Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Художня інтерпретація біблійного мотиву зрадництва у творчості В.Дрозда

Художня інтерпретація біблійного мотиву зрадництва у творчості В.Дрозда

Назва:
Художня інтерпретація біблійного мотиву зрадництва у творчості В.Дрозда
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,69 KB
Завантажень:
419
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 821.161.2312.2
Л. І. Я шина
Художня інтерпретація біблійного мотиву зрадництва у творчості В.Дрозда
У статті на прикладах із оповідання письменникашістдесятника Володимира Дрозда «Іскаріот», романів «Злий дух. Із житієм», «Листя землі» розглядається своєрідність художньої авторської інтерпретації біблійного мотиву зрадництва.
Ключові слова: біблійний мотив, біблійний сюжет, зрадництво, страх.
XX століття ознаменувалося посиленим інтересом літературознавців до використання українським письменством у своїх творах біблійних сюжетів, мотивів, образів, які сприймалися як основа духовного буття нації, що є доказом неперевершеності Святого Письма. О.Мень, констатуючи,


що звернення письменників до біблійних тем було явищем не випадковим і не кон'юнктурним, акцентує на органічності цього явища у тривалій традиції, яка бере свій початок ще з античних часів [9, с.238]. Традиційний біблійний матеріал становить базову основу для створення поетичних та прозових текстів багатьох письменників XX століття (І.Жиленко, Л.Костенко, Є.Маланюка, Р.Іваничука, В.Шевчука, В.Дрозда тощо), сповненою великих наукових відкриттів і катастрофічних потрясінь (війн, революцій, соціальних катаклізмів, незчисленних здобутків і втрат як у матеріальній, так і духовній культурі). Митці прагнуть до глибокого філософського осмислення мудрої Книги, нового прочитання її текстів, заповідей і вчення, з'ясовують для себе найважливіші світоглядні питання. Своїми творами вони визнають не порушений віками авторитет біблійних героїв, сюжетів, моральноетичних настанов, міфологічних моделей, архетипів мислення [10, с. 280]. Залучаючи до власної художньої системи ремінісценції з Біблії, оригінально трансформуючи її мотиви й образи, вони намагаються наблизити їх до уявлень, світосприймання сучасників.
Книга Книг наповнила новим змістом хуцожні літературні твори епосу, поезії, драматургії, надавши їм іншого звучання через використання переосмислених авторами відповідно до власних завдань біблійних мотивів, сюжетів і образів. Аналогічну тенденцію простежуємо й у творчому доробку письменника із славної когорти шістдесятників Володимира Дрозда на сторінках його творів: «Іскаріот» (1972), «Листя землі» (Т. 1 1992; Т.2 2003), «Злий дух. Із житієм» (1995).
Творчість В.Дрозда в даному аспекті неодноразово була предметом наукових зацікавлень літературознавців (М.Жулинський, А.Нямцу, В.Судима, Н.Дашко, ОКарпенко), які в основному зосереджували увагу на аналізі різних біблійних сюжетів і мотивів одного конкретного твору письменника. Тому вважаємо за доцільне розглянути біблійний мотив зрадництва, що є провідним у творах В.Дрозда «Іскаріот», «Злий дух. Із житієм», «Листя землі», та своєрідність його інтерпретації.
У ранньому оповіданні В.Дрозда «Іскаріот», побудованому на популярному біблійному мотиві зрадництва Іуци, осуджуваному народною мораллю, наявне «незвичайне поєднання двох площин реалістичної і євангельської» [1, с.73]. «Вічний образ» Іуди є одним із найпоширеніших як утворах світової, так і української літератури, в яких концентруються вагомі філософськопсихологічні аспекти його інтерпретації (Данге «Божественна комедія», Л.Андреєв «Іскаріот», Леся Українка «На полі крові»). Назва твору є фабульною домінантою оповідання. Використовуючи біблійну легенду, за якою
Іуда один із дванадцяти учнів Христа, який зрадив свою учителя, продавши за тридцять срібних, В .Дрозд оригінально трансформував цей мотив. Своєрідністю художнього осмислення образу є розширення його параметрів, що виявляється в уявній повторюваності акту зради Іудою, здійснюваному в різні часові епохи: «Іуда знає, і як римські легіони проходили крізь тінь Учителя, і загони лицарів, і козацьке військо, і англійські диліжанси, і перші конки, і перші трамваї, і перші автомобілі <...> все бачив Іскаріот, воскресаючи, аби знову пережити свій страх та свою ганьбу» [6, с.55]. Покаранням за це є вічні самотні мандри душі Іскаріота, переповненої стражданнями та страхом, і відродженням поза його бажанням у новій дійсності: «Іскаріот вертався до себе, колишнього, і все починалося спочатку» [6, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Художня інтерпретація біблійного мотиву зрадництва у творчості В.Дрозда

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок