Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Знакова система — символічна основа народного орнаменту

Знакова система — символічна основа народного орнаменту

Назва:
Знакова система — символічна основа народного орнаменту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,79 KB
Завантажень:
113
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Сценарій уроку
"Знакова система — символічна основа народного орнаменту"
(6 клас)


Цілі: навчальна — формувати знання про знакову систему як символічну основу українського орнаменту, його образну структуру; розвивальна — сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів, удосконалювати навички розробки нескладної композиції, уміння планувати малюнок на аркуші паперу; виховна — виховувати емоційно-естетичне сприймання виразності форми в декоративному аспекті, любов до народного мистецтва.
Завдання до уроку
Розробка нескладної композиції орнаменту з використанням символів (за власним вибором) для оздоблення:
- керамічної тарілки чи глечика;
- декоративної серветки;
- святкового рушничка;
- килима;
- козацького поясу;
- бойової сокири;
- кіраси;
- ножен козацької шаблі.
Міжпредметні зв’язки: українознавство, історія.
Обладнання:
1. Малюнки та таблиці із зображенням знаків-символів:
- поширених на території сучасної України;
- інших країн.
2. Зображення предметів декоративно-прикладного мистецтва, на яких використано знаки-символи.
Матеріали: будь-які графічні.
Методи і прийоми, що використовуються вчителем на уроці:
- організація сприймання;
- розповідь;
- актуалізація опорних знань учнів;
- демонстрація наочності;
- спостереження;
- порівняльний аналіз;
- стимулювання творчої діяльності учнів.
Види діяльності учнів на уроці:
- сприймання;
- пізнавальна;
- художньо-практична;
- творча.
Структура уроку
І. Організаційна частина (1 хв).
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку й мотивація навчання (2 хв).
ІІІ. Робота над темою уроку (16 хв).
IV. Самостійна творча робота учнів (22 хв).
V. Підбиття підсумків уроку (4 хв).
ХІД УРОКУ
Частини І, ІІ, ІІІ
Активізація уваги та сприймання
У сучасних оселях можна побачити багато оригінальних речей. Радіють очі від яскравих візерунків килима, витончених ліній керамічної вази, переплетіння зірочок і квіток мережива... Це говорять із нами мовою символів наші давні пращури, для яких кожна рисочка й геометрична фігура мали певне значення. Давайте сьогодні на уроці спробуємо зрозуміти та прочитати ці зображення. Але перед цим розкриємо поняття «символ».
У сиву давнину протягом багатьох тисячоліть життя людини було тісно пов’язане з довколишнім світом, із силами природи. Існуючи в гармонії з природою та за її законами, людина дуже поетично сприймала її предмети та явища, оживляла їх у своїй уяві, віруючи, що й вони існують за власними законами, виповнені таємничою, могутньою силою. Живими ставали Земля, Вода, Вогонь, Сонце, Зорі тощо. Не все в цьому світі було зрозуміло для людини: дощ, буря, посуха, блискавка, зима, весна, літо, осінь. Вони звідкілясь з’являлися, добре чи кепсько впливаючи на життя людини. Намагаючись знайти спільну мову з навколишнім світом, людина почала створювати нескладні малюнки з умовних знаків. За їх допомогою виробилася своєрідна мова спілкування з навколишнім світом. На багатьох стародавніх пам’ятках зустрічаються схематичні малюнки, що не є зображенням реальних предметів чи істот. Це стилізовані форми людей, птахів, тварин.
Актуалізація опорних знань учнів
Згадайте, що таке стилізація? (Стилізація — це творча переробка форм реального світу з найбільшим художнім узагальненням, виявленням його умовних декоративних якостей.)
Де зустрічались ви у своєму житті зі стилізованими мотивами чи орнаментами? (Бачили на будівлях, вишитих рушниках, серветках, посуді, керамічних виробах, одязі, ювелірних прикрасах, писанках, килимах та інших речах.)
Словникова робота
Візерунки, що з’явилися в доісторичні часи, не змінювалися протягом багатьох століть, переходили від одного покоління до іншого, утворюючи орнаментальний декор. Тому що це — не просто прикраса, це — символи, тобто своєрідне письмо, графічна фіксація релігійних понять та уявлень, що виникли набагато раніше писемності. Ці зображення знаків-символів відігравали роль магічних формул, були графічно зафіксованими моліннями, що звернені до вищих сил.
Викладання нового матеріалу (розповідь)
Якщо ми подивимось на чудові метикуваті узори стародавніх народних майстрів, то побачимо гармонійно поєднані між собою трикутники, ромби, круги, прямі чи ламані лінії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Знакова система — символічна основа народного орнаменту

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок