жити, працювати, мислити, творити, молитися. Це порядок речей у світі, повне співвідношення цінностей, сприймання простору і часу, свободи і долі, верх}' і низу, далини/ширини, світла/темряви, неба/пекла, чоловіка/жінки, це уявлення про себе й іншого, про числа, красу, дім, родину... Світмакрокосмлюдство заряджений, запущений енергією менших світів мезокосміветносів (народів, націй), кожен з яких, крім спільного для усього людства архетипів колективного підсвідомого, спільної програми реакцій на світ, мають і свій власний проект існування, свою ідеальну мету самореалізації і самоутвердження у макросвіті» [1, с.29].
Ідеальну мету самореалізації і самоутвердження в романі втілює тележурналістка Дарина Гощинська.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Світло воскресіння. З приводу нового роману О.Забужко «Музей покинутих секретів»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок