Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Активність авторської позиції у романі П.Загребельного «Диво»

Активність авторської позиції у романі П.Загребельного «Диво»

Назва:
Активність авторської позиції у романі П.Загребельного «Диво»
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,22 KB
Завантажень:
218
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 891.79+82.0
О. О.Оренчак
Активність авторської позиції у романі П.Загребельного «Диво»
У статті розглядаються основні способи виявлення авторської активності у романі П.Загребельного «Диво». Через суб'єктні та позасуб'єктні форми відстежується авторська позиціяу творі.
Ключові слова: авторська позиція, історичний роман, архітектоніка, хронотоп, авторські відступи, образна система.
Проблема авторської позиції надзвичайно важлива у структурі художнього твору Вона включає питання естетичної активності, міри творчої ініціативи митця, його ставлення до реального, питання співвідношення об'єктивного і суб'єктивного у творі. Без урахування цієї проблеми неможливо визначити основні риси поетики твору. Історичні романи П.Загребельного є плідним матеріалом для розв'язання цих питань. Історичну прозу митця досліджували Л.Новиченко, С.Шаховський, В.Дончик, М.Слабошпицький, В.Фащенко та ін. Однак, зазначена проблема в історичних романах П.Загребельного не знайшла достатнього висвітлення в літературознавстві і потребує докладного вивчення. Спроби сучасних дослідників обмежуються загальними аспектами ідейнотематичного аналізу історичної романістики митця (Т.Чумак, Ю.Бондаренко, О.Красненко та ін.).
Аналізуючи співвідношення об'єктивного і суб'єктивного в мистецтві, звертаємо увагу на художньоестетичний досвід П.Загребельногороманіста насамперед тому, що авторська позиція надзвичайно важлива в ідейнотематичному і формотворчому комплексі його історичної романістики. І роман «Диво» (1968 р.), що розпочинає цикл історичних романів про Київську Русь, є найцікавішим, на наш погляд, в даному аспекті. Більше того, відчуття присутності автора у структурі цього роману є домінуючою рисою серед інших аспектів поетики твору.
Дослідник М.Гуменний у структурі романного жанру О.Гончара визначає авторську позицію як «художнє вираження ставлення автора як особистості до дійсності» [2, с.13]. Міру активності чи пасивності авторської позиції гончарознавець вбачає у залежності від ідейнохудожніх завдань автора, що зумовлює вибір засобів художньої виразності. Цілком слушними ці зауваження є і щодо історичних романів П.Загребельного. Як і в романах О.Гончара, тут можна виділити два аспекти авторської позиції у творі: 1) позиція письменника в реальній дійсності, яка відображена в романі (задум, проблематика, аналіз життєвих явищ, типи характерів); 2) авторська позиція у самому романі (ставлення до героїв і подій, принципи твістування і структура образності). На думку М.Гуменнош, ці аспекти тісно взаємопов'язані: «Один спрямований до навколишнього світу, зв'язує твір із суспільним оточенням, другий у середину, до самої структури повістування» [2, с.13].
Для визначення активності митця у романі «Диво» важливу роль відіграють вибір життєвого матеріалу, принципи повістування, способи йога художнього освоєння і відтворення. При цьому визначальним стає вибір письменником саме історичного жанру, що відображає ставлення йога до об'єкта й орієнтацію на певну літературну традицію. Водночас виявляє оригінальність письменникової концепції зображеної доби.
Безперечно, у творчості Загребельнош знаходимо риси впливу творів майстрів, як вітчизняної, так і світової літератур. У романі «Диво» віднаходимо очевидний вплив драми І.Кочерги «Ярослав Мудрий», зримі сліди традицій Т.Шевченка і Лесі Українки, мотиви творчості яких наче пронизують тему боротьби двох культур язичницької та християнської. Втім, як зазначає В.Фащенко, «задум «Дива» виник не за літературними асоціаціями, а під час праці над романом «День для прийдешньою» [8, с.98], тобто був спрямований у сучасність. Отже, замислюючи свій роман про творця Софії Київської, П.Загребельний мав на меті осягнути питання духовних витоків мистецтва, народної етики й культури, осмислити, що ж залишає нащадкам історія, проходячи крізь віки, і що формує духовну сутність сучасника. Тим самим митець зробив спробу сказати своє вагоме слово, самобутнє і неповторне, цікаве для всієї нашої літератури. Однак, це завдання виявилося непростим.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Активність авторської позиції у романі П.Загребельного «Диво»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок