Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> МЕТАМОРФОЗИ ЛЕБЕДЯ: ОБРАЗНО-СИМВОЛІЧНИЙ ЗВ’ЯЗОК СОНЕТА М. ДРАЙ-ХМАРИ «ЛЕБЕДІ» З «ЛЕБЕДЕМ» Р. М. РІЛЬКЕ

МЕТАМОРФОЗИ ЛЕБЕДЯ: ОБРАЗНО-СИМВОЛІЧНИЙ ЗВ’ЯЗОК СОНЕТА М. ДРАЙ-ХМАРИ «ЛЕБЕДІ» З «ЛЕБЕДЕМ» Р. М. РІЛЬКЕ

Назва:
МЕТАМОРФОЗИ ЛЕБЕДЯ: ОБРАЗНО-СИМВОЛІЧНИЙ ЗВ’ЯЗОК СОНЕТА М. ДРАЙ-ХМАРИ «ЛЕБЕДІ» З «ЛЕБЕДЕМ» Р. М. РІЛЬКЕ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,58 KB
Завантажень:
210
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 82I.I6I.2 - I ДРАЙ-ХМАРА (G92) : 82.G9I
Колошук H.!.
Волинський національний університет, Луцьк
МЕТАМОРФОЗИ ЛЕБЕДЯ: ОБРАЗНО-СИМВОЛІЧНИЙ ЗВ'ЯЗОК СОНЕТА М. ДРАЙ-ХМАРИ «ЛЕБЕДІ» З «ЛЕБЕДЕМ» Р. М. РІЛЬКЕ
Порівнюються образно-символічні аспекти змісту знаменитого сонета М. Драй-Хмари «Лебеді» (I928) та «вірша- речі» Р. М. Рільке «Лебідь» (I9G5 / I9G6). Ідеться нро тяглість світової поетичної традиції, яка надає окремому віршеві символічного звучання, виводячи нонад виміри власної національної культури та конкретного часу і водночас вбираючи їхні смисли. Сонет українського ноета-неокласика став для нащадків символом онору художника гнітові тоталітаризму.
Ключові слова: образ-символ лебедя, М. Драй-Хмара, сонет «Лебеді», Р. М. Рільке, вірш-річ / Ding-Gedicht «Лебідь», поетична традиція, інтелектуальна лірика, «розстріляне Відродження», українські «неокласики».
Образ лебедя у світовій культурі віддавна є символічним. Як відзначає відомий російський дослідник В. Н. Топоров, у міфопоетичній традиції лебідь тісно пов'язаний з Афродітою, Аполлоном, Зевсом, Ледою, Орфеєм, Брахмою, Сарасваті тощо; окрім того - з деякими християнськими святими та численними фольклорними мотивами у різних європейських національних культурах. Образ лебедя виступає символом поета, співця і високої поезії; ця символіка в основі, своєю чергою, пов'язана з уявленнями про здатність душі мандрувати в небі в образі лебедя, що втілює символ чистоти, відродження, цноти, гордої самоти, мудрості, пророчих здібностей, поезії й мужності, досконалості, але не смерті, хоча один з найбільш розроблених літературою і мистецтвом (ще від античних часів - Есхіл, Цицерон) міфологічних сюжетів - умираючий лебідь та лебедина / остання пісня. Пов'язаний лебідь і з мотивом обманутих сподівань, неістинних, згубних обіцянок: у мистецтві симолічною є антитеза білий - чорний лебеді з її семантикою боротьби добра і зла, істини й обману, світлої і підступної краси («Лебедине озеро» П. Чайковського). В окремих випадках образ лебедя набуває рідкісних значень, як-от тема царственності і смерті в «Лебеді» Р. М. Рільке, мотив протесту проти низької дійсності у Ш. Бодлера. У ряду митців, котрі зверталися до цього символу і створили цілу галерею модерних перевтілень образу-символу лебедя, В. Топоров називає також Е. Мунка, М. Врубеля, А. Матісса... [див.: I5, с. 4G-4I].
Тут, звісно, не вистачає прикладів з української культури, й один із найяскравіших та найтрагічніших для цілого світового письменства - приклад Михайла Драй-Хмари, у творчості та долі якого лебідь став символом- знаком, тому й надрукований як емблема на посмертному зарубіжному виданні його поетичного доробку [див. : 7]. У бруклінському помешканні доньки письменника Оксани Ашер, котра разом із матір'ю Ніною Петрівною Драй-Хмарою зробила все можливе для збереження й вивчення батькової спадщини, Микола Жулинський, відвідуючи її в I989 році, побачив картину: «На голубувато-крижаному просторі зривалися на крило лебеді» [8, с. 3]. Господиня пояснила: «Це картина Слави Геруляк. Лебеді. Татові, мої. Наші. Символ нашої родини. /./ .це наш - сім'ї нашої - символ життя і творчого дерзання, якщо можна так величаво говорити про нашу з мамою працю над виданням творів батька. А його "Лебеді" свідчили тоді про ту тяжку моральну і творчу атмосферу, в якій змушені були жити друзі-неокласики. Та й ваплітянам, які після розпуску їхньої організації та припинення друку журналу "Вапліте" вихопилися, мов ті лебеді, з ідеологічної криги на крилах оригінального "Літературного ярмарку", було зрозуміло, що хотів сказати своїм сонетом батько. Закликав до мужності, вірити в справжнє мистецтво, обстоювати свої естетичні засади, ідеали.» [там само, с. 3-4].
Таким чином, сонет Михайла Драй-Хмари «Лебеді» (датований 25.ІХ. I928, Київ), сконцентрувавши в собі чи не всі перераховані знавцем світової міфології нюанси значень, з огляду на зловісно-скандальні обставини створення текcту та трагічні наслідки його публікації й невдовзі загибель автора в пащі радянського ГУЛАГу, - цей вірш став емблематичним в історії української літератури ХХ століття, бо в рецепції українського читача саме він є символом моральної висоти, відданості своєму покликанню, нездоланності й трагічної жертовності митців «розстріляного Відродження».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: МЕТАМОРФОЗИ ЛЕБЕДЯ: ОБРАЗНО-СИМВОЛІЧНИЙ ЗВ’ЯЗОК СОНЕТА М. ДРАЙ-ХМАРИ «ЛЕБЕДІ» З «ЛЕБЕДЕМ» Р. М. РІЛЬКЕ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок