Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> ДО ПИТАННЯ КОМПАРАТИВНОГО АНАЛІЗУ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНИХ ПРАЦЬ М ДРАЙ-ХМАРИ ТА Д. ДОНЦОВА: ЛЕСЕЗНАВЧИЙ АСПЕКТ

ДО ПИТАННЯ КОМПАРАТИВНОГО АНАЛІЗУ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНИХ ПРАЦЬ М ДРАЙ-ХМАРИ ТА Д. ДОНЦОВА: ЛЕСЕЗНАВЧИЙ АСПЕКТ

Назва:
ДО ПИТАННЯ КОМПАРАТИВНОГО АНАЛІЗУ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНИХ ПРАЦЬ М ДРАЙ-ХМАРИ ТА Д. ДОНЦОВА: ЛЕСЕЗНАВЧИЙ АСПЕКТ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,79 KB
Завантажень:
120
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 82 (477) «18» (092)
Колкутіна B.B.
Південноукраїнський державний педагогічний університет, Одеса
ДО ПИТАННЯ КОМПАРАТИВНОГО АНАЛІЗУ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНИХ ПРАЦЬ М ДРАЙ-ХМАРИ ТА Д. ДОНЦОВА: ЛЕСЕЗНАВЧИЙ АСПЕКТ
У статті зроблена спроба компаративного аналізу літературно-критичних студій М.Драй-Хмари та Д.Донцова про постать і творчість Лесі Українки.
Ключові слова: компаративістика, літературний процес, літературний вплив
Осмислення українського літературного процесу 20-30 років XX століття в царині лесезнавства передбачає компаративне дослідження літературно-критичних праць Михайла Драй-Xмари та Дмитра Донцова. Продуктивна науково-творча діяльність цих митців довгий час з відомих (переважно історико-суспільних причин) не була висвітлена об' єктивно, хоча у своїх літературознавчих роботах вони порушили актуальні на той час проблеми. Не зважаючи на відчутний інтерес широкого кола науковців до М.Драй-Xмари (Айшер О., Гаєвський С., Дзюба I., М.Жулинський, В.Іванисенко, Костюк Г., Родіонова I., Томчук О. ) та ДДонцова (Баган О., Іванишин П., Іванишин В., Квіт С.), їх лесезнавчі студії, на наш погляд, ще не були 'рунтовно досліджені ні минулим, ні сучасним літературознавством, тому зазначена нами проблема залишається відкритою та актуальною.
Мета статті - це компаративний аналіз літературно-критичних студій Д.Донцова та М.Драймари про постать та творчість Лесі Українки. Серед основних завдань, які ми прагнемо розв'язати - виявити і проаналізувати дотичні питання, що порушили у своїх лесезнавчих працях зазначені нами критики, з'ясувати особливості світогляду Лесі Українки в рецепції обох науковців, розкрити сутність їх своєрідного диспуту.
Відомо, що М.Драймара присвятив творчості великої української поетеси 'рунтовну монографію «Леся Українка» (1926рік), що стала новим словом у літературознавстві 20-30 років та статтю «Поема Лесі Українки «Віла-посестра» на тлі сербського та українського епосу» (яка була виголошена ним у 1927 році як доповідь в історико-літературному товаристві). У своєму щоденнику науковець з великою повагою передав позитивне враження матері поетеси від цих праць. Так, він згадував: « .Я подарував їй свою книжку «Леся Українка». Після цього почав з нею розмову про «Віллу-посестру». Виявилося, що О.П. пам'ятає історію цього твору, коли і як він повстав. Деякі нові відомості вона мені подала, дещо ствердила з того, про що я тільки догадувався. Так, приміром, вона мені розповіла про те, що 1-ша редакція «Віли-посестри», яка не дійшла до нас, мала лагідніший і простіший характер»[5, с. 66].
Три розвідки про творчість та постать Лесі Українки належать Д.Донцову. Це «Поэзия индивидуализма» («Украинская жизнь», 1913 р.), «Леся Українка» («Літературно-науковий вісник», 1918 р.) та «Поетка українського Рісорджіменту (Леся Українка)» («Літературно-науковий вісник», 1922 р.). Оскільки ми не претендуємо на всебічне дослідження лесезнавчої літературно-критичної спадщини представлених критиків, то об'єктом нашого аналізу обмежимо наступні: у Д.Донцова «Поетка українського Рісорджіменту (Леся Українка)», а у М.Драймари - однойменну монографію. Зазначимо, що на відміну від статті Д.Донцова, яка нараховує тридцять сторінок, праця М.Драймари набагато більша ( сто сімнадцять).
В статті «Поетка українського Рісорджіменту (Леся Українка)» Д.Донцов стверджує, що постаттю поетеси «найменше займалася освічена критика» [3, с.150]. Але це не зовсім так. Літературно-критичне інтерпретування творчості Лесі Українки сягає початку XX століття, коли на сторінках «Літературно-наукового вісника», «Нової Громади», «Життя і революції», «Червоного шляху», «Глобусу» з'являються цікаві статті П.Филиповича, М.Драй- Xмари, Д.Донцова, М.Зерова, М.Євшана, С.Єфремова, Гн. Xоткевича . Розглянемо та зіставимо погляди Д.Донцова та М.Драймари на творчість і постать поетеси.
Монографія М.Драймари «Леся Українка», на нашу думку, складається із передмови та двох розділів. Перший розділ («Життя й творчість») - це своєрідний історико-фактографічний літопис, що нараховує дванадцять частин, другий («Творчість Лесі Українки») - просякнутий вдумливим спостережливим аналізом і налічує сімнадцять частин.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ДО ПИТАННЯ КОМПАРАТИВНОГО АНАЛІЗУ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНИХ ПРАЦЬ М ДРАЙ-ХМАРИ ТА Д. ДОНЦОВА: ЛЕСЕЗНАВЧИЙ АСПЕКТ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок