Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Борис Грінченко (1863—1910)

Борис Грінченко (1863—1910)

Назва:
Борис Грінченко (1863—1910)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,91 KB
Завантажень:
495
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Борис Грінченко (1863—1910)


Борис Дмитрович Грінченко (літературний псевдонім — Василь Чайченко та ін.) — видатний письменник, перекладач, фольклорист і етнограф, мовознавець-лексикограф, критик і публіцист, організатор періодичних і науково-популярних видань.
Народився Борис Дмитрович 9 листопада 1863 р. на хуторі Вільховий Яр на Харківщині в дрібнопоміщицькій родині. Навчався в Харківському реальному училищі, але в 1878 р. був виключений з шостого класу і заарештований. Причина — зв’язок юнака з гуртком революційних народників. До кінця життя він потрапив під жандармське пильнування, а тяжкі тюремні умови спричинили невиліковну хворобу — сухоти.
Деякий час працює канцеляристом, а в 1881 р. складає екстерном іспити на народного вчителя і здобуває посаду в сільській школі на Харківщині. За винятком 1886—1889 р., коли Б. Грінченко працював статистиком у губернському земстві на Херсонщині, педагогічній діяльності він віддав десять років (1881—1893). Особливо плідним був для Грінченка період з 1887 по 1893 рік, коли він разом із своєю дружиною працював у приватній школі Христини Алчевської, відомої просвітительки і педагога. Як педагог Борис Дмитрович відзначався глибоко прогресивними переконаннями. У численних розвідках, як-от: «Яка тепер народна школа на Вкраїні», «На беспросветном пути», «Об украинской школе» та інших, він піддавав різкій критиці систему освіти, обстоював зв’язок навчання з життям народу. Грінченківською «Граматикою української мови» користувались наймолодші школярі. У 1917 р. був надрукований підручник Бориса і Марії Грінченків «Рідне слово. Українська читанка». Підручники привертали увагу школярів до усної народної творчості, до кращих зразків української літератури.
1894 р. Б. Грінченко переїхав до Чернігова, де працював дрібним службовцем у земстві. Він організовує перше в Україні справді народне видавництво (у його «штаті», крім самого Б. Грінченка та його дружини — української письменниці М. Загірньої, — не було нікого), яке випустило цілу бібліотеку народопросвітних видань.
З 1902 р. живе в Києві, багато працює як журналіст, очолює товариство «Просвіта». Б. Грінченко працює над упорядкуванням та редагуванням «Словаря української мови». Значною заслугою стало те, що в його словнику представлене мовне багатство всієї тогочасної України — як східної, так і західної. Не випадково саме на практиці Грінченкового словника ґрунтувався перший прийнятий у радянський час український правопис, що був затверджений у 1921 році Всеукраїнською академією наук.
Виснажлива важка праця підірвала здоров’я письменника. У 1910 році Б. Грінченко поїхав на лікування до Італії, де й помер у травні. Тіло було перевезене в Україну і поховане на Байковому кладовищі в Києві.
Літературна спадщина Грінченка відзначається жанровою і тематичною різноманітністю. Він писав вірші, байки, поеми, оповідання, повісті, драматичні твори. Талановитий письменник у них з великою майстерністю відобразив картини побуту жителів українських міст і сіл. Глибоким проникненням у внутрішній світ своїх персонажів позначені дитячі оповідання митця.
Перші поетичні збірки вийшли в Харкові та Києві. Це — «Піс-ні Василя Чайченка» (1884), «Під сільською стріхою» (1886), «Нові пісні і думи Василя Чайченка» (1887). У подальші роки до них додалися книжки «Під хмарним небом» (1893), «Пісні та думи» (1895), «Писання Б. Грінченка» (1903). Активно виступає Б. Грін-ченко в жанрах віршованого оповідання та віршованої казки. З на-родних джерел з’явилася його «Книга казок віршем», яка вміщувала близько двадцяти творів і здобула велику популярність.
Найактивнішим учасником літературного процесу в Україні Б. Грінченко був у 90-ті роки. Це період його творчого найвищого злету. У львівському журналі «Зоря» надрукована його повість «На розпутті» (1892), виходить найкраща поетична збірка «Під хмарним небом» (1893), першу премію на конкурсі в Галичині (1895) здобуває історична драма «Ясні зорі», в цей же період написано чимало повістей, найповніші збірки оповідань, гострі виступи в літературній критиці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Борис Грінченко (1863—1910)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок