Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Роль права у світовому та європейському суспільстві

Роль права у світовому та європейському суспільстві

Назва:
Роль права у світовому та європейському суспільстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,10 KB
Завантажень:
21
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Сценарій уроку
на тему:
Роль права у світовому та європейському суспільстві


На цьому уроці Ви дізнаєтесь:–
яку роль відіграє право в суспільстві;–
як виникло право;–
що таке правова держава;–
чому необхідно дотримуватися законів.
Пригадайте: Що таке право? Які основні ознаки права?
З курсу правознавства ви знаєте, що право – це система загальнообов’язкових норм і правил поведінки. І найсуттєвішою ознакою права є його загальнообов’язковий характер. Варто пригадати також, що право є найважливішим регулятором суспільного життя. Власне, правові норми людські спільноти генерувати виробляти від самого початку свого існування. Давайте поміркуємо, чому? Для цього проаналізуємо документ, який відіграв, можливо, найсуттєвішу роль у становленні сучасного суспільства.
Документ 1.
З “Декларації прав людини і громадянина”. Франція, 1789 р.
4. Свобода полягає в можливості робити все, що не завдасть шкоди іншому. Здійснення природних прав людини має лише ті обмеження, котрі забезпечують іншим членам суспільства користування тими ж самими правами. Ці обмеження можуть бути визначені лише законом.
5. Закон може забороняти лише дії, шкідливі для суспільства. Все, що не заборонено законом, те дозволено, і ніхто не може бути примушений до дій, не приписуваних законом.
6. Закон є виявом загальної волі. ...Він повинен бути рівним для всіх як у тих випадках, коли він надає захист, так і в тих, коли він карає.
Обговоріть документ у групах і дайте відповіді на питання:–
Для чого потрібні закони?–
Яким вимогам повинен відповідати закон, щоб бути справедливим?
Отже, право, закон – це те, без чого суспільство існувати не може. Вони є такими собі загальними правилами гри, які дають можливість узгодити інтереси всіх членів суспільства, зрівняти можливості таких різних людей, захистити їх від сваволі більш сильних індивідів чи держави.
Звичайно ж, зовсім не завжди було так. Але вже в первісному суспільстві люди запроваджували правові звичаї, які впорядковували життя суспільства. Вони є усім відомими і лежать в основі права досі: не можна вбивати, красти, завдавати шкоди один одному. Список Ви можете продовжити.
Із появою держави правові звичаї здобули форму законів. Але ці закони, здебільшого, були волевиявом і захищали інтереси панівних суспільних груп. Але і на цьому етапі вони мали певне загальнолюдське наповнення і навіть, якоюсь мірою, захищали від сваволі цих груп.
Поміркуйте: “Краще погані закони, ніж їхня відсутність”, – казали стародавні римляни. Чи згодні Ви із цим висловом? Чому?
Європейська цивілізація від своїх початків базувалася на праві і визнанні його загальної цінності. Можна навіть сказати, що вся історія Європи – це історія того, як закони ставали дедалі більш справедливими. Або історія боротьби за рівність усіх перед законом., боротьби за верховенство права.
Документ 2.
З “Великої хартії вольностей”. Англія, 1215 р.
Ніхто не може зазнати переслідувань інакше, ніж за законом королівства нашого і за вироком суду рівних його.
Поміркуйте: Повстання баронів, до яких приєдналися й інші верстви населення, змусило короля Іоанна Безземельного підписати цей документ. Недарма англійці пишаються ним і вважають, що він стоїть біля витоків сучасного суспільства. Як Ви вважаєте, чому?
Право неподільно пов’язане з усіма сферами життя суспільства – економікою, політикою, культурою. Воно виконує надзвичайно важливі функції:–
гуманістичну – охороняє і захищає права людини;–
організаторсько-управлінську і регуляторну – встановлює єдині для всіх правила суспільної поведінки, допомагає управляти суспільством, розв’язувати соціальні проблеми;–
оціночно-орієнтаційну – поведінка усіх членів суспільства оцінюється з точки зору відповідності її законам; це дозволяє орієнтуватись в житті, вирішувати конфлікти, обирати ті чи інші варіанти вирішення ситуацій, спираючись на головний критерій – законно чи незаконно;–
виховну – право формує певний світогляд, встановлює зразки правомірної поведінки;–
охоронну – охороняє, захищає існуючі відносини і людей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Роль права у світовому та європейському суспільстві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок