Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Українська мала проза кінця ХІХ – початку ХХ століття у французькому літературному контексті

Українська мала проза кінця ХІХ – початку ХХ століття у французькому літературному контексті

Назва:
Українська мала проза кінця ХІХ – початку ХХ століття у французькому літературному контексті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,38 KB
Завантажень:
19
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Українська мала проза кінця ХІХ – початку ХХ століття у французькому літературному контексті


Літературний процес кінця ХІХ – початку ХХ століття – найбільш суперечливий і неординарний період в історії літератури, що викликає жваві суперечки літературознавців і культурологів різних країн і впродовж століття сприймається неоднозначно. Але як і кожний фрагмент історико-літературного процесу він окреслений певними вирішальними моментами в історії літератури, котрі виразно відрізняють його від попереднього і наступного. Отож характерними рисами цієї епохи була криза існуючої моделі прогресу, зумовлена запереченням раціоналістично-утилітарних, позитивістських методів пізнання, переоцінка ціннісних орієнтацій, пріоритети естетичних категорій над етичними й зосередження на ірраціональних, інтуїтивних, трансцендентних проблемах. Переосмислення позитивістського тоталітарного розуміння традиції й зародження нової естетико-культурної свідомості призвело до появи у Європі модерністського руху. Абсолютизація уяви у Шопенгауера, «філософія життя» та концепція надлюдини Ніцше, інтуїтивізм Бергсона, новаторська техніка імпресіоністичного живопису, теорія відповідностей Ш.Бодлера – все це призвело до абсолютизації мистецтва, утвердження його іманентної сутності і спонукало до пошуків нових форм та засобів вираження краси.
Стильова ситуація Європи даного періоду означилась культурним синтезом традиційних та новаторських літературних напрямів та шкіл, що призвело до зародження імпресіонізму, символізму, неоромантизму, неокласицизму, експресіонізму та ін., що переплітаючись та взаємно доповнюючи один одного, творилу нову модерністську тканину мистецьких шедеврів.
Для української літератури кінця ХІХ – початку ХХ століття досі переважно побутово етнографічною зі стилізованою під народне життя описовістю, гостро постала проблема модернізації. Творчість молодих українських письменників, серед яких М.Коцюбинський, В.Стефаник, О.Кобилянська, Леся Українка, В.Винниченко, засвідчила новий період в історії українського письменства, головною прикметою якого, суголосно настроям епохи, було максимальне заглиблення у внутрішній світ людини. Констатуючи зміни в українській літературі в переоцінці способів трактування тем і перенесення акценту із зовнішнього зображення на внутрішнє інтуїтивне моделювання дійсності, досить промовисто, хоч і з певним відтінком іронії, І.Франко вказував на західноєвропейську орієнтацію українських письменників: «Хто не пише в дусі Ніцше, не йде слідами Бодлера, Верлена, Метерлінка, Ібсена, Гарборга, той не списатель, той не варт доброго слова» [2, Т.31, 35]. Отже, творчість західноєвропейських митців-модерністів була добре відомою в українській літературі, естетичний феноменологізм Ніцше, поруч з естетичним романтизмом Ібсена, символізмом Бодлера і Метерлінка, психологізмом Гарборга і Бурже, неоромантизм Гауптмана, у поєднанні з імпресіоністичною лірикою Верлена закладав підвалини естетико-індивідуалістичного перелому раннього українського модернізму.
Предметом аналізу даної розвідки постане дослідження творчості українських письменників, представників малої прози, у контексті європейської літератури. Адже зміни, пов‘язані з еволюцією в суспільному житті, призвели в кінці ХІХ століття до зміни ієрархії жанрів. Якщо раніше талановиті письменники (у французькій – В. Гюго, Ф. Стендаль, О. Бальзак, Е. Золя, в українській – І. Нечуй-Левицький, Панас Мирний) писали великі романи, що вважалися «найвищим» жанром, то тепер романи створюються другорядними авторами, а талановита молодь звертається до малих епічних жанрів, котрі виявилися більш адекватними ритмові часу та їх власним уподобанням. Обсяг статті не дозволяє охопити весь європейських контекст, тому для дослідження обмежимось тільки французькою літературою, адже саме звідти і йшов дух нового. Якщо рецепція французької літератури в Україні ґрунтовно досліджена, про що свідчать праці таких літературознавців, як М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Українська мала проза кінця ХІХ – початку ХХ століття у французькому літературному контексті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок