Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Народнопоетичні образисимволи у творчості Василя Чумака

Народнопоетичні образисимволи у творчості Василя Чумака

Назва:
Народнопоетичні образисимволи у творчості Василя Чумака
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,66 KB
Завантажень:
456
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК 821.161.21.09
Т.А.Марчак
Народнопоетичні образисимволи у творчості Василя Чумака
У статті досліджується своєрідність використання поетичних символів у збірці поезій В. Чумака «Заспів». Детально аналізуюється фольклорнообразна символіка, підкреслюється важливість тяглості народних традицій. Основна увага зосереджується на трактуванні образівсимволів.
Ключові слова: символ, образсимвол, фольклорна/традиційна/поетична символіка, символізм, модернізм.
Поняття «символ» у мистецтві та художній літературі образ, що алегорично виражає якенебуць поняття, ідею, почуття [6, с.538]. Символ є межею емоції і поняття образу, його максимальним ступенем узагальнення в процесі апробації та універсалізації змісту в мовленнєвих контекстах і поза ними. Цитуючи теоретика символізму Брюнетьєра В.Брюсов виокремив у нього такі твердження: «Символізм... є просто повернення ідеї в поезії. Символ ніщо, якщо в ньому нема прихованого смислу... Справа символу втілювати ідею» [2, с.2б].
Сьогодні, повертаючись до багатьох несправедливо вилучених з літературного процесу постатей і явищ, ми не можемо оминути й символізму художнього напряму, утвердження якого відбулося в українській літературі на зламі століть, а остаточне теоретичне оформлення в перші десятиріччя XX століття. Ми ставимо за мету дослідити своєрідність використання образівсимволів у творчості одного із «перших хоробрих» Василя Чумака. Саме знання символіки допоможе нам усвідомити мислення наших попередників їх естетичні моральні ідеали.
На час появи Чумака символізм в українській поезії був уже поширеним. «Досить згадати творчість Д.Загула, О.Слісаренка, В.Кобилянськош. Проте символізм з його песимізмом, страхом перед життям під впливом тогочасних подій змінювався і намагався заспівати поновому. Не секрет, що не тільки творчість згаданих вище поетів, а й творчість П.Тичини, В.Еллана, В.Чумака у великій мірі позначена впливами символістської поезії» [3, с.231232]. В.Чумак у горнилі своєї поетичної індивідуальності зумів створити щось нове, своє, Чумакове. Коли б не передчасна смерть, то хто знає, в яку поетичну величину він би виріс. Але й те, що зроблено Ч уматсом v «Заспіві» є значним внеском в укпяїнську поезіюХарактерно, що саме у ранніх віршах В.Чумака особливо помітний вплив модерністської поезії. Звернімо увагу на широке використання вишуканої «ботанічної» образності на всі оті троянди, конвалії, кленове листя, на пишну й похмуру символіку: «морок», «смерть», «кохання», «серце в траурнім убранні», «сонце вмирає на башті», «дзвони ридали осінні» тощо. Усе це йшло від поетичних канонів символізму. Як засвідчує Ю.Барабаш, «модернізм мав великий вилив на юною поета, оскільки він був провідним у тогочасній українській літературі. Принаймні, він був одним із чинників поряд з класичною російською та українською літературою, поряд з народницькою українською поезією (Б.Грінченка) та російськими поетами (Герасимов, Гастєв та ін.), які великою мірою визначали тоді літературні смаки поезії юного В.Чумака» [1, с. 192].
Особливого значення в естетичній системі поетичної мови В.Чумака набувають фольклорні словасимволи, які служать засобом узагальнення й емоційного вираження конкретних людських почуттів, настроїв, складних психологічних процесів, і утворюють парадигму романтичної умовності твору. Глибоке відчуття життя, обізнаність з усною народною творчістю, допомогли поету художньо інтерпретувати народну демонологію. Народнопісенна природа поетичного слова Василя Чумака, це власне, не зовнішні ознаки його вірша, а форма традиційних фольклорних структур, що виявляється насамперед, у внутрішній, семантичній організації мови. Тут виявляється так звана психологічна константа фольклору пов'язана з настроєвим символічним світом: «мріє барвінок під снігом», «цвітом яблунь», «ясочокволошок», «білі рожі», «колос», «лози у тузі», «бо так рано оцвіталися черемхи і жечміни», «моя свічечка жертва вечірня», «свіча розтане смерть», «жайворонів спів», «голубині крила».
Символ одна з наймогутніших підвалин національної культури, складна естетична категорія, яка позначає поетику класичного, модерного та постмодернош тексту, у кожного з яких він має свою природу та функціональне наповнення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Народнопоетичні образисимволи у творчості Василя Чумака

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок