Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Особливості прозового доробку Василя Стуса

Особливості прозового доробку Василя Стуса

Назва:
Особливості прозового доробку Василя Стуса
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,12 KB
Завантажень:
297
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 82.312.2
Т.А.Бєлоброва
Особливості прозового доробку Василя Стуса
Стаття присвячена аналізові прозової спадщини письменника у контексті тогочасної доби, літературних тенденцій, яка дає змогу підкреслити оригінальність та новаторський підхід В.Стуса. Увага автора акцентується на дослідженні поетичного та публіцистичного доробку письменника, виявленні численнихміжтекстуальних переходів, які дають змогу визначити тематичну та проблематичну спрямованість усієї творчості, виявити загальні стилістичні особливості різножанрових творів.
Ключові слова: самоцитування, саморемінісценції, інтертекстуальність, монологироздуми, ірраціональний потік.
Як прозаїк Василь Стус почав активно працювати ще з середини 60х років, хоч жоден із його прозових творів ні тоді, ні пізніше так і не з'явився друком. Про справжній обсяг Стусовош доробку в галузі прози сьогодні говорити важко, оскільки його письменницький архів ще остаточно не зібраний. Метою даної статті є дослідження стилістики прозових творів Василя Стуса та виявлення її особливостей.


Відповідно, завданнями статті є визначення своєрідності проблематики, тематики, системи образів та композиції прозових творів; встановлення міжтекстуальних зв'язків на різних рівнях між поетичними, прозовими та публіцистичними творами для створення цілісної картини художнього світу Василя Стуса.
М.Коцюбинська зазначала: «На часі глибоке пізнання власне поетичною доробку цього самобутнього митця...» [1, с.180]. Варто додати, що не лише його поетична, а й прозова спадщина заслуговує на увагу дослідників. Адже, як стверджує М.Гончарук «Проза В.Стуса [...] цікава своїми творчими пошуками [... ] цікава й з боку її художньообразної системи, принципів і характеру творення мікрообразів, концептуальних засад. Саме в цій царині найповніше виявилась нестандартність й оригінальність художнього мислення письменника, здатність на широкий творчий пошук» [4, с.509].
На сьогодні з'явилось чимало студій, присвячених творчості В.Стуса, зокрема, праці Н.Буряника, М.Жулинського, М.Коцюбинської, Ю.Покальчука, О.Рарицького, Б.Рубчака, Я.Скуратівської, Е.Соловей, Д.Стуса, Ю.Шереха та ін. Проте всі вони присвячені поезії, а прозі жодна. Крім того, немає дотепер ґрунтовного дослідження мови творів, їх хуцожньообразної системи, особливостей поетики. Критики переважно звертають увагу на зміст, ідейне спрямування творів і лише побічно торкаються їх формальних ознак. Однак, саме уважне вивчення способів вираження змісту уможливлює адекватну оцінку твору в цілому.
Наукове осмислення художньої прози В.Стуса, з'ясування її іманентних ознак дає можливість ширше поглянути на неї, як на літераіурномистецьке явище, визначити її естетичний рівень. Аналіз прозової спадщини письменника у контексті його доби, літературних тенденцій увиразнює оригінальність та новаторський підхід письменника до епічного осягнення світу.
Залучення до роботи літературнокритичних статей В. Стуса, з'ясування естетичної програми письменника сприяє кращому розумінню своєрідності його творчого доробку. Вивчення феномену шістдесятництва неможливе без аналізу прози В.Стуса, явища непоміченого і неоціненного свого часу, проте вельми характерного для творчих пошуків у сфері художнього мислення цілого покоління шістдесятників.
Імовірно, В.Стус починав з малих форм, а ті більші прозові твори, здебільшого з ознаками повістевого жанру («Подорож до Щастівська», «Щоденник Петра Шкоди», «(Так бувало уже не раз)») поставали як результат своєрідної трансформації текстів творів малих форм, що вже були написані або існували у вигляді первісних начерків. «Такий спосіб організації матеріалу, коли ті чи інші художні конструкції постають як результат трансформації написаного раніше, у творчому процесі В.Стуса зовсім не випадковість, а радше система, особливість творчої манери, яка знайшла свій вияв у всіх без винятку ділянках літературної праці письменника» [4, с.50б].
В.Стус часто звертався до вже написаного, перекомпоновував матеріал та створював на цій основі нові художні форми.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості прозового доробку Василя Стуса

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок