Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> МИКОЛА ЗЕРОВ - ДОСЛІДНИК ТВОРЧОСТІ АНАТОЛЯ СВИДНИЦЬКОГО

Загрузка...

МИКОЛА ЗЕРОВ - ДОСЛІДНИК ТВОРЧОСТІ АНАТОЛЯ СВИДНИЦЬКОГО

Назва:
МИКОЛА ЗЕРОВ - ДОСЛІДНИК ТВОРЧОСТІ АНАТОЛЯ СВИДНИЦЬКОГО
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,72 KB
Завантажень:
288
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК: 821.161.2.09(092)
Коваленко Б.О.
Кам 'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка МИКОЛА ЗЕРОВ - ДОСЛІДНИК ТВОРЧОСТІ АНАТОЛЯ СВИДНИЦЬКОГО
У статті проаналізовано праці М. Зерова, присвячені А. Свидницькому - представнику шістдесятників Х1Х ст., автору фольклорно-етнографічних нарисів і оповідань та роману "Люборацькі". Ключові слова: українська література, літературна традиція, новаторство.
У липні цього року минуло 175 років з дня народження Анатоля Патрикійовича Свидницького - відомого в українській літературі як представника шістдесятників ХІХ ст. За життя він опублікував небагато творів - це фольклорно-етнографічні нариси та оповідання, методична праця "Русская азбука", яка складалася з двох частин: "руководство для учащихся" - перша частина і "руководство для преподавателей" - друга.
Найбільш відомим твором є роман "Люборацькі", в якому А. Свидницький виявив глибокі знання звичаїв, побуту та психології українського народу. Така обізнаність стосується насамперед подолян, серед яких він зростав. Про свої враження від односельчан письменник згадував у фольклорно-етнографічній праці "Відьми, чарівниці й опирі...": "Колись я мав щастя жити лице в лице з простим людом українським - колись і я був щасливий!... Кожне словечко того часу незабутньо глибоко запало мені в душу, пройшло всю мою постать... То для мене школа правди і любові!" [5, с. 479].
Творчість письменника в різні часи досліджували І.Франко, О.Огоновський, С.Єфремов, М.Хращевський, М.Бернштейн, В. Герасименко, М.Сиваченко, Н.Жук та ін. Вперше у 1882 році на фольклорно-етнографічні записи А. Свидницького звернув увагу історик української літератури М. Петров, надрукувавши в журналі "Исторический вестник" статтю "Антоній Свидницькій" [3]. Пізніше він знову згадує письменника у своїх "Очерках истории украинской литературы ХІХ стол*тія" [4], "впровадивши автора "Люборацьких" до "гоголівської школи" в українській літературі" [2, с. 325].
Досліджував творчий та життєвий шлях А. Свидницького й український літературознавець, літературний критик, полеміст, лідер "неокласиків", перекладач античної поезії Микола Зеров. Розглядаючи біографічні відомості письменника, вивчаючи його спадщину, М. Зеров робить доволі сумні висновки: "В лавах української літератури, взагалі не бідних на всякого роду невдах, Анатоль Свидницький був невдаха найбільший і найтиповіший". Разом з тим критик називає його найталановитішим, найінщіативнішим з українських прозаїків того часу і як письменника порівнює з І. Нечуєм-Левицьким і Панасом Мирним: "Ті самі риси "інтелігентського пролетарства"; те саме постійне роздвоювання на урядовця коронної служби та українського письменника-народовця, письменницька робота, якій уділяються тільки окрушини часу...". Водночас М. Зеров характеризує А. Свидницького, як "...людину радикальної закваски, людину громадську, соціабельну, без нахилу замикатися у відлюдно-загишному клубі, людину жваву і рухливу, що вміє заражатися і жити ідеями свого часу", що нічого спільного з названими письменниками не має (тут і далі збережено правопис автора - Б.К.) [2, с. 333-337].
М. Зерова як літературного критика зацікавила історія видання роману "Люборацькі", яка свідчить, що рукопис потрапив до видавництва задовго до його закриття: першу частину А. Свидницький подав ще в 1861 р., другу - наступного року. Це переконує в тому, що редакція часопису мала можливість ознайомитися з романом, мала можливість пересвідчитись у його непересічності, однак не поспішала з його виданням. У передмові "Літературні митарства "Люборацьких" до видання роману 1927 р. М. Зеров пише, що від твору А.Свидницького ".. .пахне свіжістю таланту, молодістю реалістичної манєри, чутливістю до нових артистичних тенденцій, - а цим не завжди, оперта на традиції та несмілива, сентиментальністю закрашена, квітчаним етнографізмом перенята, могла тодішня наша проза похвалитись" [1, с. 12].
Найдовершеніший твір А. Свидницького "Люборацькі" - перший в історії української літератури соціально- психологічний роман - був надрукований з ініціативи І.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: МИКОЛА ЗЕРОВ - ДОСЛІДНИК ТВОРЧОСТІ АНАТОЛЯ СВИДНИЦЬКОГО

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок