Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Комунікативно-мовленнєві ситуації

Комунікативно-мовленнєві ситуації

Назва:
Комунікативно-мовленнєві ситуації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,96 KB
Завантажень:
469
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Урок на тему:
"Комунікативно-мовленнєві ситуації"


Актуальність проблеми навчання українського мовлення учнів шкіл національних меншин в Україні визначається завданнями гуманізації освітнього простору, створення для учнів усіх національностей оптимальних рівних можливостей для найповнішого розкриття їх здібностей, задоволення освітніх прагнень, забезпечення однакових стартових умов для реалізації кожної особистості в соціальному, культурному, політичному й економічному житті.
Про це висловлює свою думку доктор педагогічних наук, професор Надія Василівна Кудикіна, наша постійна авторка, завідувачка кафедри Київського міського педагогічного університету ім. Б. Д. Грінченка.
Наукові дослідження та педагогічна практика засвідчують, що на результативність навчання усного українського мовлення впливає багато факторів. Серед них на перше місце слід поставити добір дидактичних методів, які мають добиратися на засадах адекватності цілям навчання. На сучасному етапі розвитку освіти, коли українська мова відповідно до Конституції має статус державної, головна мета навчання усного українського мовлення у школах національних меншин полягає у формуванні комунікативної компетентності учнів. Це зумовлює використання в навчальному процесі комунікативних методів, у основі яких лежать мовленнєві ситуації. Їх розуміють як дидактичні впливи, які реалізуються не стільки через спілкування вчителя з учнем (учнями), а насамперед учнів один з одним з метою обміну між ними інформацією пізнавального або афективно-оцінювального характеру. Спілкування задовольняє особисту потребу дитини в контакті з іншими людьми. Прагнення до спілкування часто посідає провідне місце серед мотивів, що стимулюють мовленнєву активність учня.
Суттєвим для усвідомлення психологічного механізму впливу навчальних комунікативно-мовленнєвих ситуації на формування в дітей українського мовлення є їх зв’язок з поняттям «діяльність», оскільки основою комунікативного методу є дидактично організована мовленнєва діяльність дітей.
Кожен вид людської діяльності є складним психічним утворенням, що виявляється в її структурі. Поняття «структура» (лат. structurа — будувати, споруджувати) розглядається як цілісна єдність (система), що існує об’єктивно і має функціональний характер. Вона складається з компонентів (елементів) у їх взаємозв’язках одне з одним і з цілим. Кожний компонент має певні властивості. Компоненти структури — об’єднуюча назва для елементів, підсистем і підструктур.
Психологічний аналіз дозволив нам побудувати структурну модель комунікативно-мовленнєвої діяльності учнів, яка реалізується через навчальні комунікативно-мовленнєві ситуації.
Структура комунікативно-мовленнєвої діяльності охоплює такі компоненти: мотиваційно-цільовий, змістовий, процесуально-операційний, контрольно-оцінний та результативний.
Добір змісту комунікативно-мовленнєвих ситуацій визначається метою конкретного уроку та тим лексичним матеріалом, який запланований для засвоєння. Спонукається мовленнєва взаємодія учнів мотивами, через які задовольняються потреби (інтенції) дітей (потреба у спілкуванні, пізнавальна, ігрова тощо). Гра в період переходу від дошкільного дитинства до молодшого шкільного віку залишається ще актуальною потребою дітей, тому у процесі організації вчителем комунікативно-мовленнєвих ситуацій якнайширше треба застосовувати різноманітні рольові ігри. Характерна для гри уявна ситуація є важливим мотиватором комунікативно-мовленнєвої взаємодії. Пропозиція пограти у «Крамницю», «Школу», «Сім’ю», «Лікарню», «Транспорт», «День народження» завжди охоче приймається учнями.
Наведемо приклад використання навчальних комунікативно-мовленнєвих ситуацій у процесі опрацювання з учнями однієї з перших тем курсу усного українського мовлення.
Тема «Знайомство».
Мета: збагачення словникового запасу з теми «Знайомство», оволодіння граматичними формами та граматичними конструкціями, розвиток умінь діалогічного мовлення.
Слова для засвоєння: діти, хлопчик, дівчинка, ім’я, Марійка, Ганнуся, Катруся, Славко, Тарасик, Михайлик (та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Комунікативно-мовленнєві ситуації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок