Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> СВІТОВЕ ДЕРЕВО У ПОЕТИЧНОМУ КОНТЕКСТІ НЕОКЛАСИКІВ

СВІТОВЕ ДЕРЕВО У ПОЕТИЧНОМУ КОНТЕКСТІ НЕОКЛАСИКІВ

Назва:
СВІТОВЕ ДЕРЕВО У ПОЕТИЧНОМУ КОНТЕКСТІ НЕОКЛАСИКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,22 KB
Завантажень:
186
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 8122
Місінькевич Олеся
СВІТОВЕ ДЕРЕВО У ПОЕТИЧНОМУ КОНТЕКСТІ НЕОКЛАСИКІВ
У статті аналізується Світове Дерево як сакральна модель світосприйняття українців, механізм збереження національного коду, традиційних ментальних рис,стимулюючий засіб у творчому пошуку митців-неокласиків, розглядаються сакралізовані форми втілення універсального символу у поетичних текстах.
Ключові слова: національний код, символ, образ, дерево.
Процес пізнання об'єктивного (реального) світу - це складне переплетіння етно- і лінгвогностичних елементів осмислення його образу. Світоглядні, моральні, естетичні критерії інтелектуального та емоційного пояснення дійсності зосереджуються у символічному пласті культури певного народу. Слова-символи, як і символізовані вислови, стають справжніми витворами мистецтва. Тому розуміння традиційних символів, здатність до їх ґрунтовного осмислення, інтерпретації, проведення асоціативних паралелей свідчить про рівень духовного осягнення автохтонного культурно-мистецького фонду.
Соціальне життя немислиме без магії слова (О. Лосєв), тобто це передусім ім'я дійсної речі, взаємовідношення дійсності й речі, або слова й дійсності. Саме такі взаємовідношення породжують символіку форм слова й вислову як систему образного членування світу в народній свідомості [3, 59].
Одним із провідних традиційних символів у сакральному вимірі світосприйняття більшості народів є образ-символ Світового дерева, який став об'єктом дослідження щодо світоглядно- художнього втілення в народнорелігійній моделі світосприйняття в працях Я. Головацького, М. Максимовича, О. Потебні, Г. Івакіна, В. Топорова, В. Петрухіна, М. Поповича, М. Дмитренка та ін. Однак у цих наукових дослідженнях відсутній комплексний підхід до аналізу Світового Дерева щодо язичницьких і християнських характеристик символу, які втілились у різних видах мистецтва, зокрема й у художній літературі. Універсальність концепції Світового Дерева обґрунтував В. Топоров, який визначив основні тенденції впливу сакральних рис цього символу на різні види життєдіяльності етносу.
М. Попович, О. Потапенко, М. Дмитренко досліджували художні трансформації Дерева Життя у фольклорних текстах, а також у різних видах народного мистецтва. Г. Івакін подав окремі історичні відомості про культивування дуба як ідейно-образного втілення Світового Дерева у давніх слов'ян. У контексті ритуальної сфери життєдіяльності етносу Дерево розглядав М. Максимович. Окремі аспекти художньо-символічного відображення фундаментального символу в різних видах мистецтва досліджували Н. Колесник, Н. Пантус, О. Падовська, С. Китова та ін.
Мета нашого дослідження - аналіз символу Світового Дерева як результату інтерференції двох художньо-ідейних систем - міфології і фольклору, які взаємодіють на рівні світоглядних універсалій, що знайшли своє концептуальне втілення у поетичних текстах неокласиків.
Визначена мета передбачає розв'язання таких завдань:
опис номінацій, що репрезентують Світове Дерево як одиницю, яка належить до основних архетипів української ментальності;
семантичний аналіз символу Світове Дерево у поетичному контексті неокласиків;
виявлення індивідуально-авторських особливостей вживання аналізованого символу.
Дерево як проекція макрокосмосу відображає всесвіт як живий організм, у котрому закони
життя і людини - єдине ціле; знак нерозривного зв'язку людини з Творцем.
Центральна ідея, що її транслює дерево у поетичних творах неокласиків, - трансцендентна ідея захисту. Аналогічно до Світового Дерева воно оберігає, відмежовує світ гармонії та патріархальний порядок українського буття від світу хаосу. Орієнтація на дерево-модель - органічна для світосприйняття неокласиків, які інтерполюють етнічні архетипи.
Глибинна концептуальність образу дерева у поетичному контексті неокласиків розкривається у значеннях:
гармонія, лад, цілісне буття;
трансцендентна єдність з духом предків (коріння) та Богом (крона);
функція охорони, вищого захисту.
Міфологічне мислення передбачає ієрархізування і космічного, і соціального просторів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: СВІТОВЕ ДЕРЕВО У ПОЕТИЧНОМУ КОНТЕКСТІ НЕОКЛАСИКІВ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок