Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> ІНТЕЛЕКТУАЛІЗМ У КОНТЕКСТІ "НЕОКЛАСИЧНОГО" ДИСКУРСУ ТВОРЧОСТІ ВІКТОРА ИЕТРОВА- ДОМОНТОВИЧА (НА МАТЕРІАЛІ ОИОВІДАННЯ "ИРИБОРКАНИЙ ГАЙДАМАКА")

ІНТЕЛЕКТУАЛІЗМ У КОНТЕКСТІ "НЕОКЛАСИЧНОГО" ДИСКУРСУ ТВОРЧОСТІ ВІКТОРА ИЕТРОВА- ДОМОНТОВИЧА (НА МАТЕРІАЛІ ОИОВІДАННЯ "ИРИБОРКАНИЙ ГАЙДАМАКА")

Назва:
ІНТЕЛЕКТУАЛІЗМ У КОНТЕКСТІ "НЕОКЛАСИЧНОГО" ДИСКУРСУ ТВОРЧОСТІ ВІКТОРА ИЕТРОВА- ДОМОНТОВИЧА (НА МАТЕРІАЛІ ОИОВІДАННЯ "ИРИБОРКАНИЙ ГАЙДАМАКА")
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,54 KB
Завантажень:
362
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
УДК 82.162.2-1
Бурлакова І.В.
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
ІНТЕЛЕКТУАЛІЗМ У КОНТЕКСТІ "НЕОКЛАСИЧНОГО" ДИСКУРСУ ТВОРЧОСТІ ВІКТОРА ИЕТРОВА- ДОМОНТОВИЧА (НА МАТЕРІАЛІ ОИОВІДАННЯ "ИРИБОРКАНИЙ ГАЙДАМАКА")
Інтелектуалізм прози В.Петрова-Домонтовича органічно співвідносний з такою домінантою індивідуального стилю письменника, що у наукових розвідках позначається як "неокласична". Автор статті поставив за мету об'рунтувати тезу про "неокласицизм" В.Петрова-Домонтовича ("шостого з грона п'ятірного") на матеріалі малодослідженого оповідання "Приборканий гайдамака" - твору, написаного у мурівський період творчості письменника. На прояви "неокласичної" естетики в оповіданні вказують історіософська парадигма, інтертекстуальність, культурологічний дискурс письма та особливості архітектоніки твору.
Ключові слова: інтелектуалізм, інтертекстуальність, архетип, екзистенційний вибір, індивідуальний стиль, неокласична парадигма.
Прочитання малої прози В.Петрова-Домонтовича в історіософському аспекті дозволяє увиразнити "неокласичну" концепцію творчості письменника. Історіософський дискурс письма В.Петрова у своїй повноті постає в контексті інтертекстуальної природи мислення митця. Зацікавленість питаннями історіософії В.Петров- Домонтович-Бер реалізовує у роботах "Історіософічні етюди", "Наш час, як він є", "Сучасний образ світу. Криза класичної фізики", "Засади естетики", "Християнство і сучасність", "Засади історії", "Проблема епохи". Для В .Петрова-Домонтовича-Бера історія постає не як археологія з її предметними свідченнями тієї чи іншої події, а як система філософських знань про природу людини та її буття у різні історичні епохи. "Він захоплювався рисами окремих епох, збиранням черепочків людських думок і манер поведінки, що з них творився образ доби,- і це привело його до белетристики, спочатку жанру роману-біографії [...], а потім і до чистої белетристики [...]" (курсив Ю.Ш.) [12, с.423].
Сучасні науковці артикулюють тезу про своєрідний тип людини у творчості Домонтовича. Підхопивши ідею Ю.Шереха про діалектичний підхід В.Домонтовича до естетичного наповнення та трактування категорії часу, сучасні дослідники вказують на продуктивність вивчення природи героїв В. Домонтовича в інтер'єрі доби, проте поза локалізованим часопростором. Ю .Шерех, досліджуючи феномен Петрова-художника через призму здобутків Петрова-науковця, підкреслює: "Широчінь зацікавлень Петрова була незвичайна. [.] Петров був історик літератури [...], що цікавився [.] сталими непомітними рисами змін людського побуту, власне сталою змінністю, і вічним зберіганням основ побуту, отже - змінною сталістю... " (курсив Ю.Ш.) [12, с.423].
Міркування про джерела художньої творчості В .Петрова-Домонтовича знаходимо у мемуаристиці У. Самчука: "І тут я пізнав, що це за людина той Петров. [.] Це був інтелект не лишень розвинутий, але й вимуштрований до повного підпорядковання своїй волі" [9, с.221].
Інтелекуалізм як домінанту індивідуального стилю В.Петрова-Домонтовича неодноразово зауважували науковці, однак такі висновки були, як правило, результатом спостережень над поетикою повістей та романів письменника. Мала проза В.Петрова-Домонтовича в аспекті інтелектуалізму не стала предметом системного дослідження. Проте існують чіткі теоретико-критичні передумови такої студії: "Досить згадати одне з наймайстер- ніших його оповідань "Приборканий гайдамака", побудоване на контрасті романтичного запалу Сави Чалого і раціоналістичної механічности Орлика",- розвиває тезу про інтелектуалізм усієї прози В .Петрова-Домонтовича Ю.Шерех [12, с.426]. Науковець пропонує своєрідну формулу, в яку можна вписати найбільш значущі епізоди, що відповідають розвиткові ідеї "Приборканого гайдамаки". "Але і історія людства з погляду Петрова - теж тільки оце послідовне чергування протилежностей. Уже на еміграції він назве це діялектикою: теза - антитеза - синтеза = повернення до тези" [12, с.426].
Протиставляючи вічне і проминальне, В.Домонтович шукає констати, що поєднують окремі епізоди сучасності в цілісну історію, якій притаманні незмінні закономірності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ІНТЕЛЕКТУАЛІЗМ У КОНТЕКСТІ "НЕОКЛАСИЧНОГО" ДИСКУРСУ ТВОРЧОСТІ ВІКТОРА ИЕТРОВА- ДОМОНТОВИЧА (НА МАТЕРІАЛІ ОИОВІДАННЯ "ИРИБОРКАНИЙ ГАЙДАМАКА")

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок