Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> АНАЛІЗ РОМАНУ «СОБОР»

АНАЛІЗ РОМАНУ «СОБОР»

Назва:
АНАЛІЗ РОМАНУ «СОБОР»
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,49 KB
Завантажень:
350
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
АНАЛІЗ РОМАНУ «СОБОР»
Можна з впевненістю сказати, що творчість Олеся Гончара загально-людська, бо про загальнолюдські цінності він вболіває у кожному своєму творі. Який період історії нашого народу не розглядав би автор, — скрізь простежуються найвищі цінності життя — свобода і людяність.
Стосовно свободи, здавалось би, зрозуміло, якщо мова йде про бо-ротьбу з ворогом. А от у мирний час... У мирний час, коли не існує відкритого антагонізму, поняття «свобода» сприймається абстрактно. Але саме проти цієї абстрації і протестує автор, створюючи образи лю-дей, вільних у своєму виборі, у своїх судженнях і переконаннях. Шлях до свободи фізичної завжди супроводжувався кров'ю, смертю, руйнівництвом. А хіба шлях до свободи духовної коли-небудь був легким? Напевно, ні, адже руйнівна спроба торкалася і людських душ, а смерть духовна навряд чи легша за смерть фізичну.
1 Саме тому Олесь Гончар так багато уваги приділяв зображенню ду-ховної краси представників повоєнного покоління і викриттю їхніх не-гативних проявів.
Українська література 60—70 років почала шукати нові форми для показу істинно людських цінностей. На жаль, більшість цих творів або чекали свого часу, або були вилучені з літературного процесу. Це стосу-валося творчості Валерія Шевчука і Романа Іваничука, Григора Тютюн-ника І Олеся Гончара, адже роман «Собор» було заборонено літератур-ними критиками на двадцять років)
Та хіба могла сподобатись тогочасним ідеологам правда про кар'є-ризм деяких офіційних осіб, риси яких уособлює в собі Володька Лобо-да? Саме з ініціативи таких робіт руйнувалися пам'ятки архітектури, знищувались родючі ґрунти, осушувались повноводні ріки. Дивлячись на красу дніпровських плавнів, Володька виношує руйнівну ідею: «За-топити або, навпаки, осушити?» Про Лободу і про таких, як він у ро-мані «Собор» сказано: «Не Архімед, не Галілей — чиновник іде по світу, він задає тон... Так, так, великий чиновник двадцятого століття. Ейнштейн ніщо порівняно з ним. Той робить відкриття, а цей вирішує.
Кнопки натискає. Кладе резолюцію на твоїй долі». Такі ж чиновники вершили долі представників сільської молоді, які не мали права виїха-ти з села.
У самому творі можна віднайти рядки, якими Олесь Гончар передба-чав реакцію чиновників на свій роман: «Треба й сучасних авторів підчи-тати, щось вони ж там пишуть? Щось... мислять? Лобода одразу нахму-рився: ох, знаємо тих мислителів. Про соцреалізм не дуже щось, більше про гуманізм... Вічні питання їм подавай, вічні істини, їм би оцей собор — стояли б і вік на нього молились... Ні, розбалували ми їх!..»
«Стало, зокрема, зрозуміло, що на час виходу у світ роман поділив долю творів, які за рівнем проникливості і гостроти художніх узагаль-нень та завбачальності багато в чому випереджали свою добу — саме в плані акцентування на проблемах, які з плином років набули ще більшої злободенності. Властива й іншим Гончарєвим творам, ця якість вияви-ла себе в «Соборі», може, з найбільшою силою. Принаймні перечитую-чи роман, не раз ловиш себе на думці, що написаний він саме нині, а не двадцять років тому — такими першовідкриттєвими, розвідувальними ознаками твір наділений»1
Центральним образом твору є образ собору. Це символічний образ, який уособлює в собі духовне начало українського народу, здійснює зв'язок поколінь, є верховним суддею людських діянь з погляду вічності. Собор увібрав у себе довершеність і гармонію, витончену красу І внут-рішню силу. Тому сприймається він як жива істота: «Вночі собор мо-лодіє. Зморшок часу на ньому не видно...»
Проте найголовнішою в творі є тема збереження духовних святинь, без яких людина перестає бути людиною. Саме в ставленні до собору розкриваються всі персонажі твору. Вони ніби поділяються на два умов-них табори — захисників цієї величної споруди та недругів.
Духовно багатими і чистими постають перед нами жителі приміської окраїни. У кожного з героїв твору своя доля, своя історія, свій шлях. Але єднає їх моральна чистота, виражена у їхньому відношенні до праці, до природи, до культури свого народу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: АНАЛІЗ РОМАНУ «СОБОР»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок