Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Історична правда та художня інтерпретація образу народного месника Юрка Довбуша

Історична правда та художня інтерпретація образу народного месника Юрка Довбуша

Назва:
Історична правда та художня інтерпретація образу народного месника Юрка Довбуша
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,48 KB
Завантажень:
199
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 811.161.22:811.162.12J.091
Т.О.Джурбій
Історична правда та художня інтерпретація образу народного месника Юрка Доебуша
У статті досліджується драматичний твір М.Старщького «Юрко Довбиш», який написаний за запозиченим у К.Е.Францоза сюжетом з роману «За правду». Основна увага зосереджена розвиткові опришківського руху в Україні. Розглянуто художні паралелі двох творів, вгомінно сті та подібності характерів персонажів, особливості їх зображення
Ключові слова: історична постать, драма, запозичений сюжет, роман, інтерпретація змісту, художнійта історичний розвиток твору.
Історичне минуле України, її тривала та важка боротьба за національне визволення, яка тривала тисячоліттями, не залишила байдужими ні українських письменників, ні письменників інших країн світу. Це період в історії українського народу можна назвати періодом боротьби за власне «я», за людську правду, за можливість вільно та свідомо робити свій моральний та соціальний вибір. Одним з кращих європейських творів на цю тему можна назвати роман КарлаЕміля Францоза «За правду» (друга назва «Боротьба за право» «Ein Kampf ums Recht»), написаного у 1882 році. Хоча К.Е.Францоз і був австрійським письменником, але долю українського люду знав як зсередини, так і ззовні. Тому що народився він у місті Чорткові на Тернопільщині, здобув тут першу свою освіту. Лише у 19ти річному віці переїхав Францоз до Відня. Батько його був вихідцем з іспанських євреїв, а сина свого намагався виховувати у дусі просвітницькою гуманізму та демократичних принципів. Змалечку майбутній письменник вже знав що таке пригноблення, гоніння та зневага. Адже євреї зазнавали не менше утисків, ніж інші пригноблені народи.
З дитинства Францоз цікавився українськими традиціями, фольклором, няняукраїнка навчила його розмовляти українською мовою, розповідала народні казки, оповідки, легенди, співала пісні. Тому роман «За правду» це не просто нарис про історію українського народу, а це центральна тема в творчому доробку автора. Це твір про боротьбу селян проти кріпосницьких утисків на західноукраїнських землях в першій половині XIX століття та про повстання опришківського руху
Поштовхом для написання роману послужила Францозові книжка відомого німецького юриста Р.Єрінга «Боротьба за право», звідси оригінальна назва твору «Ein Kampf ums Recht». «Причому мається на увазі юридичне право, закон. У Єрінга йшлося про роль права в житті людини, про органічний зв'язок правового почуття з моральною природою людини та її удосконаленням. Єрінг висував цікаву тезу, що наругу над правом, «убивство справедливості» людина переживає з таким драматизмом, який затьмарює любовні трагедії, але література чомусь мало коли звертається до зображення цієї колізії. Захоплений Єрінговим трактатом, Францоз відніс порушені ним проблеми до добре йому знаної сфери життя, де наруга над правами людини, «вбивство справедливості» стали повсякденним явищем, для західноукраїнського села, закріпаченош польською шляхтою. Це дозволило йому розгорнути зазначену колізію з такою драматичною гостротою, що роман вразив і Єрінга, і тогочасну критику, і тисячі читачів» [1, с.349].
До опришківської теми звернувся і Михайло Старицький у драмі «Юрко Довбиш». У 1883 році М.Старицький написав історичну драму «За правду», сюжет твору запозичивши у К.Е. Францоза. Це була перша редакції драми, яка не пройшла цензури. У 1888 році драматург переробив свою п'єсу під назвою «Юрко Довбиш».
Обидва письменники використали багатющий опришківський фольклорний та історичний матеріал. Прототипом головних героїв як у Францоза, так і у Старицького можна з впевненістю назвати історичну постать Олекси Довбуша, який очолював визвольний рух опришків на західноукраїнських землях у ХУЛІ столітті.
Олекса Довбуш ватажок опришків, народний герой Карпат і Прикарпаття, борець за соціальне та національне визволення трудящих. В історії України його ім'я стоїть поруч з такими відомими месниками, як Северин Наливайко, Максим Залізняк, Устим Кар малюк, Лук'ян Кобилиця та ін. Про нього складені пісні, легенди, перекази, співанкихроніки, прислів'я та приказки, написані романи, повісті, оповідання, вірші, поеми, п'єси, опера, сценарій кінофільму, балет тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Історична правда та художня інтерпретація образу народного месника Юрка Довбуша

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок