Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> ІСТОРИЧНА ПРАВДА ТА ХУДОЖНЯ ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ОБРАЗУ НАРОДНОГО МЕСНИКА ЮРКА ДОВБУША У ТВОРАХ М. СТАРИЦЬКОГО ТА К.-Е. ФРАНЦОЗА

ІСТОРИЧНА ПРАВДА ТА ХУДОЖНЯ ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ОБРАЗУ НАРОДНОГО МЕСНИКА ЮРКА ДОВБУША У ТВОРАХ М. СТАРИЦЬКОГО ТА К.-Е. ФРАНЦОЗА

Назва:
ІСТОРИЧНА ПРАВДА ТА ХУДОЖНЯ ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ОБРАЗУ НАРОДНОГО МЕСНИКА ЮРКА ДОВБУША У ТВОРАХ М. СТАРИЦЬКОГО ТА К.-Е. ФРАНЦОЗА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,55 KB
Завантажень:
89
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 811.161.2-2:811.162.1-2].091
Джурбій Т.О.
ІСТОРИЧНА ПРАВДА ТА ХУДОЖНЯ ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ОБРАЗУ НАРОДНОГО МЕСНИКА ЮРКА ДОВБУША У ТВОРАХ М. СТАРИЦЬКОГО ТА К.-Е. ФРАНЦОЗА
У статті досліджується драматичний твір М. Старицького «Юрко Довбиш», який написаний за запозиченим у К.-Е. Францоза сюжетом з роману «За правду». Основна увага зосереджена на образі головних персонажів обох досліджуваних творів та проводені паралелі з їх історичним прототипом.
Ключові слова: історична постать, драма, запозичений сюжет, роман, інтерпретація змісту, художній та історичний розвиток твору.
Історичне минуле України, її тривала та важка боротьба за національне визволення, яка тривала тисячоліттями, не залишила байдужими ні українських письменників, ні майстрів слова інших країн світу. Це період в історії українського народу можна назвати періодом боротьби за власне «я», за людську правду, за можливість вільно та свідомо робити свій моральний та соціальний вибір. Одним з кращих європейських творів на цю тему можна назвати роман Карла-Еміля Францоза «За правду» (друга назва «Боротьба за право» - «Ein Kampf ums Recht»), написаного у 1882 році. Хоча К.-Е.Францоз і був австрійським письменником, але долю українського люду знав як зсередини, так і ззовні. З дитинства Францоз цікавився українськими традиціями, фольклором, няня-українка навчила його розмовляти українською мовою, розповідала народні казки, оповідки, легенди, співала пісні. Роман «За правду» - це не просто нарис про історію українського народу, а це центральна тема в творчому доробку автора. Це твір про боротьбу селян проти кріпосницьких утисків на західноукраїнських землях в першій половині ХІХ століття та про повстання опришківського руху.
До опришківської теми звернувся і Михайло Старицький у драмі "Юрко Довбиш". У 1883 році М. Старицький написав історичну драму «За правду», сюжет твору запозичивши у К.-Е. Францоза. Це була перша редакції драми, яка не пройшла цензури. У 1888 році драматург переробив свою п'єсу під назвою «Юрко Довбиш».
Обидва письменники використали багатющий опришківський фольклорний та історичний матеріал. Прототипом головних героїв як у Францоза, так і у Старицького можна з впевненістю назвати історичну постать Олекси Довбуша, який очолював визвольний рух опришків на західноукраїнських землях у XVIII столітті.
Олекса Довбуш - ватажок опришків, народний герой Карпат і Прикарпаття, борець за соціальне та національне визволення трудящих. В історії України його ім'я стоїть поруч з такими відомими месниками, як Северин Наливайко, Максим Залізняк, Устим Кармалюк, Лук'ян Кобилиця та ін. Про нього складені пісні, легенди, перекази, співанки-хроніки, прислів'я та приказки, написані романи, повісті, оповідання, вірші, поеми, п'єси, опера, сценарій кінофільму, балет тощо. І все-таки особливий акцент ставиться на постаті Олекси Довбуша, його політичному обличчі борця за соціальне та національне визволення, на показі його місця в класовій боротьбі. Постійне звертання народу до образу славного ватажка опришків пояснюється багатьма причинами.
Олекса Довбуш, будучи непересічною постаттю, тісно поєднував свою соціальну боротьбу з широким селянським антифеодальним рухом на західноукраїнських землях у І половині XVIII століття. Він зі своїм загоном опришків упродовж семи років спричинював постійну небезпеку і страх для визискувачів. У його загоні брали участь селяни-гуцули, вихідці з Галичини, Поділля, Закарпаття, Наддніпрянської України. Він знаходив підтримку та співчуття не тільки на західноукраїнських землях, але й у Молдавії, Угорщині, Словаччині.
Сила Довбуша була в тому, що він, виходець з народу, виражав його думки, надії, сподівання. Він мстив за кривди, заподіяні бідним людям, не лише польським магнатам, шляхті, ксьондзам, але й українським багатіям, попам, лихварям-євреям, купцям-вірменам. Його життя й небезпечна боротьба були мужні та героїчні, а пошуки справедливості, доброти залишили глибокий слід у свідомості людей, були взірцем, джерелом енергії для майбутніх поколінь, вселяли оптимізм.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ІСТОРИЧНА ПРАВДА ТА ХУДОЖНЯ ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ОБРАЗУ НАРОДНОГО МЕСНИКА ЮРКА ДОВБУША У ТВОРАХ М. СТАРИЦЬКОГО ТА К.-Е. ФРАНЦОЗА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок