Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Музи генія (інтимна лірика Тараса Шевченка)

Музи генія (інтимна лірика Тараса Шевченка)

Назва:
Музи генія (інтимна лірика Тараса Шевченка)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,87 KB
Завантажень:
225
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Урок на тему:
Музи генія (інтимна лірика Тараса Шевченка)


Мета: на прикладах поетичних шедеврів інтимної лірики Шевченка розглянути красу і складність людських почуттів, викликати в учнів бажання якомога більше дізнатися про Кобзаря, знайти ще один з ключів до розкриття творчості Шевченка, її тематики, розгадки соціальних і життєвих ідеалів поета.
Обладнання: афіша при вході до кабінету про урок-виставу (це допоможе створити певний настрій ще задовго до уроку), репродукції портретів В. Рєпніної, Г. Закревської, А. Ускової, К. Піунової, М. Максимович, Л. Полусмакової роботи Т. Шевченка; стіл, накритий скатертиною, на ньому ваза з квітами, люстерко, свічка, чорнильниця, перо, папір та конверт для листа, томик Шевченкової поезії.
Епіграф уроку: Я розгортаю томик Кобзаря, і мені здається, що я кладу руки на трепетне гаряче серце, що так багато пережило (М. Бажан).
План уроку
1. Світлий ангел дитинства.
2. Написані пером печалі (1843 рік).
3. «Молюсь і плачу пред тобою...».
4. Спалах зорі кохання в Новопетровський фортеці.
5. Гостра душевна драма (1857 рік).
6. Біль і розчарування останніх років життя.
Хід уроку Учитель. Про кохання Тараса Шевченка написано численні спогади, наукові дослідження, романи, поеми. Але, певна річ, далеко не все сказано. У тому, кого і як кохає велика людина, та й звичайна теж, розкривається історія цілого покоління, атмосфера часу. Окрім того, у митців це один з ключів до розкриття таємниці їхньої творчості, її тематики, головних сюжетів, до розгадки політичних і життєвих ідеалів.
Ці міркування особливо правомірні стосовно Тараса Шевченка, який шукав у коханні жіночий ідеал, суголосний з народним ідеалом жінки, коханої, дружини, прагнучи виходу із самотності особистої та суспільної.
Отже, тема уроку «Музи генія» (інтимна лірика Тараса Шевченка)». Сподіваюсь, що кохання Шевченка і його інтимна лірика допоможе глибше розкрити нам сутність Поета. Давайте, торкнувшись цієї делікатної теми, спробуємо піднестись до вершин духу генія, а не приземлити їх, звівши велике до дрібного чи дріб’язкового.
Читець.
Далека і гірка була Тарасова любов, Одвічні протилежності в житті, Кружила заметіль навколо доль, Заплуталось кохання в крижаній імлі, Але серед снігів, снігів, снігів Ішла у мрії ти, зоря весни. Учитель. Уперше незбагненні почуття пробудила в хлоп’ячій незахищеній душі сусідська дівчина Оксана Коваленко.
Тарас Шевченко (виходить до столу, на якому підсвічник Запалює свічку, читає — на фоні музики Й. Баха):
Ми вкупочці колись росли,
Маленькими собі любились,
А матері на нас дивились,
Та говорили, що колись
Одружимо їх. Не вгадали
Старі зарані повмирали,
А ми малими розійшлись,
Та вже й не сходились ніколи.
Мене по волі і неволі
Носило всюди.
Учитель. Першій музі геніального поета — Оксані — Тарас Шевченко присвятив поему «Мар’яна-черниця», саме про неї, по-дитячому світлу, казково незабутню, згадував у поезіях «Три літа», «М.К.» («Мені тринадцятий минало»), «Ми вкупочці колись росли». Дорогим ім’ям першого кохання Шевченко називав героїнь своїх творів. І ми побачимо, як згодом цей жіночий тип фатально буде подобатись Шевченкові в жінках, змушуючи його шукати в них ту, «справжню» — подругу, дружину, порадницю, якою в дитинстві ввижалась йому Оксана. Оксана Коваленко після неминучої розлуки, думається, жила просто, природно, поземному буденно й щасливо: стала на рушник із кріпаком, виростила дітей, досхочу натрудилася, наспівалась пісень і відійшла у вічність чистою-пречистою, бо ж у волю навмивалася слізьми. (Виконавець ролі Тараса Шевченка виходить.)
Учитель. Звернемося до програмних творів. Інтимна лірика Шевченка — це цілий океан, розлитий у його творчості.
Учениця читає напам’ять «Не тополю високую».
Завдання:—
Проаналізуйте поезію.—
Яким настроєм вона пройнята?—
Які образи-символи виникають у вашій уяві? (Тополя, провісниця дівочого суму, настроює на тривогу. Цьому сприяють і художні засоби. Епітети нестягненої форми дають враження широти, де поет відчуває себе самотнім).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Музи генія (інтимна лірика Тараса Шевченка)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок