Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Перлини українського романсу

Перлини українського романсу

Назва:
Перлини українського романсу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,24 KB
Завантажень:
490
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Перлини українського романсу: Матеріали до сценарію літературно-музичної композиції
І ведучий:
    Сповнена глибокого чуття, ллється мелодія солоспіву. Здається, виникла вона на самому зламі драматичного, неповторного, незвідано високого. Глибокі почуття, найпотаємніші порухи серця панують у невеличкому за розміром творі. Голос зливається зі словом, слово - з інструментальним супроводом. Винятковий синтез поезії, музики та виконавства. Народжується романс... Інколи він нагадує невелике музичне оповідання, маленьку трагедію, інколи - щоденниковий запис або майстерно написане есе.    
Український романс... Він пройшов довгий шлях розвитку і посідав помітне місце в мистецькій скарбниці народу. Виростаючи з ліричної народної пісні, романс поступово набирає ознак самостійного жанру, якому частіше притаманна не куплетна форма, взаємозумовленість слова і музики, простота і щирість, естетична краса, широкий між жанровий зв’язок.    
Термін романс, що походить з іспанської мови, набув загальноєвропейського поширення. В Росії і на Україні він зустрічається з ХУІІІ ст. Чи не першим із вітчизняних композиторів цей термін був використаний Д.Бортнянським (І75І-І825 рр.)    
ІІ ведучий:
    На Україні і за її межами у ХУІІІ ст. поширювались зразки сольної пісні з супроводом, що стали перехідною формою до романсу. Авторами їх нерідко були студенти колегіумів та Київської академії, регенти-кріпаки, кобзарі, лірники. З тогочасних пісень-романсів слід насамперед назвати вокальні твори видатного українського філософа, поета і музиканта Г.Сковороди. За свідченням учня поета М.Ковалинського, "он имел особую склонность и вкус, сочинил многие песни в стихах и сам играл на скрипке, флейте, бандуре и гуслях". Ще за життя поета стали широко відомими його пісні-романси "Ой ти, птичко жолтобоко", "Стоит явор над горою".     
Найпопулярнішою з пісень-романсів XVIII ст. стала "Їхав козак за Дунай" Семена Климовського, що назавжди ввійшла у народну скарбницю. Важко назвати інший твір, який би так швидко поширився у різних народів. Перші публікації його припадають на 1790-і роки, а на початку XIX ст. "Їхав козак за Дунай" був поширений вже у Німеччині, Австрії, Франції, Польщі, Чехословаччині, Англії та ін. країнах. Пісня приваблювала насамперед своєю наспівністю. Теплий ліризм та одвертість у вираженні почуттів кохання наближають ії до романсу:    
Їхав козак за Дунай,
    Сказав: "Дівчино, прощай!
    Ти, конику вороненький,
    Неси та гуляш"...    
І ведучий:
    Велике значення для розвитку пісень-романсів мала творчість, українських поетів-романтиків О.Афанасьєва-Чужбинського, В.Забіли, Є.Гребінки, М.Петренка та ін., які опоетизували інтимні переживання людини - любов, вірність, розлуку, щедро вводячи фольклорні мотиви. Не сентиментальні пейзажі й золото-кучеряві Венери, а прості люди, здатні на глибокі почуття, самопожертву ввійшли в пісенно-романсову творчість українських поетів і композиторів XIX ст. Мабуть, не знайдеться у нас людини, яка б не знала таких солоспівів, як "Скажи мені правду" Афанасьєва-Чужбинеького, "Дивлюсь я на небо" та "Взяв би я бандуру" М.Петренка, "Ніч яка місячна" М.Старицького, "Повій, вітре, на Вкраїну" С.Руданського, "Гуде вітер вельми в полі" та "Не щебечи, соловейку" В.Забіли. Всі вони витримали випробування часу і є витвором живого, тремтливого почуття. Вслухаймось у їх неповторну чарівність:    
Дивлюсь я на небо та й думку гадаю:
    Чому я не сокіл, чому не літаю?
    Чому мені, боже, ти крила не дав?
    Я б землю покинув і в небо злітав... /М.Петренко "Дивлюсь я на небо"/.    
Як жанровий різновид пісня-романс розвивалась протягом усього XIX ст. і виявилася надзвичайно життєздатною.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Перлини українського романсу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок