Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Роксолана (1506-1558)

Роксолана (1506-1558)

Назва:
Роксолана (1506-1558)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,25 KB
Завантажень:
266
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Роксолана
(1506-1558)


Анастасія Лісовська народилася на Івано-Франківщині, в сім'ї православного священника. Внаслідок драматичних подій - набігу турків - потрапила в полон й була продана в гарем турецького султана. Завдяки блискучому розуму, неабиякій силі волі й мужності, полонянка дуже швидко з бесправної рабині перетворилась на улюблену дружину Сулеймана Пишного (Завойовника) - наймогутнішого султана Османської імперії. Освоївши вершини тодішньої східної та європейської культури, ця знаменита жінка увійшла в історію під ім'ям Роксолани й понад сорок років відігравала значну роль в культурному та політичному житті імперії. В османській династії не було жінки, яка б користувалась більшою повагою, ніж вона.
"Та, що приносить радість"
Українка-бранка Настя Лісовська потрапила в султанський гарем в час, коли могутність оттоманської держави досягла зеніту. Влада султана в Азії охоплювала Месопотамію, Вірменію, Кавказ, частину Персії, Сирію, Палестину, Геджаз, в Африці Єгипет, Триполіс, Туніс, Алжир, в Европі Крим, Румунію, Болгарію, Грецію, Альбанію, Сербію, Банат і Мадярщину. Необмеженим паном усіх тих просторів був Сулейман Величавий.
Настя Лісовька відзначалася врівноваженою вдачею, гострим розумом, розсудливістю та здоровим глуздом. Вона пильно приглядалася до свого нового довкілля й поволі зживалася із ним. Українська диво-пісня, гумор, дотепність, живий темперамент зробили її незвичною для оточення. Вона була усміхнена, весела, жартівлива, радісна. За що й отримала турецьке ім'я "Хуррем": "Та, що приносить радість". Пізніше, через слов'янське походження, за нею закріпилося ймення Роксолана.
Що стосується самого господаря гарему Сулеймана Пишного, то це був харизматичний лідер - самовпевнений, гарячий, войовничий вождь, що сам особисто керував походами. Йому просто не вистачало часу для гаремових любощів, а "Святий Закон" не дозволяв брати жінок у походи.
Недаром увесь гарем сколихнула небувала подія: падишах зацікавився радісною Хуррем. Слід відзначити, що молодий султан, вихований у походах, найбільше цінував людей освіччених, мислячих. Сулейман мав дар до поезії й сам компонував вірші, особливо поеми. У час героїчних воєн він командував походами, брав участь у битвах і писав свій щоденник. Сонливий гарем заселений бездушними дівчатами, був для нього, м'яко кажучи, нецікавим. Юна українка вразила його насамперед мовознавством, знанням і трактуванням мусульманських книг, східної літератури, історії, піснярством.
Поняття свободи, людської гідності, а разом з тим свідомість власної вартості - ось риси, які вирізняли її з поміж інших. "Я руці, що била, не пробачу", цю строфу можна віднести до Лісовської. Як християнка, вона визнавала глибоко вкорінений погляд про рівність жінок і чоловіків. Такою не була ніяка інша з невільниць султана. Сулейман покохав жінку, що добровільно назвала його своїм призначенням, але не приймала без дискусії його ідей, вона вміла протистояти інтелігентно, щоб дати переконати себе узасадненим міркуванням.
Венеціянський представник у Стамбулі доносить уже в перших роках володіння Сулеймана про вийнятковий вплив української улюблениці на султана. Понад триста гаремових жінок від того часу не могли стати суперницями Роксолани, яка впродовж 32 років аж до смерті була легальною королівською дружиною Сулеймана, що добровільно дотримував вірності цього першого в історії Туреччини моногамічного султанського подружжя.
Деякі дослідники відзначають хитру і жорстоку вдачу Роксолани, натякаючи на ряд смертей неугодних їй, але близьких до султана людей. Йдеться, зокрема, про сина від першої дружини Мустафу, який мав первородне право престолонаслідування. За законами султанського двору вступ на престол спадкоємця передбачав смерть його братів - це стосувалось і синів Роксолани. Можливо це й спонукало улюбленицю султана до таких жорстких мір. Хоча знову ж таки остаточно стверджувати, що вбивство Мустафи замовила Роксолана, теж було неможливо. З іншого боку для того, щоб вижити в умовах постійного суперництва, зрад, заговорів, потрібно було бути твердою, обережною, мудрою й інколи немилосердною.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Роксолана (1506-1558)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок