Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Виховна година: “Батькова криниця”

Виховна година: “Батькова криниця”

Назва:
Виховна година: “Батькова криниця”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,86 KB
Завантажень:
331
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
СЦЕНАРІЙ
Виховна година: “Батькова криниця”


Учитель. Вітцівська хата, мамина пісня, дідусева казка, бабусина вишиванка, незамулена батькова криниця, з якої пив воду філософ чи мандрівник; старі жорна, що годували в тяжке лихоліття дітей, портрет на стіні найдорожчої людини, пожовклий від часу лист-трикутник, що зберігся у прискринку, — усе це наша родовідна пам'ять, наші непересічні символи, наші обереги.
На сьогоднішньому уроці поведемо мову про духовне і побутове значення криниці, з'ясуємо, у яких місцях копалися криниці нашими предками, дізнаємо, як вони освячувались і оберігались.
Давайте з'ясуємо, діти, що символізує собою криниця.
Учениця. На мою думку, криниця з жу-равлем споконвіку символізує достаток, невичер-пну людську доброту, щирість, привітність.
Учень. Криниця вважалася здавна чимось святим. Наші предки вміли шукати, де добре б'є джерело, щоб і в посушливе літо криниця не міліла.
Ранньої пори, коли сонце ще тільки під-кочувалося до верховіть, колодязник йшов на околицю села, відчахував одну найзеленішу гілку з куща верболозу, і ця «всевидюща» паличка допомагала визначити місце, де копати колодязь. Його потрібно було копати саме там, де листочки притягувалися до землі невидимим магнітом. І це вже запевне, що вода в цій криниці завжди буде свіжою і прохолодною.
Учениця. Читаючи «Берегиню» Василя Скуратівського, я звернула увагу на те, з якою великою любов'ю пише етнограф про чудове оформлення криниць у різних регіонах України (зачитує с.225—226 з книжки). У нас, на Галичині, криниці зводять у дворах, на Гуцульщині — частіше закритого типу (у стодолі, в сінях оселі).
Шестикласники поділилися враженнями і думками про свої домашні криниці, їх оздоблен-ня, про те, хто /батько чи дідусь/ будував їх і коли.
Учитель. Як ви вважаєте, діти, чи завер-шується робота тоді, коли викопана криниця?
Учні розповідають, що будуються ще над криницею дашки, приладнюютьса ручки, жо-лобки, цямриння, — усе це для того, щоб оберігати криницю від забруднення. Щоб вона не псувалася, опускають також на дно криниці срібний предмет, частіше ложку — срібло, як відомо, вбиває будь які мікроби.
Учитель. Прекрасною традицією наших пращурів було освячення криниць.
Коли криниця вже була готовою, добрий гос-подар запрошував священика, аби освятити криницю Йорданською водою.
Шкода, що ця традиція забулася в окремих регіонах України. Нині, коли нація відроджується духовно, мусимо подбати про відновлення цих добрих і корисних започаткувань. Це й буде світлою пам'яттю про тих, хто відійшов навічно, але залишив після себе незглибимі криниці нашої духовності.
Учень. На Східній Україні криниці копають при дорозі, щоб завше стала у пригоді подорож-ньому, знесиленій людині.
Учениця. Я довідалась від прабабусі, якій виповнилось 97 літ, що наші предки, пригощаючи гостя чи подорожнього водою, приповідали: «Пийте на здоров'я, най бог дає вам сили». Ця традиція збереглася і понині.
Учень. Рідко коли побачиш на Україні криницю без зелені — це традиційний кущ калини, який і прикрашає, і оберігає воду від спеки. Навесні над ним гудуть бджоли, витьох-кують солов'ї, восени дарує чарівні привабливі китиці ягід.
Учитель. Ми часто у мові вживаємо слова криниця, колодязь. Складіть синонімічний ряд до слова криниця.
Учні наводять приклад синонімічного ряду: криниця, колодязь, джерело, джерелиця, кадіб, кадібець.
Учень. Назва колодязь походить від слова колода, якими древні слов'яни оправляли кри-ницю. А ще тому, що біля криниці часто ставили
водопійну колоду, тобто видовбане із колоди корито.
Учитель (підсумовуючи). Найціннішим же є духовне значення криниці, бо це чисте джерело наших душ. Цей домашній оберег об'єднує по-коління, пульсуючі і невмирущі джерела наших животоків, адже криниці копалися дідами, бать-ками, а п'ють із них і бережуть пам'ять родоводу їхні діти й онуки — прийдешні покоління народу нашого.
Учениця. З чистим джерелом порівнюється наша калинова, барвінкова рідна мова.
Мова, наша мова —
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 



Реферат на тему: Виховна година: “Батькова криниця”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок