Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Есхатологічні мотиви в поезії і. Франка «Наче вихор, минають роки...» метафорична інтерпретація

Загрузка...

Есхатологічні мотиви в поезії і. Франка «Наче вихор, минають роки...» метафорична інтерпретація

Назва:
Есхатологічні мотиви в поезії і. Франка «Наче вихор, минають роки...» метафорична інтерпретація
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,81 KB
Завантажень:
84
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 821.161.2.09:811.161.2'373.612.2
Т.С.Хомик
Есхатологічні мотиви в поезії і. Франка «Наче вихор, минають роки...»: метафорична інтерпретація
У статті розглянуто і проаналізовано метафори з поезії І.Франка «Наче вихор, минають роки...» за семантичним принципом, подано їх класифікацію. Виходячи з інтерпретацій метафоричних тропів, проаналізовано основні есхатологічні мотиви, символіку Кінця, Есхатосу.
Ключові слова: метафора, метафоричне порівняння, мотив, Есхатос, Танатос, ритуал.
Постановка проблеми. Поезія «Наче вихор, минають роки...» належить до тієї частини віршів, що за життя поета не друкувалась. Умовно датують її 1880 роком сумнозвісного Коломийського ув'язнення І.Франка, важких буднів на Нагуєвицькім полі, активної літературної і громадської творчості.
І. Франко працює над творами, що згодом увійдуть до збірки «З вершин і низин» (1887). Як зазначає Я.Ярема, «поруч прозових оповідань «На дні» і «Сам собі винен» на чоло всієї творчості Франка з 1880 р. висуваються віршовані твори, писані здебільшого в коломийській тюрмі» [15, с.25]. Можемо припустити, що вірш «народився» саме в час найтрагічнішого Франкового ув'язнення, час глибокого внутрішнього «збурення». Причин для цього було достатньо.
Продовжуючи передісторію цього «любовного вірша» (заЯ.Яремою, хоча у вірші жодного разу не вжита лексема «любов» чи «кохання»!) зазначмо, що напередодні свого арешту І. Франко зустрічався у Коломиї з уже заміжньою на той час Ольгою Рошкевич. Очевидно, ця зустріч викликала хвилю рефлексій на тему скороминучості життя. Так, в листі до О.М.Рошкевич (червень 1879 р.), І.Франко, відгукуючись про заручини коханої з В.І.Озаркевичем, сумно констатує «...твій лист, присланий через Олеськова, страшно вразив мене. Я не знав, що гадати о тобі; я враз з надією на будучність стратив був і віру в доброту і чесноту; я почув, що єдина опора, на котрій я держався стільки літ, самохідь усувається передо мною» [14, с. 191].
Подібні думки і настрої не покидали поета протягом довгого часу. В листі від б липня того ж року І. Франко признається, що «стан повної резиґнації», в якому він перебуває вказує йому, що «для таких людей, як я, єдине щастя в житті не надіятися щастя, такого щастя якого доступаютъ усі люди» [14, с.195]. Тому, говорячи про надзвичайно сильний особистий, біографічний мотив чи радше поштовх до такої поезії як «Наче вихор, минають роки...», слід зауважити, що 24річний поет шукає екзистенційно точної «формули», щоб поетично передати пошуки власної життєвої опори після виходу «із дна» власного горя.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Есхатологічну проблематику вивчали вченіміфологи С.ААверинцев, В.К.Афанасьева, теоретик літератури Р.Барт, українські дослідники В.Жайворонок, АЖолковський. Проблеми метафоричної семантики розкриті у працях В.Н.Топорова, Г.Н.Скляревської. Проте питання щодо есхатологічного аналізу мікропоетики тексту (на прикладі метафор) в умовах сучасного франкознавства не стало предметом глибшого аналізу.
Мета. Проаналізувати вплив художніх метафор, порівнянь на смислоутворення поезії, виявити міжтекстуальні взаємовпливи на основі зіставлення поезій І.Франка та О.Пушкіна, прослідкувати спільні семантичнопоетикальні домінанти Есхатос Танатос.
Виклад основного матеріалу. Основна тематика поезії «Наче вихор, минають роки...» пов'язана з образними модифікаціями ідей кінця, занепаду, згасання, відходу (чи переходу) до іншого буття, перехідний етап між минулим і майбутнім тощо. Поезія є наскрізь символічна, а за Р.Бартом, «текстові притаманна багатозначність», він «відкритий до нескінченності» [З, с.491 496, 493, 498]. Одразу зазначмо, що це лише одна з можливих спроб інтерпретації, намагання глибше осягнути символічний код тексту. Оскільки, за Фройдом, сам твір не може нічого додаткового сказати «від себе», то пошуки слід починати з «багатозначних сигналів у смисловій структурі тексту», який має явний і прихований смисл [9, с. 107108].
Такі позасвідомі візії поет черпає з міфологічної семантики, зокрема з відомих йому есхатологічних символів.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Есхатологічні мотиви в поезії і. Франка «Наче вихор, минають роки...» метафорична інтерпретація

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок