Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> СИНТАКСИЧНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕЙЗАЖНИХ ОПИСІВ У ХУДОЖНІЙ ПРОЗІ ІВАНА БАГРЯНОГО

СИНТАКСИЧНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕЙЗАЖНИХ ОПИСІВ У ХУДОЖНІЙ ПРОЗІ ІВАНА БАГРЯНОГО

Назва:
СИНТАКСИЧНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕЙЗАЖНИХ ОПИСІВ У ХУДОЖНІЙ ПРОЗІ ІВАНА БАГРЯНОГО
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,99 KB
Завантажень:
467
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 811.161.2'38:821.161.2-3.Б1/7.08
СИНТАКСИЧНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕЙЗАЖНИХ ОПИСІВ У ХУДОЖНІЙ
ПРОЗІ ІВАНА БАГРЯНОГО
У статті проаналізовано синтаксичну організацію пейзажних описів у художніх творах Івана Багряного. На матеріалі романів "Сад Гетсиманський" і"Тигролови " з'ясовано естетичні функції синтаксичних одиниць у творенні описово-зображальних картин природи.
Ключові слова: синтаксичні одиниці, естетична функція, пейзажні описи.
Іван Багряний - один із видатних представників української художньої прози ХХ століття. Відраза до зла у всіх його проявах, гуманізм, людяність, порядність, вірність - естетичні настанови, виражені мовними одиницями в мові прози Івана Багряного, що моделюють естетичну реальність, витворюють мовну естетику. У творах цього письменника спостерігаємо внутрішнє спрямування кожного художнього засобу до синтезу, в якому розкривається авторове бачення світу.
Актуальність дослідження. Творчість Івана Багряного викликає великий інтерес у сфері художньої мови - стосовно її емоційної виразності, концентрації словесно-художніх образів. На рівні поетики вчені відзначають такі риси індивідуального стилю Івана Багряного: іронію та сатиру, експресивність мовного виразу, багатство мовної структури, поєднання різної тональності поетичного письма, метафоризм, актуальну проблематику. У численних розвідках Н. Сологуб, М. Братусь, Г. Маклакової, А. Ярової проаналізовано індивідуально-авторський стиль Івана Багряного, розкрито специфічні риси дискурсу письменника на різних структурних рівнях [3; 4; 5; 7]. На нашу думку, усе ж недостатньо вивчений синтаксис творів цього письменника, зокрема синтаксичні одиниці в пейзажних описах, які є важливим стильовим компонентом його романів.
Мета нашої роботи - проаналізувати синтаксичну організацію пейзажних описів і з'ясувати естетичні функції синтаксичних одиниць у побудові описово-зображальних картин природи в художній прозі Івана Багряного.
Природу письменник тонко відчував. Тайга, праліси Сіхоте-Аліню ("Тигролови"); дорога, Зелене озеро ("Людина біжить над прірвою"); ніч, над Ворсклою, ранок ("Сад Гетсиманський") - його пейзажі представляють не лише "візуальні", зображальні образи, а й виражальні, спроможні передавати "душу" природи, а тому впливати на людину (читача). Не випадковою, на нашу думку, є насиченість тексту роману "Тигролови" описами тайги. Цей "витвір космічного жарту, а чи космічного катаклізму, а чи то плід всесвітнього гумору", "симбіоз субтропічного раю і сибірського пекла" письменник знав із часів утечі з табору так званого Бамлагу 1936 р. та переховування між українцями Зеленого Клину. Тому й назви багатьох розділів є назвами пір року, топонімами та гідронімами, як- от: "В пралісах Сіхоте-Аліню", "Падь Голуба", "Осінь у тайзі" ("Коли достигає виноград", "Бог кохання"), "Зима". Закріплену за кожною з назв пір року художньою традицією емотивну домінанту (весна - розквіт життєвих сил, осінь - зав'ядання) письменник переосмислює, і з'являються оригінальні образи осені, зими, літа, весни у тайзі. Зима - піднесення сил мешканців тайги - "гаряча пора для мисливців - полювання на вивірку та на всякого хутряного звіра" [2, 138]: На річці Бікіні бачили диво дивнеє: при височенному крутому урвищі, при горі, мерехтів крижаний водоспад. Метрів на шістдесят угору. Стояв він крижаною стіною і переливався усіма барвами. Мерехтів на сонці, наче рухався, тік. Але він не тік.
Що тільки може природа витворити! Улітку тут безперервно втікали підґрунтові води, текли по урвищу безліччю дрібнюньких струмків, виносили з собою частки того ґрунту, в якім текли, - зелені, брунатні, руді, жовті.
Прийшли морози і устругнули штуку: вода тече, а вони її приморожують. Так і наморозили цеє диво - від низу, від річки і геть до найвищого потічка, що ліг угорі рудими візерунками. Отак розписаний, та ще підправлений небесною блакиттю та бірюзою криги, стояв і мерехтів дивний водоспад [2, 182].
Пейзажі в романах Івана Багряного є психологічним виразником думки, почуття, переживання й моделюються за допомогою обох прийомів: описовість і психологічний підтекст - орнаментальність та імпресія.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: СИНТАКСИЧНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕЙЗАЖНИХ ОПИСІВ У ХУДОЖНІЙ ПРОЗІ ІВАНА БАГРЯНОГО

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок