Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Утворення української козацької держави - Гетьманщини

Утворення української козацької держави - Гетьманщини

Назва:
Утворення української козацької держави - Гетьманщини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,79 KB
Завантажень:
326
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Сценарій уроку
"Утворення української козацької держави - Гетьманщини"


Тема уроку: Утворення Української козацької держави – Гетьманщини.
Очікувані результати:
Що треба знати:
- розкрити хід державотворчих процесів в Україні;
- основні засади Української держави – Гетьманщини;
- особливості і труднощі на шляху державотворення;
- діяльність сподвижників Б.Хмельницького.
Що треба вміти:
- оцінювати події та діяльність Б.Хмельницького та його сподвижників;
- вміння висловлюватися, аргументувати свої думки і судження,працювати з підручником, таблицями;
- розвивати пам’ять і уяву.
Пам’ятні історичні дати: 1649-1764 рр.- існування козацької держави Гетьманщини.
Історичні терміни: держава, Генеральна рада, старшинська рада, полк, городовий отаман, адміністративно-територіальний устрій, зовнішня політика, державна символіка, рангові землі, універсал.
Історичні діячі: М.Кричевський, С.Морозенко, М.Небаба, брати Виговські.
Тип уроку: дослідження.
Метод: дослідницька групова робота, гра „Історична розминка”, „Мікрофон”.
Обладнання: Карта, таблиці, документи, підручник „Історія України”, атласи.
Структура уроку:
І. Організаційний момент.
Проведення гри „Історична розминка” ІІ. Учитель оголошує тему досліджень , звертає увагу на її актуальність, записує на дощці план:
1. Політично-адміністративний устрій держави.
2. Органи державного управління. Державна символіка.
3. Економічно-соціальна та зовнішньополітична діяльність держави Б.Хмельницького.
Вступне слово вчителя.
Розпочинаючи повстання козаків Б.Хмельницький не думав поривати з Річчю Посполитою. Але перші перемоги привели до того, що Хмельницький змушений був стати на грунт цілковитого розриву з Польщею і творення самостійної Української держави. В програмі висунутій гетьманом геніально систематизовані ідеї старої княжої Київської Русі з новою ідеєю козацької держави – Запорізької Січі. Межі території включали: Київське, Брацлавське,Чернігівське,частину Волинського воєводств та Білорусії, тобто географічно держава розмістилася від річок Случ і Дністра – на заході і до Московського царства. Все це в основному узгоджувалося з положеннями Зборівського мирного договору.
/ Робота з картою, атласами і контурними картами. Групова робота учнів-дослідників/.
Захист проектів
1-ий учень дослідник:
Адміністативно „Держава Війська Запорізького” ділилася на полки, які в свою чергу поділялися на курені. В різні часи була різна кількість полків, а згідно Зборівської угоди їх кількість досягла 20; по10 на кожному березі Дніпра. На чолі полків стояли авторитетні і шановані в народі сподвижники Б.Хмельницького, що обиралися на козацьких радах. Їм практично належала вся влада на підпорядкованих їм землях. В різні часи на чолі полків стояли визначні полководці: Д. Нечай, М. Пушкар, М. Небаба, М.Кричевський,С.Морозенко, Ф. Дженджалій, М. Гладкий та інші.
2-ий учень дослідник:
Найвищим органом влади „Війська Запорізького” вважали загальнокозацькі збори, але фактично найвищим органом влади стала рада козацької старшини під командуванням гетьмана, яка вирішувала всі питання державної ваги. Головою виконавчої влади був гетьман, який очолював адміністрацію, військо, видавав універсали, накази і укази гетьманського уряду, вів дипломатичні переговори, скликав козацьку раду. Гетьманською резиденцією, столицею козацької держави було місто Чигирин.
При гетьмані існував уряд - Генеральна канцелярія, до складу якої входили генеральні старшини, що обиралися на козацькій раді і відігравали роль міністрів.
В кожному полку була своя канцелярія і полкові старшини: полкові обозні, осаули, писарі, судді, хорунжі. В сотні була сотенна канцелярія і сотенні старшини, писар, хорунжий. На чолі куреня стояв отаман. В місті був головний міський отаман.
3-ій учень дослідник:
Українська держава мала власну армію: козацьке військо, основою якого були реєстрові козаки та інші допоміжні частини: розвідка, артилерія. Були також наймані полки з сербів, волохів, татар та інших. Військо було основою державної організації і задавало тон всьому життю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Утворення української козацької держави - Гетьманщини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок