Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> XPTHЯHCbKE OCMИCЛEHHЯ KOHФEПTy <<ДУША»ЯК ВИЯВ HАЙBИЩOП PEЛIITЙHOП ЦIHHOCTIУ MOBOTBOPЧOCTI M ДPAЙ-XMАPИ

Загрузка...

XPTHЯHCbKE OCMИCЛEHHЯ KOHФEПTy <<ДУША»ЯК ВИЯВ HАЙBИЩOП PEЛIITЙHOП ЦIHHOCTIУ MOBOTBOPЧOCTI M ДPAЙ-XMАPИ

Назва:
XPTHЯHCbKE OCMИCЛEHHЯ KOHФEПTy <<ДУША»ЯК ВИЯВ HАЙBИЩOП PEЛIITЙHOП ЦIHHOCTIУ MOBOTBOPЧOCTI M ДPAЙ-XMАPИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,79 KB
Завантажень:
189
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК S2i.i6i.2-i .09(092)
Miciнькевнч O.M.
Кам 'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка
XPTHЯHCbKE OCMИCЛEHHЯ KOHФEПTy <<ДУША»ЯК ВИЯВ HАЙBИЩOП PEЛIITЙHOП ЦIHHOCTI
У пOETmHffl MOBOTBOPЧOCTI M ДPAЙ-XMАPИ
У статті йдеться про особливості мовної репрезентації концепту «душа» у поетичних творах M. Драй-Хмари. Аналізуються мовно-стилістичні засоби, за допомогою яких розкриваються індивідуально-авторські особливості вживання концепту «душа».
Ключові слова: мовна особистість, етнокультура, ментальність, лінгвоконцепт.
Mовна особистість - один із головних об"єктів лінгвістичного вивчення - є основним базовим поняттям у мовознавстві. На думку В. І. Карасика мовна особистість - це узагальнений образ носія культурно-мовних і комунікативно-діяльнісних цінностей, знань, установок і поведінкових реакцій [2, с.3].
Серед складових мовної особистості особливу роль відіграють цінності - найвищі орієнтири, які визначають стан людської життєдіяльності. Людина формує своє відношення до світу, предметів, подій, орієнтуючись на цінності. Існують різноманітні класифікації цінностей: економічні, соціальні, моральні, метафізичні, релігійні, ігрові, естетичні і т.д. (за Г. Слишкіним ). Ключовими для вивчення специфіки цінностей у мові є концепти. На сучасному етапі розвитку лінгвістики виокремлюють різні аспекти концепту, на основі яких формуються підходи до його розуміння. Численна кількість мовознавців (А. Вежбицька, В. Карасик, В. Tелія, Є. Кубрякова, В.Жайво- ронок, В. Іващенко, В. Кононенко і ін..) розглядають концепт як ментальну категорію, за допомогою якої описується національний характер етнокультури, і тим самим визнають взаємовідношення мови і мислення. Увага до мовної суті концепту виокремлює його лінгвокультурологічне розуміння: завдяки своєму імені, яке, як правило, співпадає з домінантою відповідного синонімічного ряду, лінгвоконцепт входить до лексичної системи конкретної природної мови. Лінгвоконцепти являють собою одиниці повсякденної філософської свідомості, аксіологічно зафарбовані, світоглядно зорієнтовані і призначені «бути індикатором основних людських цінностей» [2, с. i3].
Весь концептуальний простір поезій неокласиків, у тому числі і M. Драй-Хмари, суголосний філософськими поглядами Сократа (з його радикальною переорієнтацією з осягнення природи на вивчення людини, її душі й морального світу). Філософ пов"язував існування істини з об'єктивними моральними нормами, тому відмінність між добром і злом у нього не відносна, а абсолютна. Якщо природа людського існування полягає в тому, що у людини - це її душа, а під душею він мав на увазі розум, мислячу активність та морально орієнтовану поведінку
[5, с. 67], то, можливо, цим зумовлене широке використання неокласиками образу духовної константи - душі.
Метою цього дослідження є виявлення особливостей мовної репрезентації концепту «душа» як найвищої релігійної цінності у поетичній мовотворчості М. Драй-Хмари.
Для досягнення поставленої мети сформульовано такі завдання:
Описати номінації, що репрезентують концепт «душа» як одиницю, яка належить до основних архетипів української ментальності.
Виявити індивідуально-авторські особливості вживання аналізованого концепту.
Душа - складна субстанція і складний концепт. Головна відмінність людини, яка створена за подобою божою, і всього природного - це наявність у неї нематеріальної божественної душі. Слов"яни визнавали в людській душі прояв тієї творчої сили, без якої неможливе життя на землі: «Душа - власне частина, іскра небесного вогню, яка і сповіщає очам блиск, крові жар і всьму тілу внутрішню теплоту» [3, с. 210] .
З релігійної точки зору душа пов"язує людину з найвищим духовним началом, тим самим підвищується цінність душі, набувають особливого значення свідомі зусилля людини, спрямовані на самовдосконалення: спасати душу. Душа зберігає себе під час усього життєвого шляху людини, але не руйнується і з її смертю, тому душа жива (це стійкий у релігійному дискурсі вираз).
Душа - жива істота: І всяку душу я живу нарік, / натхнений, по вподобі / а сам на самоті живу: /моя душа - безводна Гобі [1, с.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: XPTHЯHCbKE OCMИCЛEHHЯ KOHФEПTy <<ДУША»ЯК ВИЯВ HАЙBИЩOП PEЛIITЙHOП ЦIHHOCTIУ MOBOTBOPЧOCTI M ДPAЙ-XMАPИ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок