Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Микола Аркас - адмiрал, iсторик, письменник

Загрузка...

Микола Аркас - адмiрал, iсторик, письменник

Назва:
Микола Аркас - адмiрал, iсторик, письменник
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,43 KB
Завантажень:
109
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
на тему
«Микола Аркас - адмiрал(?), iсторик, письменник»
1998
Найцiннiшою архiвною знахiдкою, матерiали якоii розкривають iсторiю життя Миколи Аркаса, i власноруч заповнена ним бiографiчна анкета, яка нинi зберiгається в Чернигiвському iсторiографiчному музеi.
«Я народився у Миколаєвi, Херсонськiй губернii» - писав вiн. «Батько мiй - син вчителя Чорноморськоi штурманської школи Микола Андрійович Аркас, служив, як i всi його брати, у Чорноморському флотi з 1871 по 1881 р.р. у чині генерал-ад'ютанта, адмiрала, був головним командором чорноморського флоту i портiв.
Мати моя Софiя Петрiвна - дочка оберштернкрiгкомiсара Чорноморського флоту, дiйсного статського совiтника Петра Григоровича Богдановича, переведеного у 1793 р. До Чорноморського флоту iз бунчуковських товаришiв Полтавського полку.
Вчився я у одеськiй приватнiй гiмназii Стародубцева i у 1875 роцi скiнчив курс Одеського Новоросійського універсітету на природознавчому факультетi».
Визнаючи у цiй анкетi свiй свiтогляд, як демократично-нацiональний, М. Аркас вiдзначає першорядну роль на його формуваннi сiмейного виховання, гiмназiйних вчителiв, знайомства з творчiстю Тараса Шевченко, Павла Кутiша. Без будь-яких власних коментарiiв вiн наводить висновок домашньоi вчительки молодих членiв родини Аркасiв, який вона занотувала у своєму таємному щоденнику, що випадково потрапив до його рук. «Как родители, так и дети, особенно старший сын (тобто Микола), большие патриоты, которые очень любят свою Малороссию и сильно ненавидят Петра Великого и всех, кто не ценит и не любит Малороссии».
Про своє майнове становище i мiсце у державно-чиновницькому апаратi Росiйськоi iмперii Микола Аркас повiдомляє, що у Херсонському та Одеському повітах Херсонськоi губернii має маєток, де з 1881 року (тобто з року смертi батька) веде власне господарство. До того ж є почесним мировим суддею Херсонського округу i у чинi статського радника входить до апарату морського мiнiстерства.
Мiстифiкацiя з його соцiальним статусом розпочалася у 1899 роцi у Москвi, де вiдбулася прем’єра Аркасовоi опери «Катерина». Ii показували там без оголошення прiзвища автора, але дотошний репортер «Московских ведомостей» все ж зумiв якось вивудити це прiзвище, але при цьому звiв на сторiнках газети чиновника морського вiдомства до адмiрала, переплутавши таким чином батька з сином. З того часу мiф про росiйського адмiрала - украiнського патрiота пiшов гуляти як серед ворогiв, так i серед друзiв украiнства.
Те саме можна сказати i про «генеральство» Аркаса, про те, що вiн дослужився до високого цiвiльного чину, дiйсного статського радника, що рiвнозначно вiйсковому званню генерал-майора. Хоч це твердження навіть увійшло в енциклопедичну лiтературу i потрапило на сторiнки вступного нарису до киiвських перевидань «Iсторii Украiни-Русi» 1990-91 рокiв, але воно так само мiфiчне, як i легенда про Аркасове «адмiральство». Його спростовує вищезгадана архiвна згадка, в якій сам Микола Аркас засвідчує свiй чин статського радника, рiвнозначного полковнику у вiйську.
З анкети дознаємося i про написану Аркасом поєму «Гетьман Пилип Орлик», де можна побачити зародження тих настроiв, якi будуть вписанi до «Iсторii Укрiни-Русi».
* * *
Нi! Певен я, що стане правда,
Що знов Вкраiна оживе,
Зiтхне свободно, вiльне, радо,
Кривавi сльози обiтре!
Гей устань же, Украiно!
Як колись вставала,
I борись за тi права,
Що ти утеряла!!
З архiвних матерiалiв Чернiгiвського iсторичного музею дiзнаємося й про досi невiдомi факти з композиторськоi дiяльностi Миколи Аркаса. Зокрема, про написання ним музики до оригiнального тексту спiвочного дуету «Не спiвай на тепер, Бандуристе!». Є вiдомостi також i про те, що М. Аркас писав музику до вiрша Павла Чубинського «Ще не вмерла Украiна», хоч тут його випередив композитор Вербицький, музика якого пiднесла цей поєтичний твiр до рiвня украiнського нацiонального гiмну.
Шлях Аркасовоi опери «Катерина», написаноi у 1892 роцi у друк i на сцену виявився нелегким. П’ять рокiв рукопис пролежав у цензурних вiдомствах Москви та Киiва i лише у 1897 роцi вийшов у свiт в Миколаєвi за рахунок автора.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Микола Аркас - адмiрал, iсторик, письменник

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок