Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> СВІТ І ТІЛО В ПОЕЗІЯХ ІГОРЯ КАЛИНЦЯ (ЦИКЛ «ПРОБУДЖЕНА МУЗА»)

СВІТ І ТІЛО В ПОЕЗІЯХ ІГОРЯ КАЛИНЦЯ (ЦИКЛ «ПРОБУДЖЕНА МУЗА»)

Назва:
СВІТ І ТІЛО В ПОЕЗІЯХ ІГОРЯ КАЛИНЦЯ (ЦИКЛ «ПРОБУДЖЕНА МУЗА»)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,47 KB
Завантажень:
325
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 821.161.2
Рибка Олена Петрівна, аспірантка Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, кафедра української літератури українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка.
СВІТ І ТІЛО В ПОЕЗІЯХ ІГОРЯ КАЛИНЦЯ (ЦИКЛ «ПРОБУДЖЕНА МУЗА»)
Стаття «Світ і тіло в поезіях Ігоря Калинця (цикл "Пробуджена муза")» присвячена проблемам дослідження національного образу тіла в поезії поета-шістдесятника Ігоря Калинця. Аналізується еволюція манери зображення тіла, відтворення тілесності впродовж циклу «Пробуджена муза» (7 збірок) відповідно до естетичної переорієнтації від етноромантизму до бароко. Застосовується інтерпретаційно-аналітичний метод. Доводиться, що національний образ тіла у творах Ігоря Калинця поєднаний зі світом природи, що було притаманне фольклорній традиції. Пізні збірки поета засвідчують розмежування духовного і тілесного. Робиться висновок про значний вплив світогляду (пантеїстичного та християнського) на створення образів тіла.
The article «The World and a body in poetry Ihor Kalynets (a cycle the "Wakened muse")» is devoted to problems of research of a national image of a body in poetry Ihor Kalynets. Evolution of a manner the image of a body during a cycle «The Wakened muse» according to aesthetic reorientation from ethnoromanticism to a baroque is analyzed. It is proved, that a national image of a body in Igor Kalynets poetry incorporated with the world of the nature that was inherent in folklore tradition. Late collections of the poet certify delimitation spiritual and corporal. The conclusion about significant influence of outlook (pantheistic and Christian) on creation of images of a body has been made.Тіло як текст є однією з найцікавіших проблематик сьогодення, адже воно є першим кроком екстеріоризації людини. Тіло нагадує про існування смерті, про кінцевість буття-у-світі. Водночас воно є з'єднувальною ланкою між людиною і світом, засвідчує причетність людини до світу, зокрема й до світу національної культури. Тілесність і тіло впродовж історії піддавалися сакралізації і десакралі- зації, обоженню й негації, а дослідженнями їхньої репрезентації в художньому мовленні, в тілі тексту займалися М. Бахтін, Р. Барт, М. Фуко, Л. Етінген, А. де Сузнель, М. Віттінг. У некласичній філософії дослідження тілесності, тіла вводять у поле філософської проблематики такі феномени, як сексуальність, афект, смерть тощо, зокрема в роботах Ніцше, К'єркегора, Кафки та інших. «Тіло, тілесність і сексуальність, навколо яких літературою XVII- ХІХ сторіччя було вироблено метафорично наснажений дискурс мовчання, на сьогодні набули стількох назв і значень, що перетворилися на метафору метафори», - вважає Н. Монахова [4]. Як відомо, у радянській науці на дослідження тілесності в літературі було накладено своєрідне моральне вето, а сьогодні, зокрема з поширенням тендерних студій, відбувається актуалізація цієї проблеми.
Національні образи тіла в українській гумані- таристиці зазвичай досліджують у філософському дискурсі, контексті етнології, побіжно у гендерній перспективі. Вважаємо, дослідження особливостей рис зображення людського тіла в українській літературі дозволить осягнути глибше не тільки творчість окремих письменників або поетів, а й ментальність народу. Серед поетів, образи людського тіла в поезії яких є наскрізно національними, насиченими національною символікою, традиційними для українського фольклору ототожненнями світу людей зі світом природи, одним із перших слід назвати Ігоря Калинця, який належить до так званих «пізніх» шістдесятників, автора 17 поетичних збірок у двох томах («Пробуджена муза» і «Невольнича муза»), а також численних творів для дітей. Творчість поета досліджували такі знані літературознавці, як Д. Гусар-Струк, М. Ільницький, М. Павлишин, О. Забужко, О. Гнатюк тощо. На думку Марка Павлишина, творчість Калинця впродовж років переживала естетичну переорієнтацію, переростання етноромантизму в бароковість. Отже, еволюціонувала і його манера усвідомлення й зображення людського тіла в літературному тексті, проте у цій перспективі творчість Ігоря Калинця до цього часу не розглядалася.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: СВІТ І ТІЛО В ПОЕЗІЯХ ІГОРЯ КАЛИНЦЯ (ЦИКЛ «ПРОБУДЖЕНА МУЗА»)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок