Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Мова — коштовний скарб народу

Мова — коштовний скарб народу

Назва:
Мова — коштовний скарб народу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,79 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.4


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Сценарій
Мова — коштовний скарб народу (свято мови)


Свято мови
Мета. Виховати в учнів любов до рідної мови, праг-нення розвивати її надалі, збагачувати, шанувати, зберігати її, мов коштовний скарб.
Вступне слово вчителя
9 листопада — День писемності. Це свято вшано-вує вся наша держава. Ми зібрались, щоб вшанувати нашу рідну мову, бо вона — життя духовного ос-нова. Цивілізоване суспільство не може існувати без мови — засобу спілкування між людьми, засобу ви-раження думки і передачі досвіду сучасникам і на-ступним поколінням.
Опановувати мову людина починає з дня народження. Спочатку — прислухаючись до слів матері, рідних, згодом — вимовляючи звуки, склади, слова. Протягом життя — змалку і до останнього подиху — людину супроводжує мова. Слово — найточніший кінець, яким можна доторкнутися до найніжніших рис в людському характері, до найпотаємніших ку-точків людської душі, до найсокровеннішого. Сло-вом можна створити красу, а можна і спотворити. Ви будете чути прекрасну мову кращих синів і дочок України, які своє слово поставили на сторожі честі, совісті. Прекрасна наша мова, бо писалась людьми з незглибимими душами, кров'ю гарячих сердець. Це — мова самого народу. Це — мова Кобзаря, якого ми любимо і яким пишаємось, якого знає і шанує весь світ. Слово — чисте і міцне, мов криця, геніальної Лесі Українки, майстрів поетичного слова — М. Рильського, П. Тичини, В. Сосюри, В. Симоненка. Л. Костенко, С. Воробкевича, О. Підсухи, Д, Білоуса. Во-ни прагнули, щоб мова, ніби зеленовіттям, огорнула всю Україну.
1-а учениця. «Слово до слова— зложиться мова», — говорить народна мудрість. «Найбільша і найдорожче добро в кожного народу — це його мова, ота жива схо-ванка людського духу, його багата скарбниця, в яку на-род складає і своє давнє життя, і свої сподівання, досвід, почування,» — це слова П. Мирного.
«Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги До себе»,— наголошував О. Гончар.
«Любіть Україну, у сні й наяву, вишневу свою Ук-раїну, красу її вічно живу і нову, і мову її солов'їну,»— закликав наш земляк; В, Сосюра. А як же виникла наша мова? Звідки почався її розвиток?
Ведучий. “Історія — свідок минулого, повчальний приклад для сучасності, застереження на майбутнє», — так сказав мудрий іспанець Сервантес. Тож загляньмо, образно говорячи, в темряву віків.
Ведуча. Наші пращури-слов'яни починали з вив-чення алфавіту, створеного великими просвітителями Кирилом і Мефодієм. Перший твір під назвою «Апостол» з'явився у Львові 1574 p., надрукований Іваном Федоровим. Сучасна українська літературна мова пов'язується з конкретною датою — виданням «Енеїди» І.П. Котляревського у 1798 році.
Ведучий. Так, із сивої глибини віків бере початок наша мова. Шлях її розвитку — це тернистий шлях боротьби. Багато жорстоких літ і століть пережила наша рідна мова, мужньо знесла вона наругу царсь-ких посіпак, шляхетсько-панських поневолювачів. :ч, Ведуча. Перетерпіла наша мова дикунський цирку-ляр царського міністра Валуєва 1863 р,, який заборо-нив друкувати книги українською мовою, а в 1876 р. вийшов указ російського царя Олександра II про за-борону друкування нот українських пісень, 1864 р. було закрито всі українські театри.
Цареві блюзні і кати,
Раби на розум і на вдачу,
В ярмо хотіли запрягти
її, як дух степів, гарячу,
І осліпити й повести
на чорні торжища, незрячу.
Ти вся порубана була,
як Федір у степу безрідний,
І волочила два крила
Під царських маршів тупіт мідний,
але свій дух велично-гідний,
як житнє зерно, берегла.
1-й учень. «Енеїда» — перший друкований твір, написаний живою народною мовою всупереч тогочасній традиції користуватись книжною українською мовою на письмі.
Так, Котляревський у щасливий час,
Вкраїнським словом розпочав писати
що виглядало на жарт, не раз,
та був у нім завдаток сил багатий,
І огник, ним засвічений, не згас,
а розгорівсь, щоб всіх нас зігрівати.
Саме Котляревському вдалось добитися визнання української мови як літературної, утвердити її в правах громадянства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Мова — коштовний скарб народу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок